moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Lotnicy wieźli płuca do przeszczepu

Załoga samolotu Bryza, należącego do Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej, transportowała dziś z Gdyni do Szczecina płuca do przeszczepu. Czekał na nie 59-letni pacjent Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego. Operacja zakończyła się po południu.


Podczas tego rodzaju akcji liczy się każda minuta. Dlatego wcześniej należy wszystko precyzyjnie zaplanować. – O locie załoga wiedziała już wczoraj wieczorem. Dostaliśmy sygnał z Centrum Operacji Powietrznych – informuje kmdr ppor. Czesław Cichy, rzecznik Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Od piątej rano lotnicy w pełnej gotowości czekali na płycie lotniska w Gdyni Babich Dołach. Kilka minut przed szóstą do bazy dotarł zespół medyczny ze Szczecina. Lekarze w specjalnym pojemniku mieli płuca pobrane od dawcy w Gdańsku. Pozostało tylko przetransportować je do szczecińskiej kliniki uniwersyteckiej.

– Trochę obawialiśmy się pogody. O tej porze roku bywa zmienna, rano często pojawiają się mgły. Od kilku dni zmaga się z nimi choćby lotnisko w Krakowie. Na szczęście aura nam dopisała i samolot bez przeszkód mógł wystartować – mówi kmdr ppor. Cichy. Bryza wzbiła się w powietrze dokładnie o 6:08. Niespełna godzinę później była już na lotnisku Szczecin-Goleniów. Tam na lekarzy czekała karetka, która przewiozła ich do oddalonego o 40 kilometrów szpitala w dzielnicy Zdunowo. Na przeszczep czekał 59-letni mieszkaniec województwa kujawsko-pomorskiego.

Operacja zakończyła się przed 16. – Teraz pozostaje czekać. W przypadku tego rodzaju operacji rozstrzygający jest zwykle pierwszy tydzień. Pamiętać trzeba, że przeszczep wykonuje się u pacjenta, wobec którego zawiodły wszelkie metody leczenia. Jego stan jest więc bardzo poważny – tłumaczy prof. Tomasz Grodzki, kierownik Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej i Transplantacji Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, jeden z lekarzy prowadzących dzisiejszą operację. Od chwili pobrania płuc od dawcy do momentu przeszczepu może upłynąć najwyżej dwanaście godzin. Obowiązuje tutaj jednak zasada: im szybciej, tym lepiej. Sama operacja jest sprawą niezwykle skomplikowaną. – Przez płuca przechodzi krążąca w organizmie krew, a jednocześnie służą one do oddychania, więc mają kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. To sprawia, że przeszczep bardzo trudno utrzymać – podkreśla prof. Grodzki.

Organy do przeszczepu wojsko transportuje od końca lat 80. Od niedawna tego typu loty organizowane są w oparciu o porozumienie pomiędzy Ministerstwem Obrony Narodowej a resortem zdrowia. Najczęściej lotnicy zabierają na pokład serca. Nie jest to jednak reguła. – Kiedyś przewoziliśmy nawet nie organy, a samą pacjentkę. Czekała na przeszczep wątroby i trzeba ją było szybko przewieźć z Trójmiasta do Warszawy. Poleciała tam na pokładzie transportowej Bryzy – wspomina kmdr ppor. Cichy.


Dziś załogę samolotu tworzyli: kmdr ppor. pil. Roman Czyż (dowódca), kpt. pil. Marek Buczek (drugi pilot), st. chor. sztab. Mariusz Wojciechowski (technik pokładowy).

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: Marian Kluczyński, kmdr ppor. Czesław Cichy

dodaj komentarz

komentarze


„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
 
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Najpierw „Sonda”, później promocja
Amerykańska przyszłość WZL
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Śląskie obchody wojskowego święta
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Przez krew zdobyty Śląsk
A Torn Subcontinent
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Przysięga śląskich terytorialsów
Rozpoczynamy nową erę
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Wielofunkcyjny scyzoryk
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Wozy amunicyjne do Raków
Cienka niebieska linia
Zielonka dla Patriotów
Desant z transportowca-giganta
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Czarny odchodzi do cywila
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
A Wave of Alliances
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Warszawa walczy, wracamy
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wojna wywiadów
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Obrady Rady Unii Europejskiej
High Confidence Operations
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Jedna misja, jeden zespół
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Spełniliśmy swój obowiązek
Piknik ze smakiem
Śladami Pierwszej Pancernej
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Irańskie szachy
„Pułaski” wrócił do kraju
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Sprawdzają Brutusa
Kolejne NUR-y do modernizacji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO