moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przedwojenna haubica w bydgoskim muzeum

Muzeum Wojsk Lądowych wzbogaciło się o niemiecką polową haubicę 10,5 cm. W Polsce zachowało się ich tylko kilka sztuk. Zabytkowy eksponat muzealnicy otrzymali od jednostki wojskowej w Oleśnicy. – To gratka dla miłośników „Czterech pancernych”. W jednym z odcinków Rudy 102 rozjechał identyczną haubicę – mówi Łukasz Skoczek z bydgoskiego muzeum.


Haubice 10,5 cm le. F.H. 18 były standardowym uzbrojeniem niemieckich pododdziałów artylerii polowej podczas II wojny światowej. Działo, które wyprodukowane zostało w 1938 roku, niedawno trafiło do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

– Długo zabiegaliśmy o ten eksponat. Muzeum otrzymało haubicę w prezencie od jednostki wojskowej z Oleśnicy – mówi Łukasz Skoczek z działu uzbrojenia bydgoskiej placówki. – Choć jej stan ogólny jest bardzo dobry, to haubica jest zdekompletowana. Brakuje m.in. maski i lemieszy, ale będziemy próbowali zdobyć te elementy na rynku kolekcjonerskim.

W kolekcji Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy znajdują się jeszcze inne, podobne eksponaty. W ubiegłym roku placówka otrzymała od Norwegów niemiecką haubicę 10,5 cm le. F.H. 18(M) z 1939 roku. Eksponat trafił do Bydgoszczy dzięki współpracy muzeum, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ambasady Polskiej w Oslo z norweskim Muzeum Sił Zbrojnych, tamtejszym resortami obrony i spraw zagranicznych.

– Haubica podarowana przez Norwegię jest nowszym modelem tej, którą dostaliśmy kilka dni temu z Oleśnicy. Najprawdopodobniej jesteśmy jedynym muzeum w Polsce, które w swojej kolekcji ma dwa, rok po roku produkowane egzemplarze tego działa – przyznaje Skoczek z MWL.

Mimo że niemieckich haubic produkowano dużo, to w Polsce do dziś zachowało się jedynie kilka egzemplarzy. Stało się tak, ponieważ modele, które pozostały w kraju po wojnie, były przetapiane w hutach lub używane jako cele na poligonach – opowiada Skoczek. – Po wojnie z takich dział strzelali także podchorążowie szkoły artylerzystów w Toruniu. W ten sposób wykorzystywali przejęte zapasy niemieckiej amunicji, ale nie zużywali przy tym etatowego sprzętu szkoły.

Czym wyróżniała się lekka haubica polowa? Przede wszystkim była to broń dobrze zaprojektowana, pozwalająca na wykonywanie różnych zadań bojowych. Między innymi ostrzeliwano z niej piechotę, niszczono stanowiska ogniowe przeciwnika i fortyfikacje polowe, zwalczano też pododdziały artyleryjskie.

Muzealnicy zwracają też uwagę na cyfrę „18” w nazwie haubicy. Cyfra sugerować miała, że działo wprowadzone zostało do uzbrojenia w 1918 roku. Model produkowano jednak dopiero od lat 30 XX wieku. Niemcy, którzy na mocy Traktatu Wersalskiego nie mogli produkować uzbrojenia i rozwijać się militarnie, chcieli w ten sposób zamaskować wprowadzenie do użycia nowego rodzaju broni.

Nowy nabytek Muzeum Wojsk Lądowych – niemiecka haubica polowa – przejdzie teraz renowację, dostanie nowe malowanie i za kilka tygodni stanie na ekspozycji.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy (wraz z filiami w Toruniu i Wrocławiu) prezentuje jedną z największych (zaraz po Muzeum Wojska Polskiego)w kraju kolekcję militariów. W zbiorach placówki znajduje się m.in. kilkadziesiąt zabytkowych polskich czołgów, samolotów i pojazdów opancerzonych. W grudniu ubiegłego roku Muzeum otworzyło nową wystawę, która opowiada o najważniejszych bitwach w historii polskiego wojska: od Cedyni do walki o City Hall w irackiej Karbali w 2004 roku.

MKS

autor zdjęć: Łukasz Skoczek

dodaj komentarz

komentarze


Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
 
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Szwedzki baypass przed „Orką”
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Dołącz do zawodowców
Ostre strzelanie artylerzystów
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Żołnierze w drodze na misję w Libanie
Włosko-polski sojusz kosmiczny
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Klucz do dobrych relacji
„Błękitni” lecą do Afganistanu
W Brukseli o sytuacji w Syrii i na wschodniej flance NATO
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Trudna droga
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Długa droga do wolności – sensacyjny tunel na terenie Polski
Los Polski naszym losem
Kto zostawia ślady w sieci
Razem się szkolą, razem walczą
Minister Błaszczak nadal szefem resortu obrony
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Z archiwum „Szarego”
Nowe maszyny w LAW
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Volhynian Lion Hearts
Unwanted Treaty
Gorące obrady NATO w Londynie
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Paczki dla kresowiaków
Holownik „Semko” stanął na wodzie
Ludzie niebezpiecznej profesji
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Na ASzWoj ruszyły studia generalskie
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Wrocław czeka na Amerykanów
Nowe laboratorium WAT
Leopardy na Podkarpaciu
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
MON dofinansowuje budowę kolejnych strzelnic
Listopad, czas walki. „Za wolność naszą i waszą”
Kontenery dla Wisły
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Klasy wojskowe po nowemu
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Runda jesienna ligi piłkarskiej zakończona
Terytorialsi za oceanem
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Żołnierze GROM-u na kursie działań specjalnych
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO