Czwarte miejsce lekkoatletów w Europie

Trzech punktów zabrakło polskim lekkoatletom do zajęcia miejsca na podium piątych Drużynowych Mistrzostw Europy. Biało-czerwoni wywalczyli czwarte miejsce, a triumfowali gospodarze imprezy – Niemcy. Mistrzostwa odbyły się na Eintracht-Stadion w Brunszwiku.

Szer. rez. Katarzyna Kowalska.

Reprezentanci Polski w Niemczech powtórzyli wynik osiągnięty przed rokiem w Gateshead. Po pierwszym dniu rywalizacji, po rozegraniu 21 z 40 konkurencji, prowadzili gospodarze. Niemcy ze 195 punktami o trzy oczka wyprzedzali Rosjan i o 34 Francuzów. Czwarte miejsce zajmowała Wielka Brytania (158,5 pkt.), piąte Polska (153,5), a szóste Ukraina (139). W naszej reprezentacji zawiodła Anna Rogowska, która w skoku o tyczce nie zaliczyła żadnej wysokości i zajęła ostatnie miejsce. Nie zdobyła żadnego punktu, a liczono, iż powalczy o przynajmniej trzecią lokatę i dziesięć oczek do klasyfikacji drużynowej. Drugiego dnia mistrzostw biało-czerwoni próbowali odrobić straty. Przed ostatnią konkurencją – biegiem sztafetowym 4x400 m mężczyzn – Polacy zajmowali medalową pozycję. Jednym punktem wyprzedzali Francuzów. Jednak czterystumetrowcom nie udało się obronić brązu. Po podliczeniu punktów zdobytych przez sztafety złoto z 371 punktami wywalczyli Niemcy, srebro Rosjanie (359,5), a brąz Francuzi (295). Polacy z 293 pkt. wyprzedzili reprezentantów Wielkiej Brytanii (281,5) i Ukrainy (272).

Żołnierze na podium w Brunszwiku

Na Eintracht-Stadion w Brunszwiku biało-czerwoni w rywalizacji indywidualnej wywalczyli dziewięć miejsc na podium. Jedyne zwycięstwo odniósł Karol Zalewski w biegu na 200 m. Drugie miejsca zajęli: st. kpr. Piotr Małachowski w rzucie dyskiem, Tomasz Majewski (pchnięcie kulą), Adam Kszczot (bieg na 800 m) i Joanna Fiodorow (rzut młotem). Natomiast na trzecim stopniu podium stanęli: szer. Marcin Lewandowski (był trzeci w biegu na 1500 m), szer. rez. Katarzyna Kowalska (3000 m z przeszkodami), Paweł Fajdek (rzut młotem) i Kamila Lićwinko (skok wzwyż).

Szer. Marcin Lewandowski.

Dwóch żołnierzy i kandydatka do służby wojskowej (szer. rez. Katarzyna Kowalska w zeszłym roku odbyła szkolenie przygotowawcze do Narodowych Sił Rezerwowych i czeka na wcielenie do wojska) stanęli na podium na stadionie w Brunszwiku. Drugie miejsce wywalczył st. kpr. Piotr Małachowski z wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego, a trzecie zajęli szer. Marcin Lewandowski z WZS Bydgoszcz i szer. rez. Katarzyna Kowalska (niebawem WZS Poznań).

W kolejnym pojedynku najlepszych na świecie żołnierzy rzucających dyskiem sierżant Robert Harting z niemieckiej armii po raz kolejny pokonał kaprala Piotra Małachowskiego. Niemiec wygrał z wynikiem 67,42 m, a Polak posłał dysk na odległość 65,35 m. Trzecie miejsce w konkursie zajął Rosjanin Wiktor Butenko – rzucił 62,81 m. W biegu na 1500 m Marcin Lewandowski wynikiem 3 min 38,19 s ustanowił swój rekord życiowy. Wygrał Czech Jakub Holuša (3 min 37,74 s), a trzeci był Niemiec Homiyu Tesfaye (3.38,10). Na Eintracht-Stadion bardzo dobrze spisała się szer. rez. Katarzyna Kowalska, mistrzyni Wojska Polskiego w biegu przełajowym na 3 km z 2013 roku i tegoroczna wicemistrzyni Polski w biegu ulicznym na 10 km. Na swoim koronnym dystansie 3000 m z przeszkodami – z wynikiem 9 min 41,78 s – zajęła trzecie miejsce. Wyprzedziły ją tylko Szwedka Charlotta Fougberg (uzyskała czas 9.35,92) i Niemka Antje Möldner-Schmidt (9.40,21).

Poza czołową trójką

W rywalizacji na dystansie 5000 m w reprezentacji Polski z konieczności wystąpił specjalizujący się w biegu na 3000 m z przeszkodami szer. Łukasz Parszczyński z 38 Dywizjonu Zabezpieczenia Obrony Powietrznej z Sochaczewa. Olimpijczyk z Londynu (2012), mistrz Wojska Polskiego w biegu przełajowym na 8 km (2013) i dwukrotny tegoroczny mistrz Polski (w biegu na 3000 m w hali i w biegu ulicznym na 5 km) był piąty z czasem 13 min 58,29 s – wygrał Niemiec Arne Gabius (13.55,89). Piątą lokatę i tym samym osiem punktów do klasyfikacji wywalczył również trójskoczek szer. Adrian Świderski z WZS Wrocław. Skoczył na odległość 16,25 m – wygrał Rosjanin Aleksiej Fiodorow (16,95 m).

W biegach sztafetowych 4x100 m Polacy zajęli piąte miejsce, a Polki szóste. W męskiej sztafecie pobiegli: st. szer. Robert Kubaczyk z WZS Wrocław, st. szer. Kamil Masztak z WZS Poznań, Artur Żaczek i Karol Zalewski. Biało-czerwoni uzyskali czas 39,15 s, a triumfowali reprezentanci Wielkiej Brytanii (38,51 s). Natomiast w sztafecie kobiet 4x100 m Polskę reprezentowały cztery żołnierki: szer. Anna Kiełbasińska z WZS Poznań, szer. Weronika Wedler z WZS Wrocław, st. mar, Marta Jeschke z WZS Gdynia i st. szer. Ewelina Ptak z WZS Wrocław. Polki biegły 43,97 s – triumfowały Holenderki (42,95 s). Ponadto Wedler startowała w dwóch biegach indywidualnych: była ósma na 200 m (biegła 24,03 s, a triumfowała – z czasem 22,74 s – Holenderka Dafne Schippers) i dziesiąta na 100 m (z wynikiem 11,96 s; wygrała Francuzka Myriam Soumaré – 11,35 s).

Ponadto w V Drużynowych Mistrzostwach Europy w reprezentacji Polski wystąpiło trzech żołnierzy. Szer. Łukasz Krawczuk, który biegł na pierwszej zmianie w sztafecie 4x400 m, zajął wraz z kolegami piąte miejsce (triumfowali Rosjanie przed Francuzami i Niemcami). St. szer. Dominik Bochenek z WZS Bydgoszcz w biegu na 110 m przez płotki był siódmy (z wynikiem 13,89 s, a wygrał Rosjanin Siergiej Szubenkow – 13,20 s). Natomiast st. szer. Mateusz Demczyszak z WZS Wrocław zajął dziesiąte miejsce w biegu na 3000 m (8.05,49; 1. m. Richard Ringer z Niemiec – 7.50,99).

Drużynowe Mistrzostwa Europy odbywają się od 2009 roku. Od samego początku o miejsca na podium walczy 12 najlepszych zespołów. Do klasyfikacji łącznej liczą się punkty zdobyte przez mężczyzn i kobiety – w odróżnieniu wcześniejszych zawodów drużynowych, które oddzielnie organizowano dla pań i panów. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w Leirii, gdzie triumfowała reprezentacja Niemiec przed Rosją i Wielką Brytanią. Polska w debiucie zajęła piąte miejsce. W 2010 roku w Bergen, w 2011 r. w Sztokholmie i w 2013 r. w Gateshead triumfowali Rosjanie, a nasza reprezentacja była klasyfikowana na siódmej pozycji (2010), szóstej (2011) i czwartej (2013).

W pięciu edycjach mistrzostw biało-czerwoni odnieśli 11 zwycięstw indywidualnych: po dwa Adam Kszczot i Tomasz Majewski oraz po jednym – st. kpr. Piotr Małachowski, Paweł Fajdek, Anna Jesień, Monika Pyrek, Anna Rogowska, Tomasz Szymkowiak, Anita Włodarczyk i Karol Zalewski. Kapral Małachowski w swoich startach w DME zajmował miejsca: pierwsze, dwa razy drugie, trzecie i czwarte.