moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Setne urodziny pilota

Podpułkownik pilot Zdzisław Górecki swój pierwszy lot bojowy myśliwcem PZL p-7 wykonał 3 września 1939 roku. Przyjmował zrzuty z Anglii i Włoch, zajmował się też tajnym nauczaniem. Organizował struktury lotnictwa przy 2 Armii Wojska Polskiego, a po wojnie uczył latania podchorążych ze Szkoły Orląt. Dziś jeden z najstarszych polskich kombatantów obchodzi swoje setne urodziny.


Uroczystości z okazji setnych urodzin Zdzisława Góreckiego odbędą się w Kazimierzu Dolnym i Dęblinie. W jubileuszu kombatanta II wojny światowej będą uczestniczyć także żołnierze. Współorganizatorem rocznicowych obchodów są: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Liceum Lotnicze, Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz władze Kazimierza.

– Początkowo planowano, że w czwartek jubilat spotka się z naszymi podchorążymi, studentami oraz uczniami liceum, ale ze względu na stan jego zdrowia nie było to możliwe – przyznaje ppłk Janusz Chojecki, rzecznik prasowy Szkoły Orląt.

Dzisiaj w południe w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym zostanie odprawiona msza w intencji jubilata oraz polskich lotników. W nabożeństwie będą uczestniczyć przedstawiciele Dowództwa Generalnego, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Szkoły Orląt, Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz władz miasta. W uroczystości weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Podpułkownik Zdzisław Górecki w najbliższy poniedziałek weźmie udział w obchodach Święta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i otwarciu poświęconej jego osobie wystawy w Muzeum Sił Powietrznych.


Urodził się 14 czerwca 1914 roku w Kazimierzu Dolnym. Zasadniczą służbę wojskową odbył w 22 Pułku Piechoty w Siedlcach. W 1936 roku ukończył kurs szybowcowy w Ustianowej na Podkarpaciu oraz Szkołę Pilotów 5 Pułku Lotniczego w Lidzie. W 1938 roku został instruktorem Wyższej Szkoły Pilotażu w Ułężu pod Dęblinem.

3 września 1939 roku wykonał swój pierwszy lot bojowy myśliwcem PZL p-7. Miał osłaniać z powietrza składy amunicji pod Dęblinem. Ostatni lot bojowy odbył 17 września. Razem z mechanikami pokładowymi Janem Monetą i Franciszkiem Wawersichem próbowali ewakuować samolot obserwacyjny Lublin R-XIII lecący do Rumunii. Nie mieli broni, łączności ani zbyt dużo paliwa. Niespodziewanie zaatakowały ich trzy sowieckie myśliwce. Mimo że w samolocie zapalił się silnik, Góreckiemu udało się wylądować na pobliskiej łące. – Cudem wydostaliśmy się z płonącej maszyny. Najgorsze było to, że Sowieci nie odpuszczali i wciąż latali nad samolotem. Schowaliśmy się w zagłębieniach drogi i czekaliśmy, aż sytuacja się uspokoi – wspominał kilka lat temu pilot.

Górecki do 1944 roku działał w partyzantce (ZWZ, AK) – przyjmował zrzuty z Anglii oraz Włoch, zajmował się tajnym nauczaniem. Później organizował struktury lotnictwa przy 2 Armii Wojska Polskiego. Został za to internowany, a następnie wywieziony do sowieckiego obozu pracy w Stalinogorsku. Do ojczyzny wrócił trzy lata później, w 1947 roku. Został pilotem instruktorem w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Przełożeni zwolnili go z wojska w 1953 roku z powodów politycznych.

Podpułkownik Górecki nie rozstał się jednak z lotnictwem – w 1955 roku tworzył struktury Lubelskiego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, w którym przepracował 19 lat. Obecnie mieszka w Lublinie.

REKLAMA

MKS

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Kłopoty z odprawą mieszkaniową
 
Defendery 2020: RobUV
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Wybuchowa edukacja
Zamek na poligonie
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Defendery 2020: Zapobiec awarii
Dekady za wcześnie
Partnerstwo na gruzińskich poligonach
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Amerykanie odmładzają F-16
Szybsza droga do armii zawodowej
Nadchodzi Armia Fight Night!
Zostań studentem ASzWoj
Bohaterska obrona wzgórza 385
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Laserowa artyleria US Army
„Kaper” przeciw terrorystom
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Wspólnie zadbajmy o naszą przyszłość
Nowe sanitarki dla wojska
Polsko-amerykańska współpraca
Ryzykowne remedium
Promocja oficerska w AWL
Trenują, aby szkolić innych
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Ochotnik do Auschwitz
Październik pod znakiem Tallboya
Szybciej do wojska
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Komisje sejmowe o umowie z USA
16 Dywizja najlepsza!
„Rosyjski walec” na polskich Kresach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
Kabina do zadań specjalnych
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Wojsko przeciw wirusowi
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Nowy album WIW-u o bohaterach 1920 r., ofiarach zbrodni katyńskiej
Ukraiński kurs na Zachód
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
Defender 2020: Symulator Pioruna
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
A więc wojna...
Kraken dla Kormoranów
W MON o polsko-słowackiej współpracy
F-16 kończą misję w Estonii
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
„Aviation Detachment” w Łasku
Kraby kontra okręt
Ku czci roku 1918 i 1920

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO