moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Referendum na wschodzie Ukrainy

W obwodach donieckim i ługańskim na wschodniej Ukrainie odbyło się referendum zorganizowane przez prorosyjskich separatystów walczących przeciwko rządowi w Kijowie. Jak twierdzą organizatorzy, miażdżąca większość głosujących opowiedziała się za odłączeniem od Ukrainy. Mimo mniejszych incydentów, głosowanie przebiegało spokojnie.


Uczestnicy głosowania w obwodach odpowiadali tylko na jedno pytanie, czy są za powstaniem Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. – 89,07 proc. głosujących opowiedziało się za niepodległością, a 10,19 proc. było przeciwnych – oświadczył kilka godzin po zakończeniu głosowania przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej Roman Lagin. – Można to uważać za rezultat końcowy – powiedział Lagin. Dodał, że frekwencja wyniosła 74,87 proc. Nie wiadomo na razie, jakie wyniki są w obwodzie ługańskim.

Głosowanie przebiegało w miarę spokojnie. Jedynie w Krasnoarmiejsku w wymianie ognia zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne. Na razie nie wiadomo dokładnie, kto i dlaczego strzelał. Początkowo pojawiła się informacja, że do ludzi zaczęli strzelać funkcjonariusze jednostki specjalnej „Dniepr”, jednak ukraińskie MSW zaprzeczyło. Także w noc poprzedzającą referendum i w niedzielę doszło do kilku starć separatystów z ukraińską armią m.in. w Słowiańsku. Ukrinform podaje, że nad ranem w niedzielę napastnicy ostrzelali z moździerzy ochranianą przez ukraińskie siły bezpieczeństwa miejscową wieżę telewizyjną w Słowiańsku. „Ukraińska Prawda” donosi, że w sobotę milicja zatrzymała pod Słowiańskiem grupę uzbrojonych separatystów, którzy przewozili ok. 100 tysięcy już wypełnionych kart wyborczych. Znalezione karty były wypełnione „za” niepodległością samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej. Zatrzymani mężczyźni mieli przy sobie również karabiny, pistolety i naboje, a także wstęgi św. Jerzego, uznawane w Rosji za symbol zwycięstwa nad faszyzmem, a ostatnio – znak rozpoznawczy prorosyjskich separatystów.

Władze w Kijowie twierdzą, że referenda są nielegalne. W niedzielę kolejny raz oświadczył to prezydent Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Nazwał referendum „krokiem w przepaść”. „Zwolennicy ogłoszenia niepodległości nie rozumieją, że to oznacza całkowite zniszczenie gospodarki i programów pomocy socjalnej oraz obniżenie standardów życia wszystkich. To krok w przepaść dla regionu” – czytamy na stronie internetowej prezydenta. W opublikowanym komunikacie MSZ Ukrainy stwierdziło, że separatystyczne referenda na wschodzie Ukrainy „nie mają mocy prawnej” i „nie będą miały żadnych następstw dla jedności terytorialnej Ukrainy”. MSZ stwierdziło, że referenda były „przestępczą farsą” finansowaną przez Rosję.

Według organizatorów frekwencja w lokalach była bardzo wysoka. – Jest znacznie powyżej oczekiwań. Ludzie w kolejkach do lokali i komisje wyborcze pracują na pełnych obrotach – mówił w niedzielę rano Roman Lagin. Ogłosił, że podczas referendum będą działały 53 komisje wyborcze, a wszystkich punktów do głosowania będzie ponad 1,5 tys. Wyniki głosowania zostaną uznane bez względu na frekwencję. Obserwatorów na referendum nie będzie. Nikt się nie zgłosił – powiedział.

Głównie dlatego, że jego wyników, poza samymi organizatorami i pewnie Rosją nikt nie zamierza uznawać. Przeciwko referendum wypowiedziały się nie tylko władze Ukrainy, ale i Stanów Zjednoczonych oraz państw unijnych, które oświadczyły, że nie uznają wyników tego plebiscytu. Także polskie MSZ wydało oświadczenie, w którym informuje: „Polska nie uznaje niedzielnych referendów zorganizowanych przez prorosyjskich separatystów w Doniecku i Ługańsku”.

W kwietniu na Ukrainie opublikowano wyniki badań opinii publicznej, z których wynika, że ponad 71 proc. mieszkańców kraju opowiedziałoby się w referendum za państwem unitarnym.

dafa, pap

autor zdjęć: www.kyivpost.com

dodaj komentarz

komentarze


Szpital w Legionowie czeka na pierwszych pacjentów
 
Turnusy regeneracyjne dla żołnierzy służących na granicy
Pierwszy krok do zawodowców
Spotkanie Rady NATO–Rosja
Jaką służbę będą pełnić żołnierze?
Niespokojna noc przy wschodniej granicy
Zostań wojskowym muzykiem
Hiszpańskie dylematy
Polacy zakończyli dowodzenie Tarczą Przeciwminową
W Brukseli o przyszłości NATO
Świadczenie motywacyjne dla żołnierzy
Z pomocą dla Libanu
Polak w szkole boardingu
Jakie zmiany dla podchorążych?
Survival w Kosowie
Sojuszniczy ogień w Orzyszu
Prezydent Duda rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO
Przesiadka do klasy premium
Pentagon: oko na Chiny, Europa z tyłu głowy
Zbuduj formę na wiosnę!
Coraz więcej uczelni w Legii Akademickiej
Drony na fali
Kazachstan: rzeź u drzwi Europy
Wyciek wojskowych danych? MON bada sprawę
Oczy na wschodnią flankę
Dywizjon 303 w Napoleonie
Walczą o tytuł Mistrza EkstraKlasy Wojskowej
Wojsko ma nowego biskupa polowego
Legionowski szpital niemal gotowy
Kolejna prowokacja na granicy
Misja nie tylko wojskowa
Bombardowanie Monte Cassino
Amerykanie nie odpuszczą wschodniej flanki
Nowe garaże dla Leopardów
Wiedza, która ratuje życie
Nauka kruszenia lodu
Dziesięcioro żołnierzy w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Szer. Karolina Bosiek mistrzynią Europy
Nowe radary dla MW
Wstęp do ostatniego rozbioru Polski
Szer. Radosław Kawęcki mistrzem świata!
Komandosi w rumuńskiej Transylwanii
Nowa Rada przy prezydencie
Zima, skały i kawalerzyści
Border Protection Is a Priority
Saperzy rozminowują Kłaj
Żołnierze z Estonii na polskiej granicy
Jak Perun z Piratem
Rodzeństwo na medal
Na wolność przez dwa mury
(Nie)ludzka broń Łukaszenki
Zielony, żółty czy czerwony?
W BBN o sytuacji na granicy
Sportowi mistrzowie WOT wybrani!
Wyzwoliciele bez wyzwolenia
MON: nie wyciekły tajne informacje
Bez AK, ale nadal w walce
Więcej pieniędzy i nowe dodatki dla żołnierzy
Rosomaki będą groźniejsze

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO