moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Teleinformatyczny poligon w Bydgoszczy

Prawie tysiąc żołnierzy i pracowników wojska z osiemnastu państw przyjechało do Polski. Przetestują 175 systemów, aplikacji i urządzeń teleinformatycznych. W Bydgoszczy trwają największe w tym roku ćwiczenia NATO pod kryptonimem CWIX 2014. Żołnierze sprawdzają, czy systemy dowodzenia i łączności ich armii dobrze ze sobą współpracują.


– Nigdy nie będziemy w stanie uniknąć błędów ludzkich. Ale jesteśmy w stanie dać naszym żołnierzom więcej bezpieczeństwa, wyposażając ich w najlepszy sprzęt i najlepsze rozwiązania techniczne – mówi kmdr Kunt Behrends z niemieckiej armii, który kieruje ćwiczeniami w Centrum Szkolenia Sił Połączonych w Bydgoszczy.

Największe w tym roku warsztaty z systemów wsparcia dowodzenia i łączności zorganizowało Naczelne Dowództwo NATO ds. Transformacji (Allied Command Transformation – ACT). W CWIX 2014 bierze udział prawie tysiąc żołnierzy oraz pracowników wojska z osiemnastu państw. Testują 175 systemów, aplikacji i urządzeń teleinformatycznych.

Podobnie jak rok temu, CWIX odbywają się nie tylko w bydgoskim JFTC, lecz także w dwudziestu jeden natowskich ośrodkach, m.in. w Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Holandii, Niemczech i Francji. Żołnierze w tych krajach i w Polsce ćwiczą wspólnie dzięki natowskiej sieci komputerowej – CFBL Net. – Wykorzystując natowską sieć o klauzuli tajnej, możemy testować komunikację między systemami niejawnymi z różnych krajów – podkreślił kmdr Kunt Behrends.

Scenariusz tegorocznych ćwiczeń zakłada, że w północnej części Europy wybucha konflikt. Jedno z państw NATO zostaje zaatakowane przez sąsiada i do akcji wkraczają siły sojuszu w postaci korpusu dowodzonego przez Francuzów oraz trzech podległych mu brygad (w tym polskiej).

Kell Hvolbol, zastępca kierownika ćwiczeń, podkreśla, że scenariusz CWIX 2014 opiera się na linearnym konflikcie, nie zaś, jak w poprzednich latach, na doświadczeniach z misji w Afganistanie.


Polska, która odpowiada za całą logistykę ćwiczeń, jest również jednym z jego najaktywniejszych uczestników. Podpułkownik Artur Goławski, rzecznik prasowy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, zaznacza, że nasze wojsko będzie testować kilkanaście systemów teleinformatycznych. Nie tylko systemy dowodzenia przeznaczone dla wojsk lądowych, jak Topaz, Jaśmin, Hektor i Szafran, ale również systemy dla lotnictwa, np. Link-16. Polacy przetestują także Łebę, czyli system dowodzenia, który właśnie wdraża do służby marynarka wojenna.

– W ćwiczeniach CWIX biorą udział także przedstawiciele branży teleinformatycznej, która zaopatruje wojsko. Mogą sprawdzić najnowsze wersje ciągle rozwijanych lub nowych produktów. Dzięki temu teleinformatycy wiedzą, czy dobrze inwestują w technologie, czy nie odstają od sojuszników. W wielonarodowym NATO, przy zróżnicowanych rozwiązaniach IT, musimy mieć czas i miejsce na takie sprawdziany – wyjaśnił ppłk Artur Goławski.

W ćwiczeniach CWIX 2014 polską armię reprezentują wojskowi z 12 Dywizji Zmechanizowanej, 16 Dywizji Zmechanizowanej, 9 Brygady Wsparcia Dowodzenia DGRSZ, Centrum Operacji Morskich – Dowództwa Komponentu Morskiego, Centrum Operacji Powietrznych – Dowództwa Komponentu Powietrznego, Mobilnej Jednostki Dowodzenia Operacjami Powietrznymi, Resortowego Centrum Zarządzania Bezpieczeństwem Sieci i Usług Teleinformatycznych, Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego oraz Inspektoratu Systemów Informacyjnych.

Ćwiczenia CWIX potrwają do 19 czerwca. W Bydgoszczy odbywają się już po raz czwarty.

REKLAMA

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Krzysztof Wilewski

dodaj komentarz

komentarze

~cxzs
1402600200
haha, bardzo potrzebne ćwiczenia. niezle w analogicznej sytuacji wykazało sie nato gdy turcy zajęli terytorium członkowskie - grecji. zero reakcji :)
3F-09-6D-BA

Rosjanie zaatakowali ukraińskie okręty wojenne
Zmiany w powołaniach do służby wojskowej
Vis 100 nowy pistolet dla żołnierzy
Betar, Hagana i Irgun w polskiej szkole
Who Reaps the Whirlwind
Zmiany w ustawie o weteranach
Natowska dywizja gotowa do działania
One step ahead of the enemy
Nagroda dla medyka GROM-u
Ekspresowa przeprawa przez Wisłę
Tułacza droga Franciszka Ślusarza
Kompania pełna braci
Curse of the Black Gold
Wyślij paczkę do PKW
Srebro Moniki Hojnisz w Pucharze Świata
Nominacje generalskie
Opłatek u kombatantów
Żołnierze najlepsi w sportach walki
Przetrwać na wrogim terenie
Orliki kupione
Okręty NATO w polskich portach
Cel – bezpieczna Europa
Głosujcie na sportowców w mundurach!
Shows from the backstage
Wojna zaczyna się w czwartek
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Fly Eye dla terytorialsów
Pokazy od kuchni
Krew na wagę zwycięstwa
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Stępka pod „Albatrosa”
Homar wyceniony
Our efforts passed muster
Surdyn pierwszym mistrzem AFN
W Bydgoszczy – o wyzwaniach dla bezpieczeństwa
Świąteczna paczka dla powstańca
Centrum w zawieszeniu
Pomoc dla bohaterów
Europejski Fundusz Obronny, czyli pieniądze (nie) do wzięcia?
Kawalerzyści na górskich trasach
Rząd za kluczowymi zmianami
Judocy z 16 Dywizji zdobyli Puchar Wojska Polskiego
Klątwa czarnego złota
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Polska Casa nad Irakiem
Natowska dywizja na straży wschodniej flanki
Nothing Can Stop Our Tanks
Miła sercu epoka Periniego
Testament geopolityczny prezydenta
W Brukseli o bezpieczeństwie
Pływacy z 12 Dywizji Zmechanizowanej na medal
Wyjątkowy Vis
Playing the World
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Nowy etap programu „Cross Attachment”

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO