moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy na Monte Cassino

Tak jak siedemdziesiąt lat temu polscy żołnierze zdobyli Monte Cassino, tak dzisiaj śmiało można powiedzieć, że Cassino zostało opanowane przez Polaków – pisze Naval, były żołnierz GROM-u, który specjalnie dla czytelników polski-zbrojnej.pl relacjonuje z Włoch przebieg uroczystości związanych z 70. rocznicą zdobycia zajętej przez Niemców twierdzy.

Premier Donald Tusk, który bierze udział w dwudniowych obchodach na Monte Cassino, otworzył dziś Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego. Inauguracyjna wystawa „Generał Anders - Patriota, Żołnierz, Polityk” została poświęcona dowódcy 2 Korpusu. - Monte Cassino nie było zwykłą bitwą, bo Polacy nigdy zwykłych bitew nie toczyli. Tu, pod Monte Cassino, polscy żołnierze szli po zwycięstwo nie tylko dla włoskiej ziemi, szli po zwycięstwo, którego prawdziwy smak poznały następne pokolenia kilkadziesiąt lat później – mówił premier.

Na otwarcie muzeum przyjechała córka generała – Anna Maria Anders. Byli także weterani bitwy, harcerze i grupy rekonstrukcyjne z Polski.

Film: Naval

Z kolei w centrum Cassino zostało odsłonięte popiersie generała Władysława Andersa. - Chcieliśmy uczcić dowódcę 2 Korpusu gen. Władysława Andersa, który był nie tylko zdolnym wojskowym strategiem, ale który był dla nas w pewnym stopniu ojcem i opiekunem – mówił podczas odsłonięcia popiersia generała Antoni Chrościelewski, który jako 19-latek brał udział w bitwie o Monte Cassino. - Cmentarz, który znajduje się na wzgórzu, jest świadectwem poświęcenia i patriotyzmu tych ludzi, którzy tutaj walczyli – dodał.

Rzeźbę gen. Andersa ufundowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku. Jej autorem jest Andrzej Pityński, polski rzeźbiarz mieszkający w USA.

Jak miasto Cassino przygotowało się do rocznicowych uroczystości? Tak jak siedemdziesiąt lat temu Polscy żołnierze zdobyli Monte Cassino, tak dzisiaj śmiało można powiedzieć, że Cassino zostało opanowane przez Polaków. Jak to mówią słowa piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino”: „Ta ziemia do Polski należy, choć Polska daleko jest stąd (…)”.

Na każdym kroku słychać polską mowę, a ulicami jeżdżą nie tylko autobusy, samochody i motocykle na polskich numerach rejestracyjnych, ale i kolumny zabytkowych pojazdów, grup rekonstrukcyjnych polskich oddziałów walczących we Włoszech.

Grupy rekonstrukcyjne zadbały nie tylko o mundury i broń używaną przez walczących pod Monte Cassino żołnierzy. Pamiętali także o tym, by uczcić pamięć Wojtka – niedźwiedzia, który był „maskotką” polskich oddziałów. Ale Wojtek brał też aktywny udział w walkach – pomagał m.in. w noszeniu ciężkiej amunicji.

Na klasztornym wzgórzu i na polskim cmentarzu są setki harcerzy z Polski. 

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino znajdują się 1052 imienne mogiły poległych Polaków. Każdy biegacz znad Wisły ma na koszulce nazwisko jednego polskiego żołnierza, który oddał życie w walce o Monte Cassino. 

Na Monte Cassino znajduje się także grób gen. Władysława Andersa. Dowódca 2 Korpusu Polskiego zmarł w 1970 roku na emigracji w Londynie, dokładnie w 26. rocznicę bitwy o wzgórze. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą, generał został pochowany wśród swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Na ulicach miasta Cassino znajduje się wiele pomników upamiętniających żołnierzy walczących podczas II wojny światowej.

W piątek w ratuszu została zorganizowana konferencja techniczno-prasowa poprzedzająca bieg. Podczas konferencji został zaprezentowany fragment powstającego filmu, który będzie opowiadał historię 2 Korpusu Polskiego Sił Zbrojnych na Zachodzie. Autorem dokumentu jest Elena de Varda. Fragmenty filmu można zobaczyć na stronie www.montecassinofilm.com.

Naval/TVP INFO/PZ

autor zdjęć: M. Śmiarowski/KPRM, Naval, Małgorzata

dodaj komentarz

komentarze


Polska nie pozostanie osamotniona
 
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Stalin czekał i kalkulował
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Jedna misja, jeden zespół
Samochód do desantowania
Historia Liberatora wyjaśniona
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Rozpoczynamy nową erę
Wojsko wraca do Łomży
Klasy wojskowe po nowemu
Nowy wiceminister w MON
Pamięć o tragedii
Oko na Europę
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Defendery 2019 – część 4
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Walka i dyplomacja
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Szer. rez. Szymon Sajnok na podium w Madrycie
Głos (z) płonącej Warszawy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Kosmiczny gość
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
W Indiach mieli swój drugi dom
Iranian Chess Game
GROM Challenge
Umarły dla świata
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Modernizacja Sokołów
Śląskie sceny z życia
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Defendery 2019 – część 3
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Cienka niebieska linia
Z maratonu programowania do wojska
Nowa misja i nowy sprzęt
A Torn Subcontinent
Sprawdzają Brutusa
Terytorialsi na wysokościach
Zapal światło dla ofiar Katynia
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Thin Blue Line
Wrzesień ’39 na południu Polski
Polskie firmy na targach w Londynie
Irańskie szachy
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Rok Żelaznej Dywizji
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Agresja sowieckiego kolosa
Chorwacki test polskich kadetów
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO