moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pancerniacy na koloniach

Przejechali 300 kilometrów, by spotkać się z niepełnosprawnymi dziećmi i opowiedzieć im o swojej pracy. Pokazali mundury, hełmy, siatki maskujące i gogle do prowadzenia pojazdu. Każdy mógł wszystkiego dotknąć i wszystko przymierzyć. Żołnierze z poznańskiej szkoły podoficerskiej odwiedzili w Głuchołazach podopiecznych Stowarzyszenia „Razem”.


Pomysłodawcą wspólnych spotkań żołnierzy z niepełnosprawnymi dziećmi jest ksiądz ppor. Grzegorz Lach, kapelan Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, oraz Szkoła Podoficerska Wojsk Lądowych w Poznaniu. Kapelan od ośmiu lat towarzyszy niepełnosprawnym dzieciom na wakacyjnych turnusach. – Jeden z moich podopiecznych bardzo interesuje się czołgami, chce wiedzieć na ich temat wszystko: jak szybko mogą jechać, jak steruje się lufą itp. Pomyślałem, że bardziej atrakcyjne niż czytanie o tym w książce czy Internecie będzie spotkanie z żołnierzem pancerniakiem, który o tym opowie. Dlatego też między innymi pomysł na wspólne spotkania – mówi ksiądz Lach.

Żołnierze z poznańskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych odwiedzili podopiecznych Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Razem”. Placówka działa od 1999 roku a jej podopiecznymi są dzieci i młodzież o różnym stopniu niepełnosprawności: z zespołem Downa, dziecięcym porażeniem mózgowym, epilepsją, także dzieci niewidome i głuchonieme. Stowarzyszenie organizuje m.in. kolonie rehabilitacyjno-wypoczynkowe dla chorych dzieci. Właśnie na taki turnus przyjechali żołnierze z Poznania. – Po raz pierwszy byliśmy w Głuchołazach w ubiegłym roku. Bardzo chętnie angażujemy się w różne akcje promujące wojsko oraz programy pomocowe skierowane do najmłodszych – mówi chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy SPWL.


W odległych od Poznania o blisko 300 kilometrów Głuchołazach żołnierze spotkali się z 40 podopiecznymi Stowarzyszenia oraz ich opiekunami. Nie tylko opowiadali o wojsku, lecz także zorganizowali prezentację umundurowania i wyposażenia wykorzystywanego przez żołnierzy. Pokazali mundury, które noszą na co dzień, ale też te w kamuflażu pustynnym, kombinezon czołgisty z różnymi hełmofonami, kamizelki taktyczne, dwa mundury żołnierzy armii amerykańskiej, maskę przeciwgazową i odzież ochronną OP1. – Zabraliśmy ze sobą również hełmy stalowe i kompozytowe, siatki maskujące, a także różnego rodzaju plecaki, karimaty i gogle do prowadzenia pojazdu. Każdy mógł wszystkiego dotknąć i wszystko przymierzyć. Dzieci mogły się przekonać, że chodzenie w mundurze, ciężkich butach i hełmie na głowie wcale nie jest wygodne, gdy doskwiera 30 stopniowy upał – mówi chor. Szubert.

Podopieczni Stowarzyszenia mogli też spróbować wojskowego jedzenia, przygotowywanego bez użycia ognia, a opiekunowie wolontariusze obejrzeć pokaz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czym dla dzieci są takie spotkania? – Wielu się wydaje, że dzieci niepełnosprawne umysłowo nie do końca rozumieją to, co się wokół nich dzieje. To nieprawda. Choć większość z nich nie mówi zbyt dużo, gdy coś ich zainteresuje, potrafią się skoncentrować, chłonąc wszelkie informacje. Kilkoro tegorocznych uczestników było też na turnusie w ubiegłym roku. Teraz zaskoczyli nas tym, ile wiedzą o wojsku. Dla nich to nie tylko nauka, ale i dobra zabawa, dzięki której mogą choć na chwilę zapomnieć o swojej niepełnosprawności – mówi Helena Bełtowska, pedagog ze Stowarzyszenia „Razem”.


Żołnierzy też cieszą takie spotkania. – Na pewno pozwalają przełamać stereotyp, że niepełnosprawny to ktoś, z kim trudno się rozmawia, komu trudno pomóc. To ludzie bardzo otwarci, którzy sami dążą do kontaktów z osobami zdrowymi. Zostaliśmy zarażeni ogromną ilością optymizmu, nie czuliśmy żadnych barier – opowiada chor. Szubert.

Helena Bełtowska dodaje, że wojskowi mieli świetny kontakt z dziećmi. – Podchodzili do każdego dziecka, odpowiadali na wszystkie pytania. To była prawdziwa lekcja życzliwości, wrażliwości i tolerancji – podkreśla.

PG

autor zdjęć: chor. Marcin Szubert, szer. Błażej Swojak

dodaj komentarz

komentarze


Polacy zatrzymali bolszewicką nawałę
 
Następcy okrętów OHP
Wojenne „pamiątki” bezpiecznie zniszczone
Desant z transportowca-giganta
„Pułaski” wrócił do kraju
Kolejne NUR-y do modernizacji
Igrzyska dla Polonusów
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jak dojechać na defiladę 15 sierpnia
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Wojna wywiadów
Awanse generalskie na Święto Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Obrady Rady Unii Europejskiej
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rivalry on Closed Sea
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Wojskowe awanse
Śląskie obchody wojskowego święta
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Wozy amunicyjne do Raków
Wyróżnienia dla żołnierzy i wyjątkowy awans
Najpierw „Sonda”, później promocja
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Czarny odchodzi do cywila
Cienka niebieska linia
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
High Confidence Operations
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Wielofunkcyjny scyzoryk
Warszawa walczy, wracamy
Piknik ze smakiem
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Jedna misja, jeden zespół
Defilada w powietrzu
Śladami Pierwszej Pancernej
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Przysięga śląskich terytorialsów
A Wave of Alliances
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Zielonka dla Patriotów
Spełniliśmy swój obowiązek
Przez krew zdobyty Śląsk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
F-35 wylądowały w Powidzu
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Pokonani swoją własną bronią
A Torn Subcontinent
Rozdarty subkontynent

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO