moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Polacy na Monte Cassino

Tak jak siedemdziesiąt lat temu polscy żołnierze zdobyli Monte Cassino, tak dzisiaj śmiało można powiedzieć, że Cassino zostało opanowane przez Polaków – pisze Naval, były żołnierz GROM-u, który specjalnie dla czytelników polski-zbrojnej.pl relacjonuje z Włoch przebieg uroczystości związanych z 70. rocznicą zdobycia zajętej przez Niemców twierdzy.

Premier Donald Tusk, który bierze udział w dwudniowych obchodach na Monte Cassino, otworzył dziś Muzeum Pamięci 2 Korpusu Polskiego. Inauguracyjna wystawa „Generał Anders - Patriota, Żołnierz, Polityk” została poświęcona dowódcy 2 Korpusu. - Monte Cassino nie było zwykłą bitwą, bo Polacy nigdy zwykłych bitew nie toczyli. Tu, pod Monte Cassino, polscy żołnierze szli po zwycięstwo nie tylko dla włoskiej ziemi, szli po zwycięstwo, którego prawdziwy smak poznały następne pokolenia kilkadziesiąt lat później – mówił premier.

Na otwarcie muzeum przyjechała córka generała – Anna Maria Anders. Byli także weterani bitwy, harcerze i grupy rekonstrukcyjne z Polski.

Film: Naval

Z kolei w centrum Cassino zostało odsłonięte popiersie generała Władysława Andersa. - Chcieliśmy uczcić dowódcę 2 Korpusu gen. Władysława Andersa, który był nie tylko zdolnym wojskowym strategiem, ale który był dla nas w pewnym stopniu ojcem i opiekunem – mówił podczas odsłonięcia popiersia generała Antoni Chrościelewski, który jako 19-latek brał udział w bitwie o Monte Cassino. - Cmentarz, który znajduje się na wzgórzu, jest świadectwem poświęcenia i patriotyzmu tych ludzi, którzy tutaj walczyli – dodał.

Rzeźbę gen. Andersa ufundowało Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej z Nowego Jorku. Jej autorem jest Andrzej Pityński, polski rzeźbiarz mieszkający w USA.

Jak miasto Cassino przygotowało się do rocznicowych uroczystości? Tak jak siedemdziesiąt lat temu Polscy żołnierze zdobyli Monte Cassino, tak dzisiaj śmiało można powiedzieć, że Cassino zostało opanowane przez Polaków. Jak to mówią słowa piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino”: „Ta ziemia do Polski należy, choć Polska daleko jest stąd (…)”.

Na każdym kroku słychać polską mowę, a ulicami jeżdżą nie tylko autobusy, samochody i motocykle na polskich numerach rejestracyjnych, ale i kolumny zabytkowych pojazdów, grup rekonstrukcyjnych polskich oddziałów walczących we Włoszech.

Grupy rekonstrukcyjne zadbały nie tylko o mundury i broń używaną przez walczących pod Monte Cassino żołnierzy. Pamiętali także o tym, by uczcić pamięć Wojtka – niedźwiedzia, który był „maskotką” polskich oddziałów. Ale Wojtek brał też aktywny udział w walkach – pomagał m.in. w noszeniu ciężkiej amunicji.

Na klasztornym wzgórzu i na polskim cmentarzu są setki harcerzy z Polski. 

Na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino znajdują się 1052 imienne mogiły poległych Polaków. Każdy biegacz znad Wisły ma na koszulce nazwisko jednego polskiego żołnierza, który oddał życie w walce o Monte Cassino. 

Na Monte Cassino znajduje się także grób gen. Władysława Andersa. Dowódca 2 Korpusu Polskiego zmarł w 1970 roku na emigracji w Londynie, dokładnie w 26. rocznicę bitwy o wzgórze. Zgodnie ze swoją ostatnią wolą, generał został pochowany wśród swoich żołnierzy na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino.

Na ulicach miasta Cassino znajduje się wiele pomników upamiętniających żołnierzy walczących podczas II wojny światowej.

W piątek w ratuszu została zorganizowana konferencja techniczno-prasowa poprzedzająca bieg. Podczas konferencji został zaprezentowany fragment powstającego filmu, który będzie opowiadał historię 2 Korpusu Polskiego Sił Zbrojnych na Zachodzie. Autorem dokumentu jest Elena de Varda. Fragmenty filmu można zobaczyć na stronie www.montecassinofilm.com.

Naval/TVP INFO/PZ

autor zdjęć: M. Śmiarowski/KPRM, Naval, Małgorzata

dodaj komentarz

komentarze


Włosko-polski sojusz kosmiczny
 
Błyskawiczna reakcja
Leopardy na Podkarpaciu
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Unwanted Treaty
Gorące obrady NATO w Londynie
The Army Enters the Frame
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Kontenery dla Wisły
Paczki dla kresowiaków
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Los Polski naszym losem
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Z archiwum „Szarego”
Klasy wojskowe po nowemu
Trudna droga
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Kto zostawia ślady w sieci
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Terytorialsi za oceanem
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Wojsko na święta
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Nowe laboratorium WAT
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Razem się szkolą, razem walczą
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Pierwszy poległy pilot Września ’39
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Defense Without Politics
Artyleryjska interoperacyjność
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Polska pod kontrolą armii
Amunicja i miny dla armii
Ostre strzelanie artylerzystów
Klucz do dobrych relacji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Gotowi na misję
Szwedzki baypass przed „Orką”
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO