moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
PACAST nauczy oficerów, jak dowodzić

Można na nim trenować natarcie i obronę, przemarsz wojsk, walkę w mieście, a nawet forsowanie rzeki. Takie możliwości zapewnia system symulacji taktycznej PACAST. Jako jedyni w Polsce korzystają z niego kursanci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Na komputerowych mapach planują operacje taktyczne, a do dyspozycji mają wirtualne transportery i czołgi.


Uczelnia z Wrocławia kupiła system PACAST (Polish Academy Command and Staff Trainer) w ubiegłym roku. – Kilka tygodni zajęło nam wdrożenie oprogramowania i przygotowanie kadry do prowadzenia zajęć – wyjaśnia mjr Piotr Szczepański, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Pierwsza grupa kursantów ukończyła już szkolenie w systemie PACAST. – Niedawno wirtualny trening dowodzenia wojskami rozpoczęła druga grupa oficerów.

System ten pozwala na prowadzenie treningów z taktyki. Można go także wykorzystać w szkoleniu zespołów reagowania kryzysowego na wypadek, na przykład, powodzi. Z oprogramowania korzystają oficerowie – od podporucznika do kapitana. Wrocławska Wyższa Szkoła Oficerska ma 22 stanowiska komputerowe dla ćwiczących.

Jak wygląda szkolenie na symulatorze? – Pomysły na scenariusze ćwiczeń są różne. Ograniczeniem może być tylko wyobraźnia kierownictwa – wyjaśnia mjr Marcin Bielewicz, wykładowca WSOWL.

Młodzi dowódcy na ekranach komputerów widzą mapy, a do dyspozycji mają wirtualne pojazdy, m.in. transportery i czołgi. – System nie wymaga dodatkowego oprzyrządowania w postaci manipulatorów, joysticków i trenażerów, bo symulacja nie ma odwzorowania 3D. Szkoleni posługują się znakami taktycznymi, które są umieszczane na mapach – dodaje mjr Bielewicz.


Oficerowie mogą wirtualnie kierować natarciem, obroną, prowadzeniem działań opóźniających, walką w terenie zurbanizowanym lub górskim. System pozwala na przeszkolenie żołnierzy także z forsowania rzek oraz pokaże, jak zaplanować trasy przemarszu. Żołnierze muszą brać pod uwagę także warunki pogodowe podczas wykonywania zadania. – Wpływają one, na przykład, na mobilność wojska oraz widoczność w terenie. Źle oszacowana trasa czy niewłaściwe użycie wozów bojowych zostaną od razu przez system zweryfikowane jako błąd – wyjaśnia wykładowca. W dwóch salach na symulatorze może ćwiczyć po 11 osób. – Można ułożyć scenariusz szkolenia tak, by jedna grupa trenowała natarcie, a druga obronę – mówi mjr Piotr Szczepański.

Wykładowcy podkreślają, że najważniejsze, by ćwiczący nie bali się podejmowania decyzji. – Nie dajemy im gotowych rozwiązań. Muszą przewidywać niektóre sytuacje i na bieżąco reagować na zmieniający się scenariusz ćwiczeń – dodają. Major Bielewicz podkreśla, że system umożliwia szkolenie oficerów z wielu różnych dziedzin. Ćwiczenia z jego użyciem są tańsze i bezpieczniejsze niż prowadzone w terenie. – Poza tym nie wszystkie scenariusze można przećwiczyć na poligonie – wyjaśnia major.

System PACAST wyprodukowała niemiecka firma CAE Elektronik GMBH. Koszt oprogramowania to kilkaset tysięcy złotych. Z tego typu rozwiązania korzystają także uczelnie wojskowe w Niemczech, Włoszech, Irlandii, Austrii, Finlandii i Norwegii. Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych jest obecnie jedynym ośrodkiem akademickim w kraju, który korzysta z tego systemu. Szkoła dysponuje także systemami Śnieżnik, Ortles, SK1-Pluton oraz Beskid.

Uczelnia z Wrocławia kształci przyszłych dowódców oraz cywilnych studentów. Obecnie uczy się w niej prawie tysiąc podchorążych oraz około 2 tysięcy cywilów. Dodatkowo uczelnia prowadzi różnego rodzaju kursy (kwalifikacyjne, doskonalące, językowe, przeszkolenia kadry rezerwy), w których bierze rocznie udział około 1400 wojskowych.

MKS

autor zdjęć: Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych

dodaj komentarz

komentarze

~wcy-maniak
1401724140
Zapraszamy do AON i WAT - gdzie użytkowany jest symulator SWD-T produkcji polskiej. Jest to symulator pozwalajacy na symulację konstruktywną szczebla taktycznego operujący na produktach mapowych MON i strukturach SZ RP. Czy ktoś próbował porównać możliwości symulatorów?
48-B9-1E-15

Polskie okręty w operacji „Pustynna Burza”
 
Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej
Podhalańczycy rozpoczynają natowski dyżur
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Ostatni samochód Marszałka
Wszystkie zbrodnie Jasienicy
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Spadochroniarze otrzymali pojazdy do zrzutu
Powstanie Wojskowa Akademia Medyczna
Klasy wojskowe po nowemu
Defense Without Politics
Powstał nowy portal o zbrodni katyńskiej
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
„Defender Europe 20”: wkrótce przerzut amerykańskich wojsk
Terytorialsi za oceanem
PKW Orlik na straży bałtyckiego nieba
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Misja wojownika
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Obradowała Rada Gabinetowa
Buzdygan Internautów – czas na głosowanie
Żandarmi pomogli poszkodowanym w wypadku
Pomagali z narażeniem życia
Deklaracja partnerstwa – Raytheon angażuje się w zapewnienie Polsce przewagi w powietrzu
Kajak idealny dla komandosa
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
They Train Together, They Fight Together
Sojusznicze siły ponownie pod polskim dowództwem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Nowy wiceminister w MON
Beagle dla żołnierzy?
Kobieta technikiem pokładowym Casy
Będziemy nadal szukać szczątków pomordowanych Polaków
Iran uderza w USA
Wesprzyj weteranów walk o niepodległość
Za wolność naszą i waszą
Misje na dłużej
Następcy Wstęg poszukiwani
Mobilne moździerze dla armii
Polsko-łotewska „Zima”
Tak narodziło się kłamstwo katyńskie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Ranking dowódców kampanii wrześniowej
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Rekordowy budżet MON
Prezydent Duda w Hucie Stalowa Wola
Benemerenti 2020

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO