moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dwie osoby podejrzewane o szpiegostwo

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała oficera Wojska Polskiego, podejrzewanego o pracę na rzecz obcego wywiadu. Druga, nie związana z armią osoba, podejrzewana o szpiegostwo usłyszała już zarzuty. Za działalność szpiegowską grozi w Polsce do 10 lat więzienia.


Do zatrzymań doszło wczoraj. Według ministerstwa obrony w przypadku oficera decydujące okazały się materiały zebrane przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego. Resort nie potwierdza, na rzecz jakiego kraju miał on szpiegować. W mediach pojawiają się spekulacje, że chodzi o Rosję.

Z oficjalnych informacji wiadomo jedynie, że oficer pracował w jednym z departamentów MON. Ani jego przełożeni, ani śledczy nie informują, czym dokładnie się zajmował. Nie podają jego stopnia. Według „Gazety Wyborczej” zatrzymany to pułkownik, który zajmował się przetargami oraz dostawami sprzętu i nie miał dostępu do informacji kluczowych dla polskiej armii. Uwagę SKW miały zwrócić ożywione kontakty towarzyskie, jakie utrzymywał z Rosjanami. Śledztwo w sprawie oficera prowadzi Wojskowa Prokuratura Okręgowa.

Kim jest cywil?

Także wczoraj Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała drugą osobę, nie związaną z wojskiem. Prok. Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej nie chciał mówić o szczegółach dotyczących cywila i także nie podał, na rzecz jakiego państwa miałby pracować. Według mediów chodzi o prawnika z podwójnym obywatelstwem Polski i Rosji, pracującego w jednej ze stołecznych firm i szpiegującego dla rosyjskiego wywiadu. Na pytanie, czy prawnik współpracował z zatrzymanym wcześniej oficerem, Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej odpowiada krótko: „nie potwierdzamy”. Nie chce się także wypowiadać na temat przyszłości śledztwa. – Każda taka sprawa jest rozwojowa. Na ten moment jednak mówimy o dwóch zatrzymanych i tyle – ucina.

Po południu prokuratura poinformowała, że mężczyźnie postawiono zarzuty. - Jest on podejrzany o szpiegostwo, czyli o przestępstwo z art. 130 par 1 - mówił portalowi tvn24.pl Waldemar Tyl, wiceszef Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie. Śledczy zamierzają złożyć wniosek o areszt tymczasowy. Decyzja ma zapaść w piątek.

Według nieoficjalnych informacji zatrzymania zostały skoordynowane i przeprowadzone równolegle przez ABW. Cywil miał być od kilkunastu miesięcy w kręgu zainteresowania służb. – Wczoraj przeszukano pomieszczenia zajmowane przez podejrzanych o szpiegostwo, dzisiaj dojdzie do przesłuchań – zapowiedział Andrzej Seremet, prokurator generalny. Jego zdaniem dopiero za kilka dni będzie można ujawnić więcej informacji o sprawie.

Będzie posiedzenie speckomisji

Politycy komentujący całą sprawę są oszczędni w słowach. „Ważny dzień w walce o czystość Wojska Polskiego” – napisał na Twitterze minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak. Artur Dębski, szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych zapowiedział zwołanie specjalnego posiedzenia. O to samo wnioskowali posłowie PiS Marek Opioła i Beata Mazurek. Wiele wskazuje na to, że odbędzie się ono już w piątek.

Jak przypomina „Gazeta Wyborcza” ujawnione afery szpiegowskie zdarzają się w polskim wojsku bardzo rzadko. Do ostatniego takiego przypadku doszło jeszcze w latach 90., kiedy to UOP zatrzymał dwóch żołnierzy. Jeden z nich prowadził działalność wywiadowczą na rzecz Rosji, drugi pracował dla Stanów Zjednoczonych. W 2008 roku ABW wykrywał w swoich szeregach szpiega działającego na rzecz Białorusi, zaś w 2013 roku z Polski pod zarzutem szpiegostwa został wydalony dyplomata rosyjski i dwóch białoruskich.

Według polskiego prawa za szpiegostwo na rzecz obcego państwa grozi kara od roku do dziesięciu lat więzienia. Jeśli ktokolwiek udzieli informacji, która może przynieść szkodę Polsce, musi się liczyć z karą minimum trzech lat więzienia.

REKLAMA

ŁZ, Onet.pl, GW

autor zdjęć: arch. MON

dodaj komentarz

komentarze

~wz
1413472380
Zgadzam się zwłaszcza w stosunku do tego Oficera oczywiście jeśli podejrzenia zastaną potwierdzone i wina udowodniona .
53-CA-2F-53
~Felek Stankiewicz
1413465600
Kara powinna byc od 10 do 25lat wiezienia w najgorszym wypadku ŚMIERĆ
3E-21-82-F4

Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
 
Kraby kontra okręt
Defender 2020: Symulator Pioruna
Komisje sejmowe o umowie z USA
Kabina do zadań specjalnych
Zamek na poligonie
„Kaper” przeciw terrorystom
Ryzykowne remedium
Bohaterska obrona wzgórza 385
Polsko-amerykańska współpraca
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Ochotnik do Auschwitz
„Wojownik Niezłomny” wśród terytorialsów
Laserowa artyleria US Army
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Szybsza droga do armii zawodowej
Październik pod znakiem Tallboya
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Kombinezon ratunkowy dla pilotów
Nadchodzi Armia Fight Night!
GROM Challenge 2020 – organizatorzy dokręcili śrubę
Rosomaki-S oraz amunicja dla WP
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Kraken dla Kormoranów
Szybciej do wojska
Ukraiński kurs na Zachód
Pętla taktyczna dla przyszłych kaprali
„Aviation Detachment” w Łasku
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zostań studentem ASzWoj
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Defendery 2020: RobUV
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Promocja oficerska w AWL
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Trenują, aby szkolić innych
Komarów – gwóźdź do trumny Konarmii
F-16 kończą misję w Estonii
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Dekady za wcześnie
Defilada na święto dywizji
Groty dla podchorążych WAT-u
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
16 Dywizja najlepsza!
Strzelcy wyborowi z WOT-u
Ku czci roku 1918 i 1920
Dodatki dla specjalsów po nowemu
A więc wojna...
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Następca Honkera na MSPO
Wojsko przeciw wirusowi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO