moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Setne urodziny pilota

Podpułkownik pilot Zdzisław Górecki swój pierwszy lot bojowy myśliwcem PZL p-7 wykonał 3 września 1939 roku. Przyjmował zrzuty z Anglii i Włoch, zajmował się też tajnym nauczaniem. Organizował struktury lotnictwa przy 2 Armii Wojska Polskiego, a po wojnie uczył latania podchorążych ze Szkoły Orląt. Dziś jeden z najstarszych polskich kombatantów obchodzi swoje setne urodziny.


Uroczystości z okazji setnych urodzin Zdzisława Góreckiego odbędą się w Kazimierzu Dolnym i Dęblinie. W jubileuszu kombatanta II wojny światowej będą uczestniczyć także żołnierze. Współorganizatorem rocznicowych obchodów są: Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, Wyższa Szkoła Oficerska Sił Powietrznych, Liceum Lotnicze, Dowództwo Garnizonu Warszawa oraz władze Kazimierza.

– Początkowo planowano, że w czwartek jubilat spotka się z naszymi podchorążymi, studentami oraz uczniami liceum, ale ze względu na stan jego zdrowia nie było to możliwe – przyznaje ppłk Janusz Chojecki, rzecznik prasowy Szkoły Orląt.

Dzisiaj w południe w kościele farnym w Kazimierzu Dolnym zostanie odprawiona msza w intencji jubilata oraz polskich lotników. W nabożeństwie będą uczestniczyć przedstawiciele Dowództwa Generalnego, 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Szkoły Orląt, Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego oraz władz miasta. W uroczystości weźmie również udział Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych.

Podpułkownik Zdzisław Górecki w najbliższy poniedziałek weźmie udział w obchodach Święta Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych i otwarciu poświęconej jego osobie wystawy w Muzeum Sił Powietrznych.


Urodził się 14 czerwca 1914 roku w Kazimierzu Dolnym. Zasadniczą służbę wojskową odbył w 22 Pułku Piechoty w Siedlcach. W 1936 roku ukończył kurs szybowcowy w Ustianowej na Podkarpaciu oraz Szkołę Pilotów 5 Pułku Lotniczego w Lidzie. W 1938 roku został instruktorem Wyższej Szkoły Pilotażu w Ułężu pod Dęblinem.

3 września 1939 roku wykonał swój pierwszy lot bojowy myśliwcem PZL p-7. Miał osłaniać z powietrza składy amunicji pod Dęblinem. Ostatni lot bojowy odbył 17 września. Razem z mechanikami pokładowymi Janem Monetą i Franciszkiem Wawersichem próbowali ewakuować samolot obserwacyjny Lublin R-XIII lecący do Rumunii. Nie mieli broni, łączności ani zbyt dużo paliwa. Niespodziewanie zaatakowały ich trzy sowieckie myśliwce. Mimo że w samolocie zapalił się silnik, Góreckiemu udało się wylądować na pobliskiej łące. – Cudem wydostaliśmy się z płonącej maszyny. Najgorsze było to, że Sowieci nie odpuszczali i wciąż latali nad samolotem. Schowaliśmy się w zagłębieniach drogi i czekaliśmy, aż sytuacja się uspokoi – wspominał kilka lat temu pilot.

Górecki do 1944 roku działał w partyzantce (ZWZ, AK) – przyjmował zrzuty z Anglii oraz Włoch, zajmował się tajnym nauczaniem. Później organizował struktury lotnictwa przy 2 Armii Wojska Polskiego. Został za to internowany, a następnie wywieziony do sowieckiego obozu pracy w Stalinogorsku. Do ojczyzny wrócił trzy lata później, w 1947 roku. Został pilotem instruktorem w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie. Przełożeni zwolnili go z wojska w 1953 roku z powodów politycznych.

Podpułkownik Górecki nie rozstał się jednak z lotnictwem – w 1955 roku tworzył struktury Lubelskiego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, w którym przepracował 19 lat. Obecnie mieszka w Lublinie.

MKS

autor zdjęć: arch. prywatne

dodaj komentarz

komentarze


Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
 
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Benemerenti 2020
Misje na dłużej
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Aby pamięć o Monte Cassino była zawsze żywa
Ottokar-Brzoza będzie kołowy?
Powstanie bez sukcesu
We Are All Darfur
They Train Together, They Fight Together
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Projekt MON dla szkół
To nie mogło się udać, ale…
Komandos postrzelony podczas ćwiczeń
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Strykery znów na Mazurach
Weterani trenują MMA
Iran uderza w USA
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Defense Without Politics
Beagle dla żołnierzy?
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Obradowała Rada Gabinetowa
Mobilne moździerze dla armii
Nowy wiceminister w MON
Wojsko wzywa na kwalifikację
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ferie z WOT: ruszyła kolejna edycja
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polsko-łotewska „Zima”
Misja wojownika
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
Pomagali z narażeniem życia
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Terytorialsi za oceanem
Ostatni samochód Marszałka
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Dragoni na poligonie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Kajak idealny dla komandosa
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Bohaterskie Orlęta
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Arsenał Iranu
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Upamiętnijmy generała Andersa i zdobywców Monte Cassino

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO