moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy na koloniach

Przejechali 300 kilometrów, by spotkać się z niepełnosprawnymi dziećmi i opowiedzieć im o swojej pracy. Pokazali mundury, hełmy, siatki maskujące i gogle do prowadzenia pojazdu. Każdy mógł wszystkiego dotknąć i wszystko przymierzyć. Żołnierze z poznańskiej szkoły podoficerskiej odwiedzili w Głuchołazach podopiecznych Stowarzyszenia „Razem”.


Pomysłodawcą wspólnych spotkań żołnierzy z niepełnosprawnymi dziećmi jest ksiądz ppor. Grzegorz Lach, kapelan Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, oraz Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu. Kapelan od ośmiu lat towarzyszy niepełnosprawnym dzieciom na wakacyjnych turnusach. – Jeden z moich podopiecznych bardzo interesuje się czołgami, chce wiedzieć na ich temat wszystko: jak szybko mogą jechać, jak steruje się lufą itp. Pomyślałem, że bardziej atrakcyjne niż czytanie o tym w książce czy Internecie będzie spotkanie z żołnierzem pancerniakiem, który o tym opowie. Dlatego też między innymi pomysł na wspólne spotkania – mówi ksiądz Lach.

Żołnierze z poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych odwiedzili podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”. Placówka działa od 1999 roku a jej podopiecznymi są dzieci i młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności: z zespołem Downa, dziecięcym porażeniem mózgowym, epilepsją, także dzieci niewidome i głuchonieme. Stowarzyszenie organizuje m.in. kolonie rehabilitacyjno-wypoczynkowe dla chorych dzieci. Właśnie na taki turnus przyjechali żołnierze z Poznania. – Po raz pierwszy byliśmy w Głuchołazach w ubiegłym roku. Bardzo chętnie angażujemy się w różne akcje promujące wojsko oraz programy pomocowe skierowane do najmłodszych – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy SPWL.


W odległych od Poznania o blisko 300 kilometrów Głuchołazach żołnierze spotkali się z 40 podopiecznymi Stowarzyszenia oraz ich opiekunami. Nie tylko opowiadali o wojsku, lecz także zorganizowali prezentację umundurowania i wyposażenia wykorzystywanego przez żołnierzy. Pokazali mundury, które noszą na co dzień, ale też te w kamuflażu pustynnym, kombinezon czołgisty z różnymi hełmofonami, kamizelki taktyczne, dwa mundury żołnierzy armii amerykańskiej, maskę przeciwgazową i odzież ochronną OP1. – Zabraliśmy ze sobą również hełmy stalowe i kompozytowe, siatki maskujące, a także różnego rodzaju plecaki, karimaty i gogle do prowadzenia pojazdu. Każdy mógł wszystkiego dotknąć i wszystko przymierzyć. Dzieci mogły się przekonać, że chodzenie w mundurze, ciężkich butach i hełmie na głowie wcale nie jest wygodne, gdy doskwiera 30 stopniowy upał – mówi chor. Szubert.

Podopieczni Stowarzyszenia mogli też spróbować wojskowego jedzenia, przygotowywanego bez użycia ognia, a opiekunowie wolontariusze obejrzeć pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czym dla dzieci są takie spotkania? – Wielu się wydaje, że dzieci niepełnosprawne umysłowo nie do końca rozumieją to, co się wokół nich dzieje. To nieprawda. Choć większość z nich nie mówi zbyt dużo, gdy coś ich zainteresuje, potrafią się skoncentrować, chłonąc wszelkie informacje. Kilkoro tegorocznych uczestników było też na turnusie w ubiegłym roku. Teraz zaskoczyli nas tym, ile wiedzą o wojsku. Dla nich to nie tylko nauka, ale i dobra zabawa, dzięki której mogą choć na chwilę zapomnieć o swojej niepełnosprawności – mówi Helena Bełtowska, pedagog ze Stowarzyszenia „Razem”.


Żołnierzy też cieszą takie spotkania. – Na pewno pozwalają przełamać stereotyp, że niepełnosprawny to ktoś, z kim trudno się rozmawia, komu trudno pomóc. To ludzie bardzo otwarci, którzy sami dążą do kontaktów z osobami zdrowymi. Zostaliśmy zarażeni ogromną ilością optymizmu, nie czuliśmy żadnych barier – opowiada chor. Szubert.

Helena Bełtowska dodaje, że wojskowi mieli świetny kontakt z dziećmi. – Podchodzili do każdego dziecka, odpowiadali na wszystkie pytania. To była prawdziwa lekcja życzliwości, wrażliwości i tolerancji – podkreśla.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert, szer. Błażej Swojak

dodaj komentarz

komentarze


The Army Enters the Frame
 
Amunicja i miny dla armii
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Terytorialsi za oceanem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Błyskawiczna reakcja
Gotowi na misję
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
AMW poleca się na święta
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Z archiwum „Szarego”
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Los Polski naszym losem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Wojsko na święta
Jak gra dowódca, grają wszyscy
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Polska pod kontrolą armii
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Paczki dla kresowiaków
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Nowe laboratorium WAT
Ostre strzelanie artylerzystów
Trudna droga
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Artyleryjska interoperacyjność
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Unwanted Treaty
Kto zostawia ślady w sieci
Klucz do dobrych relacji
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Defense Without Politics
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Klasy wojskowe po nowemu
Włosko-polski sojusz kosmiczny
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Leopardy na Podkarpaciu
Gorące obrady NATO w Londynie
Szwedzki baypass przed „Orką”
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Razem się szkolą, razem walczą
Pierwszy poległy pilot Września ’39

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO