Bokserzy na medal

W rozgrywanych w Kaliszu mistrzostwach kraju seniorów w boksie pięściarze reprezentujący wojskowe kluby i stowarzyszenia kontynuujące tradycje sekcji bokserskich z wojskowym rodowodem wywalczyli trzy medale. Złoto zdobył Dawid Michelus z Sokoła Piła, srebro Daniel Żaboklicki z warszawskiej Legii, a brąz szer. Mateusz Kostecki z krakowskiego Desantu.

Szer. Mateusz Kostecki (z lewej) zdobył pierwszy w historii Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków medal mistrzostw kraju seniorów w boksie. Fot. archiwum Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków

Dawid Michelus, 21-letni pięściarz z Wojskowego Klubu Sportowego Sokół Piła, w finale kategorii do 60 kg wygrał 3:0 z Mateuszem Polskim z Róży Karlino. Podopieczny trenera Sławomira Nowickiego, który przed rokiem zdobył złoto w kategorii do 56 kg, pewnie pokonał zeszłorocznego mistrza wagi do 60 kg. Daniel Żaboklicki, 25-letni zawodnik z Klubu Bokserskiego Legia Warszawa, stanął na drugim stopniu podium w kategorii wagowej do 56 kg. W finale podopieczny Henryka Petricha – brązowego medalisty olimpijskiego z Seulu (1988) – przegrał jednogłośnie na punkty z Markiem Pietruczukiem z Victorii Ostrołęka. Na zeszłorocznych mistrzostwach kraju w Zawierciu Żaboklicki zdobył w wadze do 56 kg brązowy krążek. Natomiast 23-letni szer. Mateusz Kostecki, żołnierz z 6 Batalionu Dowodzenia 6 Brygady Powietrznodesantowej i zawodnik Wojskowego Klubu Sportowego Desant Kraków, wywalczył brąz w kategorii do 69 kg. Przed rokiem spadochroniarz z 6 BPD reprezentował w krajowym czempionacie barwy klubu Lechma Poznań i zdobył również brąz, ale w kategorii do 64 kg.

Bokserzy już po raz 85. walczyli o medale mistrzostw kraju seniorów i po raz pierwszy w historii w Kaliszu. Do turnieju zgłosiło się 192 pięściarzy z 81 klubów oraz niestowarzyszeni. Najliczniej obsadzone były kategorie wagowe do 75 kg (35 zawodników), 69 kg (33) i 81 kg (32). Najskromniejszą obsadę miały najlżejsze kategorie: do 49 kg (4), 52 kg (7) i 56 kg (8). Przed rokiem w krajowym czempionacie w Zawierciu o medale walczyło 73 zawodników z 43 klubów. W najliczniej obsadzonej kategorii – do 75 kg – rywalizowało 10 bokserów. Natomiast tylko czterech biło się w kategorii do 49 kg i wszyscy zdobyli medale. W tym roku zmieniła się formuła rozgrywania turnieju mistrzowskiego. Mogli w nich wystąpić wszyscy zawodnicy z aktualnymi licencjami Polskiego Związku Bokserskiego. W ostatnich latach musieli natomiast najpierw dobrze się zaprezentować w turniejach Grand Prix. Nową formułę wprowadzono, aby ożywić rozwój boksu amatorskiego w Polsce.

Szer. Mateusz Kostecki, który w kaliskich mistrzostwach wywalczył brązowy medal w kategorii do 69 kg, swoim wynikiem wpisał na listę klubów mających medalistów krajowego czempionatu seniorów nowo powstały Wojskowy Klub Sportowy Desant Kraków. Warto przypomnieć, że przed laty wojskowe kluby odgrywały czołową rolę w polskim boksie. Medale zdobywali żołnierze i cywile broniący barw warszawskiej Legii, bydgoskiego Zawiszy i Sokoła Piła. Ostatnio największe sukcesy, które docenili również Czytelnicy „Polski Zbrojnej” wybierający w plebiscytowej zabawie najlepszych sportowców Wojska Polskiego, odnosiła Karolina Łukasik z Legii. Legionistka w 29. Plebiscycie na Najlepszego Sportowca WP w 2005 roku zajęła piąte miejsce, rok wcześniej była trzecia, a w 2003 roku – dziesiąta. Przed Łukasik, która w latach 2003–2005 zdobyła złoty, srebrny i brązowy medal bokserskich mistrzostw Europy, ostatnimi bokserami w gronie laureatów wojskowego plebiscytu byli Henryk Petrich i kapral Andrzej Gołota. Obaj zostali wyróżnieni za brązowe medale olimpijskie zdobyte na igrzyskach w Seulu w 1988 roku. Petrich zajął szóste miejsce w głosowaniu, a Gołota siódme.

Medaliści 85. Mistrzostw Polski w Boksie
kategoria do 49 kg
złoto – Dawid Jagodziński (BSB Astoria Bydgoszcz), srebro – Daniel Tarka (Tygrys Elbląg), brąz – Adam Lehmann (Łódzkie Centrum Sportów Walki) i Dawid Jakubcewicz (UKS Włókiennik Łódź)

kategoria do 52 kg
złoto – Grzegorz Kozłowski (UKS Akademia Walk Warszawa), srebro – Maciej Jóźwik (BKS Skorpion Szczecin), brąz – Przemysław Jańczuk (UKS Akademia Walk Warszawa) i Dominik Śliwiński (Pomorzanin Toruń)

kategoria do 56 kg
złoto – Marek Pietruczuk (UMKS Victoria Ostrołęka), srebro – Daniel Żaboklicki (Klub Bokserski Legia Warszawa), brąz – Tomasz Smerdel (MGKS Gwarek Łęczna) i Tomasz Resól (BKS Skorpion Szczecin)

kategoria do 60 kg
złoto – Dawid Michelus (Sokół Piła), srebro – Mateusz Polski (KSW Róża Karlino), brąz – Radomir Obruśniak (KSW Róża Karlino) i Patryk Trochimiak (Kaczor Boks Team Wałbrzych)

kategoria do 64 kg
złoto – Kazimierz Łęgowski (UKS Bokser Chojnice), srebro – Marcin Latocha (KSW Róża Karlino), brąz – Tomasz Gryckiewicz (Uczniowski Klub Sportów Walki Pirs Powiatu Olsztyńskiego) i Daniel Adamiec (Rushh Kielce).

kategoria do 69 kg
złoto – Ireneusz Zakrzewski (Janik Boks Jelenia Góra), srebro – Damian Kiwior (Tiger Tarnów), brąz – Mateusz Kostecki (Wojskowy Klub Sportowy Desant Kraków) i Damian Falecki (KSZO Ostrowiec Świętokrzyski)

kategoria do 75 kg
złoto – Tomasz Jabłoński (KS Sako Gdańsk), srebro – Arkadiusz Szwedowicz (BKS Skorpion Szczecin), brąz – Mateusz Rzadkosz (Wisła Kraków) i Kamil Gardzielik (Copacabana Konin)

kategoria do 81 kg
złoto – Mateusz Tryc (KS Fenix Warszawa), srebro – Jordan Kuliński (Start Włocławek), brąz – Przemysław Gorgoń (Jawor Team Jaworzno) i Kasjusz Życiński (KS Sako Gdańsk)