moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Nowy dowódca 8 Flotylli Obrony Wybrzeża

4 kwietnia w Porcie Wojennym w Świnoujściu odbyła się uroczystość przekazania obowiązków dowódcy 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. W obecności zastępcy dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych generała dywizji Jerzego Michałowskiego oraz inspektora Marynarki Wojennej wiceadmirała Ryszarda Demczuka dowodzenie flotyllą objął kontradmirał Jarosław Zygmunt.


Uroczystość przekazania obowiązków dowódcy świnoujskiej flotylli odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Obecni byli na niej przedstawiciele służb mundurowych regionu, byli dowódcy flotylli, władze Świnoujścia, dowódcy jednostek wojskowych wchodzących w skład 8 FOW oraz marynarze flotylli.

Protokół przekazania obowiązków dowódcy Flotylli pomiędzy obejmującym kontradmirałem Jarosławem Zygmuntem a zdającym komandorem Zygmuntem Białogłowskim zatwierdził zastępca dowódcy generalnego RSZ generał dywizji Jerzy Michałowski. Przedstawiając sylwetkę obejmującego dowodzenie flotyllą kontradmirała Jarosława Zygmunta, generał Michałowski podkreślił jego dotychczasowe bogate doświadczenie i kompetencje oraz przekonanie o skuteczności jego działania na nowym stanowisku.

To bardzo doświadczony oficer, dowódca i marynarz, doskonały specjalista w dziedzinie operacji morskich, a także misji zagranicznych naszych sił zbrojnych twierdzi generał dywizji Jerzy Michałowski

Zastępca dowódcy generalnego zaakcentował także dotychczasowe dokonania żołnierzy i pracowników 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Szczególnie podkreślił wagę zadań związanych z oczyszczaniem akwenów i lądu z niebezpiecznych powojennych pozostałości. Przedstawił także najważniejsze zadania stojące przed 8 Flotyllą Obrony Wybrzeża w nadchodzącym czasie. Wśród nich wymienił przygotowanie wyznaczonych okrętów do wykonywania zadań sojuszniczych oraz ich udział w licznych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych, a także odtworzenie gotowości okrętów po zakończeniu remontów stoczniowych.

***

REKLAMA

Kontradmirał Jarosław Zygmunturodził się 28 sierpnia 1961 roku w Lublinie. Jest absolwentem Wydziału Nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej  (1984). Ukończył kurs przeszkolenia oficerów szczebla taktycznego (1985), studia podyplomowe w Akademii Marynarki Wojennej (199192), kurs zarządzania i kierowania zasobami ludzkimi w Akademii Obrony Narodowej (1994), podyplomowe studia operacyjno-logistyczne w Akademii Obrony Narodowej (2003) oraz studia podyplomowe Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej (20062007). 

Kontradmirał Jarosław Zygmunt na swoje pierwsze, po studiach w WSMW, stanowisko służbowe został wyznaczony w 1 Dywizjonie Kutrów Rakietowo-Torpedowych w Gdyni. W latach 1984– 1987 był zastępcą dowódcy kutra torpedowego ORP „Sprawny”, a następnie okrętu rakietowego ORP „Władysławowo”.

Od 1987 do 1993 roku dowodził okrętem rakietowym ORP „Świnoujście”. Od 1993 do 1999 roku był szefem Sztabu 1 Dywizjonu Okrętów Rakietowych, a od 1999 roku przez 4 lata nim dowodził. Był ostatnim dowódcą 1 Dywizjonu Okrętów Rakietowych i jednocześnie pierwszym dowódcą nowo sformowanego 31 Dywizjonu Okrętów Rakietowych. W 2003 roku objął stanowisko komendanta Portu Wojennego w Gdyni, zaś w lipcu 2007 roku po ukończeniu studiów polityki obronnej w AON objął stanowisko szefa Centrum Wsparcia w Dowództwie Operacyjnym. W listopadzie 2009 roku został wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej na stanowisko zastępcy szefa sztabu Marynarki Wojennej. Z dniem 1 kwietnia 2014 r. został wyznaczony na dowódcę 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu, natomiast obowiązki objął dzisiaj – w piątek 4 kwietnia.

Kontradmirał Jarosław Zygmunt jest żonaty i ma dwoje dzieci – syna i córkę. Interesuje się literaturą historyczną, marynistyczną i historią Polski. 

Tekst: kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski

red. PZ

autor zdjęć: Marcin Purman

dodaj komentarz

komentarze


Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Żydzi od Andersa
Saperzy zimą otworzą ogień
Komandosi znad Garigliano
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Co musi umieć kierowca czołgu
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Wojsko walczy z COVID-19
Amerykanie odmładzają F-16
Kutno w sieci LogHubs
Laserowa artyleria US Army
Symulator Orlika w Dęblinie
Daglezje na większe przeprawy
Dama odeszła do historii
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Nurkowie w głębinach
Jakie zmiany w mundurówce?
Kwalifikacja odbędzie się …
Najlepsi wśród „górali”
„Tarzan” wróci do domu
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Meta podsumowała komandoskie biegi
Powstali przeciw carskiej potędze
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Pustynna burza wokół Husajna
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
IBCS dla Polski
Armia Fight Night znów w akcji
WBH upublicznia swoje archiwa
Obrady ministrów obrony NATO
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Wojsko – plan na życie
Ukraiński kurs na Zachód
Ferie z gwiazdami sportu
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Na straży niebieskiej linii
Dołącz do zawodowców
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
155 mm dla US Army
Hartowanie spadochroniarzy
Agenci wywiadu na bobslejach
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Na rozgrzewkę – zapasy
Komisje sejmowe o umowie z USA
Jest Warszawa
Trudny egzamin przed misją
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Trudny rok na misjach
Kuźnie oficerskich kadr

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO