moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Szeregowi z szansą na oficerskie gwiazdki

Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa uruchomienie naboru na oficerskie szkolenie dla wyróżniających się żołnierzy najmłodszego w wojsku korpusu. Tytuł magistra i wzorowa ocena z opiniowania – to dwa najważniejsze warunki, które będzie musiał spełnić szeregowy, żeby uzyskać skierowanie na kurs oficerski.


Zgodnie z przepisami ustawy pragmatycznej, także tymi obowiązującymi przed 1 stycznia 2014 roku, jeśli przemawiają za tym potrzeby sił zbrojnych, na stopień wojskowy podporucznika (podporucznika marynarki) może być mianowany podoficer lub szeregowy. Musi mieć tytuł magistra lub równorzędny, odbyć szkolenie wojskowe i zdać egzamin. Zgodnie z nowelizacją ustawy żołnierz aspirujący na kurs oficerski musi mieć ocenę wzorową zamiast bardzo dobrej.

Choć przepisy dopuszczały udział w kursach żołnierzy tych dwóch korpusów, to dotychczas na oficerskie szkolenie kierowani byli wyłącznie podoficerowie. Być może w przyszłym roku po raz pierwszy będą w nich mogli wziąć udział także szeregowi. Zapis taki znalazł się bowiem w wytycznych MON do działalności kadrowej w 2014 roku oraz kierunkach na 2015 rok.

– Obecnie identyfikowane są potrzeby kadrowe w poszczególnych korpusach osobowych w zakresie uzupełnienia pierwszych stanowisk służbowych w latach 2015–2016. W ramach tych prac rozważane jest uruchomienie naboru na szkolenie wojskowe dla wyróżniających się szeregowych zawodowych, zakończone egzaminem na oficera – wyjaśnia kmdr Janusz Walczak, dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON.

Jeśli szeregowi dostaną taką szansę, podstawą ich naboru na kurs będą wymagania takie jak w przypadku podoficerów. Liczyć się więc będzie posiadanie tytułu magistra oraz wzorowa ocena z opinii służbowej. – Kwestie szczegółowe dotyczące selekcji kandydatów będą ostatecznie uzgadniane z dowódcami jednostek wojskowych – dodaje kmdr Walczak.

Zgodnie w wytycznymi MON stacjonarne oficerskie kursy wojskowe miałaby się odbywać w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. By zakwalifikować się na kurs, konieczne będzie przejście postępowania rekrutacyjnego, podczas którego oceniana byłaby m.in. zgodność ukończonego kierunku studiów z przyszłym korpusem osobowym. Kandydatów czekałyby też egzaminy obejmujące test sprawności fizycznej oraz test znajomości języka angielskiego na poziomie 2222. Szkolenie kończyłoby się egzaminem oficerskim.

Czy szeregowi mieliby szanse na udział w kursie i ilu ostatecznie by ich było określi, po analizach, dyrektor Departamentu Kadr. W ministerialnej decyzji wskazano, oprócz limitów, kierunki dla tej grupy kandydatów oraz terminy składania wniosków. – Jeśli taki nabór dojdzie do skutku, na pewno będzie dotyczył bardzo wąskiej grupy żołnierzy korpusu szeregowych zawodowych, kilku, może kilkunastu żołnierzy – mówi przedstawiciel Departamentu Kadr.

Rozwiązanie chwalą szeregowi. – To dobry kierunek. Chcielibyśmy, aby wartościowi żołnierze korpusu szeregowych byli źródłem naboru dla przyszłej kadry oficerskiej. Są bardziej doświadczoną służbą grupą ludzi niż absolwenci uczelni niebędący żołnierzami zawodowymi – mówi st. szer. Tobiasz Morański, przewodniczący Kolegium Mężów Zaufania Korpusu Szeregowych.

Zgodnie z decyzją MON z września ubiegłego roku na ostatnie kursy oficerskie – organizowane we wrocławskiej Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Lądowych oraz dęblińskiej Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych – zostało skierowanych 122 podoficerów. Taki limit określił w decyzji szef resortu obrony.

PG

autor zdjęć: st. szer. Łukasz Kermel

dodaj komentarz

komentarze

~speed166
1411070940
Panowie sam jestem szeregowym ze studiami przykre realia polskie. Studia informatyczne etc. by najmniej z 5 zawodów. Panie konek zapraszam w nasze szeregi zobaczymy czy pan jest taki elokwentny zeby sie wykazac skoro uwaza pan ze znajduja sie w armii ludzie po gim(smiech).
BB-A7-51-F8
~konek
1403188860
po co inwestować w szeregowych , którzy i tak zostaną zwolnieni po 12 latach niech najpierw przejdą przez etap podoficera , a jak taki szer. zrobi magistra to co on robi w wojsku gdzie wymagane jest tylko gimnazjum :)
59-F8-93-BD
~st
1403174880
Do szeregowy: "bynamniej", nie oznacza tego samego, co "przynajmniej"! Z kontekstu Twojej wypowiedzi, wynika że w Twojej jednostce szeregowi są słabiej wykształceni od podoficerów. Pozdrawiam i szanujmy język polski.
A0-7A-12-4E
~ademko
1403163720
"niż absolwenci uczelni niebędący żołnierzami zawodowymi" st.szer. musi mówić ze zrozumieniem. Podchorążowie aktualnie są kandydatami na żołnierzy zawodowych. Generalizowanie nie jest potrzebne bo doświadczenie to wiele ale nie wszystko....
10-31-FE-42
~szeregowy
1403125860
Prawda jest taka, że szeregowi są lepiej wykształceni od podoficerów bynajmniej w mojej jednostce... a sam jestem tego doskonałym przykładem. Nie będę wspominał też o kompetencjach, bo kadra podoficerska w większości przypadków jest wypalona i zadowolona z tego co ma.
D3-01-CC-95
~xxx
1403118060
lepiej nie wywalajcie szeregowych po 12 latach z wojska bez prawa do emerytury, zamiast obiecywać im gruszki na wierzbie.
25-7C-3F-92
~scooby
1403108220
Czy to są te nowe buty? Czy cywil może je kupić ?
39-FF-C3-6D

Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
 
Piknik ze smakiem
Rozpoczynamy nową erę
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
„Pułaski” wrócił do kraju
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szukamy następcy Herculesa
Przysięga śląskich terytorialsów
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Nowa misja i nowy sprzęt
A Torn Subcontinent
Najpierw „Sonda”, później promocja
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Brunatno-czerwona zmowa
Wielofunkcyjny scyzoryk
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Desant z transportowca-giganta
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Jedna misja, jeden zespół
Łask ponownie z dyżurem bojowym
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Od sojusznika do kata
Wojna wywiadów
Czarny odchodzi do cywila
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Sprawdzają Brutusa
A Wave of Alliances
Strzelać nauczyłem się sam
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Zielonka dla Patriotów
Wozy amunicyjne do Raków
Przez krew zdobyty Śląsk
Śladami Pierwszej Pancernej
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Amerykańska przyszłość WZL
High Confidence Operations
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Obrady Rady Unii Europejskiej
Najpierw czekanie, potem pośpiech
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Cienka niebieska linia
Wojsko wróciło do Lublina
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Rivalry on Closed Sea
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Preselekcja u komandosów
Spełniliśmy swój obowiązek
Irańskie szachy
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Zmiany w kształceniu przyszłych kaprali

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO