moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Setne urodziny pilota

Podpułkownik pilot Zdzisław Górecki swój pierwszy lot bojowy myśliwcem PZL p-7 wykonał 3 września 1939 roku. Przyjmował zrzuty z Anglii i Włoch, zajmował się też tajnym nauczaniem. Organizował struktury lotnictwa przy 2 Armii Wojska Polskiego, a po wojnie uczył latania podchorążych ze Szkoły Orląt. Dziś jeden z najstarszych polskich kombatantów obchodzi swoje setne urodziny.


Uroczystości z okazji setnych urodzin Zdzisława Góreckiego odbędą się w Kazimierzu Dolnym i Dęblinie. W jubileuszu kombatanta II wojny światowej będą uczestniczyć także żołnierze. Współorganizatorem rocznicowych obchodów są: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Liceum Lotnicze, Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz władze Kazimierza.

– Początkowo planowano, że w czwartek jubilat spotka się z naszymi podchorążymi, studentami oraz uczniami liceum, ale ze względu na stan jego zdrowia nie było to możliwe – przyznaje ppłk Janusz Chojecki, rzecznik prasowy Szkoły Orląt.

Dzisiaj w południe w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym zostanie odprawiona msza w intencji jubilata oraz polskich lotników. W nabożeństwie będą uczestniczyć przedstawiciele Dowództwa Generalnego, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Szkoły Orląt, Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz władz miasta. W uroczystości weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Podpułkownik Zdzisław Górecki w najbliższy poniedziałek weźmie udział w obchodach Święta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i otwarciu poświęconej jego osobie wystawy w Muzeum Sił Powietrznych.


Urodził się 14 czerwca 1914 roku w Kazimierzu Dolnym. Zasadniczą służbę wojskową odbył w 22 Pułku Piechoty w Siedlcach. W 1936 roku ukończył kurs szybowcowy w Ustianowej na Podkarpaciu oraz Szkołę Pilotów 5 Pułku Lotniczego w Lidzie. W 1938 roku został instruktorem Wyższej Szkoły Pilotażu w Ułężu pod Dęblinem.

3 września 1939 roku wykonał swój pierwszy lot bojowy myśliwcem PZL p-7. Miał osłaniać z powietrza składy amunicji pod Dęblinem. Ostatni lot bojowy odbył 17 września. Razem z mechanikami pokładowymi Janem Monetą i Franciszkiem Wawersichem próbowali ewakuować samolot obserwacyjny Lublin R-XIII lecący do Rumunii. Nie mieli broni, łączności ani zbyt dużo paliwa. Niespodziewanie zaatakowały ich trzy sowieckie myśliwce. Mimo że w samolocie zapalił się silnik, Góreckiemu udało się wylądować na pobliskiej łące. – Cudem wydostaliśmy się z płonącej maszyny. Najgorsze było to, że Sowieci nie odpuszczali i wciąż latali nad samolotem. Schowaliśmy się w zagłębieniach drogi i czekaliśmy, aż sytuacja się uspokoi – wspominał kilka lat temu pilot.

Górecki do 1944 roku działał w partyzantce (ZWZ, AK) – przyjmował zrzuty z Anglii oraz Włoch, zajmował się tajnym nauczaniem. Później organizował struktury lotnictwa przy 2 Armii Wojska Polskiego. Został za to internowany, a następnie wywieziony do sowieckiego obozu pracy w Stalinogorsku. Do ojczyzny wrócił trzy lata później, w 1947 roku. Został pilotem instruktorem w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Przełożeni zwolnili go z wojska w 1953 roku z powodów politycznych.

Podpułkownik Górecki nie rozstał się jednak z lotnictwem – w 1955 roku tworzył struktury Lubelskiego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, w którym przepracował 19 lat. Obecnie mieszka w Lublinie.

MKS

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Terytorialsi na wysokościach
 
Cienka niebieska linia
Thin Blue Line
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Stalin czekał i kalkulował
Amerykański żołnierz z … pilotem w ręku
Klasy wojskowe po nowemu
GROM Challenge
Chorwacki test polskich kadetów
Brawurowa ucieczka „Orła”
Głos (z) płonącej Warszawy
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Agresja sowieckiego kolosa
Modernizacja Sokołów
Festiwal Orkiestr w Mundurach
Jedna misja, jeden zespół
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wojsko wraca do Łomży
Pylon dla śmigłowca Black Hawk
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pamięć o tragedii
Walka i dyplomacja
Selekcja w pigułce
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Groźny jak Tallboy
Polscy weterani i książę Harry
Spadochroniarze znów wylądują pod Arnhem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Modernizacja starów 266
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Oko na Europę
Polscy nurkowie na Islandii
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Samochód do desantowania
Debiuty MSPO: Mistrz misji
Rozpoczynamy nową erę
20 lat temu powstał Korpus Północno-Wschodni
Z maratonu programowania do wojska
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
A Torn Subcontinent
Nowy wiceminister w MON
Dead to the World
Irańskie szachy
W Indiach mieli swój drugi dom
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Zawodnicy z Czarnej Dywizji zwycięzcami Spartakiady
Umowa na Feniksy
Sprawdzają Brutusa
Nowa misja i nowy sprzęt
„Górale” zdobywają miasto
Iranian Chess Game
Polska nie pozostanie osamotniona
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO