moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żołnierze z pomocą powodzianom w Bośni

Książki, środki czystości, kołdry, poduszki oraz odzież dla dorosłych i dzieci przekazali polscy żołnierze w Bośni i Hercegowinie. Pomoc humanitarną otrzymali mieszkańcy z regionów, które ucierpiały najbardziej podczas majowych powodzi na Bałkanach. – Zbiórka nadal trwa. Mamy już kilkadziesiąt kilogramów różnego rodzaju darów – mówi kpt. Karolina Krzewina-Hyc z 7 Brygady Obrony Wybrzeża.


Dary dla powodzian z Bośni i Hercegowiny przekazali: Fundacja Pomocy Humanitarnej „Redemptoris Missio”, Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” oraz Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Żołnierze służący w Bośni mówili nam o trudnej sytuacji mieszkańców i prosili o pomoc – opowiada Justyna Janiec-Palczewska z Fundacji Redemptoris Missio. – Zorganizowaliśmy akcję, a nasz apel spotkał się z szybkim odzewem. Przez pięć dni udało nam się zebrać rekordową liczbę darów. Przyjechały tiry zapakowane pościelą, kołdrami, ubraniami i butami dla dzieci. Część darów pojechała do Serbii, pozostała do Bośni i Hercegowiny – dodaje Janiec-Palczewska.

Woda wylała na Bałkanach 14 maja. Była to największa od 120 lat powódź w tym regionie Europy. Z żywiołem walczyła nie tylko Bośnia i Hercegowina, lecz także Serbia i Chorwacja. Od samego początku pomocy powodzianom udzielali polscy żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego EUFOR/MTT w Bośni i Hercegowinie. Pracowali w systemie zmianowym, a w kulminacyjnym momencie powodzi działali przez całą dobę udzielając pomocy cywilom i ratując wojskowy sprzęt.

Teraz, kiedy wielka woda opadła, mieszkańcy potrzebują pomocy. Brakuje im jedzenia, ale przede wszystkim środków czystości, by posprzątać po powodzi. – Przekazaliśmy środki do czyszczenia – różnego rodzaju płyny odkażające, mopy, wiadra i tysiące jednorazowych rękawiczek – mówi koordynatorka akcji dla powodzian z Fundacji Redemptoris Missio.


Do akcji włączyło się Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. – Pomoce szkolne, książki do nauki języka angielskiego i sprzęt sportowy otrzymała szkoła w Klokotnicy – mówi mjr Marek Pietrzak, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego. – Było to jedno z miejsc, które najbardziej potrzebowało naszej pomocy, by wrócić do normalności. Część pomocy trafiła też do Parafii Rzymskokatolickiej w Doboju.

Na tym pomoc powodzianom z Bałkanów się nie skończy. Teraz Fundacja Redemptoris Missio i Stowarzyszenie „Szkoły dla Pokoju” będą zbierać przybory szkolne i pomoce naukowe dla dzieci. – Najbardziej potrzebne są komputery i drukarki. Oczywiście mogą być używane, ale sprawne – mówi Beata Błaszczyk ze Stowarzyszenia „Szkoły dla Pokoju”.

Akcja pomocowa od maja trwa także w 7 Brygadzie Obrony Wybrzeża w Słupsku. – Nasi żołnierze służą teraz w PKW w Bośni. To właśnie oni przekazywali nam jakie potrzeby mają tamtejsi mieszkańcy – mówi inicjatorka akcji kpt. Karolina Krzewina-Hyc, rzecznik prasowy 7 BOW. Z czasem do akcji włączyli się nie tylko żołnierze 7 Brygady Obrony Wybrzeża, lecz także mieszkańcy i władze gminy Potęgowo (woj. pomorskie) oraz parafia wojskowa ze Słupska. – Zbieramy odzież, środki chemiczne, pieluchy oraz produkty z długim terminem ważności. Już dziś mamy kilkadziesiąt kilogramów tych darów – dodaje kpt. Krzewina-Hyc.

Zebrane dla powodzian rzeczy żołnierze przekażą we wrześniu. Wtedy odbędzie się rotacja kontyngentu w Bośni i Hercegowinie.

mks, ek

autor zdjęć: PKW EUFOR MTT, mjr Tomasz Kosiński

dodaj komentarz

komentarze


Jastrzębie wspierają wojska lądowe
 
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
Ty także możesz zdobyć Buzdygana
Miroslawiec Up
Fleet of the Future
Ekonowinki na poligonie
Mapa z głębin morza
Polski wkład w operację „Overlord”
„Dragon ‘19” na zachodnich rubieżach
F-16 wracają do Polski
A Half-Open Gate to Hell
Poznaj kulisy polskiego wywiadu
Finansowe wsparcie MON dla weteranów
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
Mistrzu ju-jitsu z Błękitnej Brygady
Kierunek: Afganistan
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Kolejna szabla AFN zdobyta
Judocy z Czarnej Dywizji najlepsi w armii
Zmiany w przepisach mundurowych
Memory Gives Us Wings
NATO pokazało siłę na Bałtyku
Masters` Killer dał w kość po raz szósty
Rydwany dżihadu
Szer. Iga Baumgart-Witan: Patrzę na mundur i czuję dumę
The Chariots of Jihad
Curious about Poland
Pierwszy krok do „Mewy”
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Minister Błaszczak z wizytą w bazie F-35
Sukcesy laureatów naszego plebiscytu sportowego
Logistyka dla Leopardów
Chemicy w akcji
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Jak zginął „Ponury”
Kontroler na bojowo
Obrady Rady Unii Europejskiej
Likwidacja komendanta Junka
„Dragon” na Bałtyku
PGZ przyznaje: element fotela był źle zaprojektowany
Z Wehrmachtu do Armii Andersa
Działalność firm na rzecz obronności
Flota przyszłości
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Następcy Herculesów
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Medale dla uczestników walk w Karbali
Rusza cyberkomponent WOT-u
Minister na ćwiczeniach „Dragon ’19”
Tu się zadań nie wybiera
Trudny sojusz partyzantów
„Air Force One” na Cytadeli
Memoriał Ireny Szewińskiej: żołnierze nie zawiedli
Medycy z GROM-u skoczą z pomocą
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO