moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Zadanie: zdobyć lotnisko

Z pokładu lecącej na wysokości 1500 metrów Casy desantują się spadochroniarze. Ich zadaniem jest zdobycie lotniska na terenie przeciwnika. Wspierają ich samoloty F-16, śmigłowce Mi-24, Mi-8 oraz pięć amerykańskich Black Hawków. Tak szkolą się polscy, amerykańscy i kanadyjscy spadochroniarze w Drawsku Pomorskim.

W szkoleniu z żołnierzami 6 Brygady Powietrznodesantowej biorą udział pododdziały amerykańskiej 173 Brygady Powietrznodesantowej i 3 batalionu królewskiego kanadyjskiego pułku – w sumie około 400 żołnierzy. Międzynarodowe ćwiczenia spadochroniarzy trwają w systemie rotacyjnym od kwietnia.

– Trening dotyczy działań typowych dla wojsk powietrznodesantowych. Obecnie w Drawsku Pomorskim szkolą się pododdziały typu ciężkiego, czyli spadochroniarze z 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej i kompanii z 91 Regimentu Kawalerii amerykańskiej brygady. Ze względu na specyfikę tych jednostek, w czasie zajęć żołnierze wykorzystują także pojazdy typu HMMWV – mówi kpt. Marcin Gil, rzecznik prasowy 6 Brygady.

Podczas poligonowych manewrów żołnierze z trzech krajów stworzyli tzw. Wzmocnioną Kompanijną Grupę Powietrznodesantową, którą dowodzi kpt. Marcin Wilga z 18 Batalionu Powietrznodesantowego z Bielska-Białej. Jakie dostali zadanie? – Musimy zdobyć lotnisko przeciwnika i najważniejsze obiekty lotniskowej infrastruktury, czyli wieżę kontroli lotów i wartownię – mówi kpt. Wilga.

Jako pierwsi do akcji ruszyli polscy spadochroniarze z grupy awangardowej. Desantowali się na spadochronach AD-2000 z pokładu samolotu transportowego C-295M CASA lecącego na wysokości 1500 metrów. – Żołnierze muszą rozpoznać teren przeciwnika, a potem przygotować i zabezpieczyć desantowanie dla pozostałych skoczków – wyjaśnia jeden ze spadochroniarzy.

Podczas operacji, wzmocniona Kompanijna Grupa Powietrznodesantowa podzielona została na dwa elementy, a każdy z nich musi przeprowadzić szturm na wyznaczone obiekty. Wcześniej jednak ze wsparciem nadlatuje para myśliwców F-16. – Przeciwnik skutecznie się broni, dlatego zaraz po myśliwcach, żołnierze muszą wezwać dwa śmigłowce Mi-24 – opisuje kpt. Gil. – Dodatkowo na pokładzie dwóch śmigłowców Mi-8 i dwóch Black Hawk przylatuje wsparcie. 

Operacja zakończyła się zrzutem ładunków – z pokładu transportowców desantowano zasobniki z bronią i amunicją. Z pokładu C-295M Casa zrzuconych zostało sześć zasobników ZT-100 (każdy po 100 kg), a z pokładu C-130 Hercules desantowano trzy kontenery CDS. Każdy ważył blisko tonę.

– Takie szkolenia są dla nas bardzo ważne. Uczymy się wzajemnie od siebie, doskonalimy współpracę. To kiedyś zaprocentuje, gdy przyjdzie nam się spotkać podczas sojuszniczych działań bojowych – dodaje ppłk Ryszard Burczy, dowódca 18 Batalionu Powietrznodesantowego.

Międzynarodowy trening spadochroniarzy obserwował Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lech Majewski. W Drawsku Pomorskim odbyła się dziś roczna odprawa rozliczeniowa, w której uczestniczyli wszyscy dowódcy jednostek bezpośrednio podległych DG RSZ.

6 Brygada Powietrznodesantowa współpracuje ze swoją amerykańską odpowiedniczką już od 12 lat. Żołnierze spotykali się m.in. podczas międzynarodowych manewrów oraz podczas misji w Iraku i Afganistanie. Polscy spadochroniarze regularnie szkolą się także z Kanadyjczykami. Co roku uczestniczą między innymi w szkoleniach w Quebecu oraz w kursach w warunkach subarktycznych.

MKS

autor zdjęć: kpt. Marcin Gil

dodaj komentarz

komentarze


Debiuty MSPO: Mistrz misji
 
Z maratonu programowania do wojska
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Głos (z) płonącej Warszawy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wojsko wraca do Łomży
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Cztery lata LITPOLUKBRIG
GROM Challenge
Rozpoczynamy nową erę
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Nowa misja i nowy sprzęt
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Selekcja w pigułce
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Chorwacki test polskich kadetów
Cienka niebieska linia
Polscy weterani i książę Harry
Klasy wojskowe po nowemu
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Polska nie pozostanie osamotniona
Irańskie szachy
Terytorialsi na wysokościach
Agresja sowieckiego kolosa
Zapal lampkę bohaterom Września’39
A Torn Subcontinent
Brawurowa ucieczka „Orła”
Modernizacja Sokołów
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Oko na Europę
Polscy nurkowie na Islandii
Iranian Chess Game
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Stalin czekał i kalkulował
Nowy wiceminister w MON
Jedna misja, jeden zespół
Walka i dyplomacja
Umowa na Feniksy
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Sprawdzają Brutusa
„Górale” zdobywają miasto
Samochód do desantowania
Thin Blue Line
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Pamięć o tragedii
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Dead to the World
Groźny jak Tallboy
W Indiach mieli swój drugi dom
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Modernizacja starów 266

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO