Żołnierze mistrzami kraju w biatlonie

Starszy szeregowy Krzysztof Pływaczyk zdobył dwa tytuły mistrza Polski w biatlonie – w biegu sprinterskim oraz ze startu wspólnego. W rywalizacji pań w sprincie złoto zdobyła st. szer. Magdalena Gwizdoń, a w biegu masowym najlepsza była st. szer. Paulina Bobak. Mistrzostwa odbyły się w słowackim Osrlbie.

St. szer. Paulina Bobak w Osrlbie wywalczyła tytuł mistrzyni Polski w biegu ze startu masowego.

W sprincie st. szer. Krzysztof Pływaczyk z Biathlonowego Klubu Wojsko Polskie Kościelisko i wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego triumfował z czasem 28 min 30,6 s. Mistrz musiał pokonać jedną karną rundę po drugim strzelaniu. Pływaczyk wyprzedził o minutę i 12 s Grzegorza Guzika z BLKS Żywiec oraz o minutę 35,8 s Grzegorza Brila z KS AZS AWF Katowice. Czwarte miejsce zajął st. szer. Łukasz Szczurek (BKS WP Kościelisko i WZS Wrocław), piąte Rafał Lepel z KS AZS AWF Katowice, a szóste szer. Grzegorz Jakubowicz (BKS WP Kościelisko i WZS Wrocław). W biegu ze startu wspólnego Pływaczyk triumfował z czasem 44 min 49,7 s. Mistrz biegał trzy rundy karne. Tylko raz pomylił się na strzelnicy st. szer. Łukasz Szczurek i wywalczył srebro (do złotego medalisty stracił 2 min 26,9 s). Brązowy medal zdobył Grzegorz Guzik (3.25,6), który biegał pięć karnych rund.

W rywalizacji pań st. szer. Magdalena Gwizdoń (BLKS Żywiec i WZS Wrocław) triumfowała w sprincie z czasem 24 min 10,3 s. Najbardziej doświadczona polska biatlonistka pokonywała jedną karną rundę. Druga była kpr. Krystyna Pałka (KS AZS AWF Katowice i WZS Wrocław). Wicemistrzyni świata w biegu pościgowym przegrała złoto o 50,6 s. Brązowy medal wywalczyła Monika Hojnisz (UKS Lider Katowice) – do Gwizdoń straciła 1 min 4,7 s. W biegu ze startu masowego medalistki ze sprintu już nie brały udziału. Pod ich nieobecność najlepsza była st. szer. Paulina Bobak (KS AZS AWF Katowice i WZS Wrocław). Triumfowała z czasem 48 min 18,3 s. Złota medalistka czterokrotnie spudłowała podczas czterech strzelań i biegała dodatkowe 600 m. Drugie miejsce zajęła szer. Karolina Pitoń (BKS WP Kościelisko i WZS Wrocław), która uzyskała czas 49 min 58,7 s. Brązowy medal wywalczyła jej koleżanka klubowa Anna Mąka z wynikiem 50 min 57 s. Wszystkie medalistki solidarnie pokonywały po cztery rundy karne.

Niestety, tytułu mistrzyni kraju w biegu ze startu wspólnego nie mogła bronić 18-letnia Kinga Mitoraj z Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko. Utalentowana juniorka przebywa bowiem w Stanach Zjednoczonych, gdzie w Presque Isle walczy o medale mistrzostw świata juniorów młodszych. W sprincie Polka zajęła siódme miejsce, tracąc 1 min 19,5 s do złotej medalistki Włoszki Lisy Vitozzi. W biegu pościgowym Mitoraj uplasowała się na 14. pozycji.

Mistrzostwa Polski w sprincie i biegu ze startu wspólnego miały się odbyć w grudniu. Jednak na prośbę działaczy Biathlonowego Klubu Sportowego Wojsko Polskie Kościelisko zostały przełożone na przełom lutego i marca. Zawody miały się odbyć w Wiśle lub Dusznikach Zdroju. Brak śniegu zmusił biatlonową centrale do przeniesienia krajowego czempionatu za naszą południową granicę do Osrlbie. Mistrzostwa Polski odbyły się więc w ramach mistrzostw Słowacji.