moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze z pomocą powodzianom w Bośni

Książki, środki czystości, kołdry, poduszki oraz odzież dla dorosłych i dzieci przekazali polscy żołnierze w Bośni i Hercegowinie. Pomoc humanitarną otrzymali mieszkańcy z regionów, które ucierpiały najbardziej podczas majowych powodzi na Bałkanach. – Zbiórka nadal trwa. Mamy już kilkadziesiąt kilogramów różnego rodzaju darów – mówi kpt. Karolina Krzewina-Hyc z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.


Dary dla powodzian z Bośni i Hercegowiny przekazali: Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Żołnierze służący w Bośni mówili nam o trudnej sytuacji mieszkańców i prosili o pomoc – opowiada Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji Redemptoris Missio. – Zorganizowaliśmy akcję, a nasz apel spotkał się z szybkim odzewem. Przez pięć dni udało nam się zebrać rekordową liczbę darów. Przyjechały tiry zapakowane pościelą, kołdrami, ubraniami i butami dla dzieci. Część darów pojechała do Serbii, pozostała do Bośni i Hercegowiny – dodaje Janiec-Palczewska.

Woda wylała na Bałkanach 14 maja. Była to największa od 120 lat powódź w tym regionie Europy. Z żywiołem walczyła nie tylko Bośnia i Hercegowina, lecz także Serbia i Chorwacja. Od samego początku pomocy powodzianom udzielali polscy żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/MTT w Bośni i Hercegowinie. Pracowali w systemie zmianowym, a w kulminacyjnym momencie powodzi działali przez całą dobę udzielając pomocy cywilom i ratując wojskowy sprzęt.

Teraz, kiedy wielka woda opadła, mieszkańcy potrzebują pomocy. Brakuje im jedzenia, ale przede wszystkim środków czystości, by posprzątać po powodzi. – Przekazaliśmy środki do czyszczenia – różnego rodzaju płyny odkażające, mopy, wiadra i tysiące jednorazowych rękawiczek – mówi koordynatorka akcji dla powodzian z Fundacji Redemptoris Missio.


Do akcji włączyło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. – Pomoce szkolne, książki do nauki języka angielskiego i sprzęt sportowy otrzymała szkoła w Klokotnicy – mówi mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego. – Było to jedno z miejsc, które najbardziej potrzebowało naszej pomocy, by wrócić do normalności. Część pomocy trafiła też do Parafii Rzymskokatolickiej w Doboju.

Na tym pomoc powodzianom z Bałkanów się nie skończy. Teraz Fundacja Redemptoris Missio i Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” będą zbierać przybory szkolne i pomoce naukowe dla dzieci. – Najbardziej potrzebne są komputery i drukarki. Oczywiście mogą być używane, ale sprawne – mówi Beata Błaszczyk ze Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju”.

Akcja pomocowa od maja trwa także w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku. – Nasi żołnierze służą teraz w PKW w Bośni. To właśnie oni przekazywali nam jakie potrzeby mają tamtejsi mieszkańcy – mówi inicjatorka akcji kpt. Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy 7 BOW. Z czasem do akcji włączyli się nie tylko żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża, lecz także mieszkańcy i władze gminy Potęgowo (woj. pomorskie) oraz parafia wojskowa ze Słupska. – Zbieramy odzież, środki chemiczne, pieluchy oraz produkty z długim terminem ważności. Już dziś mamy kilkadziesiąt kilogramów tych darów – dodaje kpt. Krzewina-Hyc.

Zebrane dla powodzian rzeczy żołnierze przekażą we wrześniu. Wtedy odbędzie się rotacja kontyngentu w Bośni i Hercegowinie.

mks, ek

autor zdjęć: PKW EUFOR MTT, mjr Tomasz Kosiński

dodaj komentarz

komentarze


Oko na Europę
 
Cienka niebieska linia
Dead to the World
Nowa misja i nowy sprzęt
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Modernizacja starów 266
Głos (z) płonącej Warszawy
Terytorialsi na wysokościach
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rozpoczynamy nową erę
Wojsko wraca do Łomży
A Torn Subcontinent
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Defendery 2019 – część 4
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Stalin czekał i kalkulował
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Selekcja w pigułce
Sprawdzają Brutusa
Polscy weterani i książę Harry
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Walka i dyplomacja
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Polskie firmy na targach w Londynie
Z maratonu programowania do wojska
Agresja sowieckiego kolosa
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Umowa na Feniksy
Pamięć o tragedii
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
GROM Challenge
Iranian Chess Game
Jedna misja, jeden zespół
Śląskie sceny z życia
Polska nie pozostanie osamotniona
Nowy wiceminister w MON
Chorwacki test polskich kadetów
„Górale” zdobywają miasto
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Klasy wojskowe po nowemu
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Thin Blue Line
W Indiach mieli swój drugi dom
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Irańskie szachy
Modernizacja Sokołów
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Samochód do desantowania
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO