moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraińskie wojsko zostanie w koszarach

Opozycja i Wiktor Janukowycz po trwających ponad dobę negocjacjach podpisali porozumienie. Ukraiński parlament przywrócił konstytucję z 2004 roku, ograniczając uprawnienia prezydenta. Kilka godzin wcześniej do dymisji podał się wiceszef Sztabu Generalnego Ukrainy Jurij Dumański. Nie chciał wciągać wojska w wojnę z cywilami.


Dymisja generała Jurija Dumańskiego, człowieka numer dwa w ukraińskiej armii, była drugą w ciągu ostatnich dni. W środę Janukowycz odwołał odrębnym dekretem ze stanowiska szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych generała Wołodymyra Zamanę. Nowym głównodowodzącym został  admirał Jurija Iljina, dotychczasowy dowódca marynarki wojennej.

Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej, w rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl nie miał wątpliwości, że roszady te były przymiarką do wyprowadzenia przez Janukowycza wojska na ulice ukraińskich miast. – Te wszystkie ruchy pokazują, że władza zastanawia się nad rozwiązaniem siłowym – mówił Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

W piątek rano okazało się, że Janukowycz chciał użyć ukraińskiej armii przeciwko cywilom. Potwierdził to generał Jurij Dumański, zastępca szefa Sztabu Generalnego Ukrainy. W rozmowie z portalem Ib.ua generał powiedział wprost, że na Ukrainie ma miejsce włączanie wojska w konflikt z cywilami. – Na to nie można pozwolić. To moje stanowisko jako obywatela, oficera, przełożonego, który odpowiada za swoich podwładnych. I dlatego złożyłem rezygnację – powiedział portalowi Ib.ua. generał Dumański.

Słowa generała, nie wprost, potwierdził Radosław Sikorski, polski minister spraw zagranicznych, który razem z przedstawicielami dyplomacji Francji i Niemiec przebywa w Kijowie. Wychodząc ze spotkania z opozycją, szef polskiego MSZ powiedział: – Albo poprzecie porozumienie, albo będziecie mieli stan wojenny, armię – wszyscy będziecie martwi.

W piątek po południu opozycja i Janukowycz zaakceptowali treść porozumienia. Nie przystało na nie  tylko najbardziej radykalne ugrupowanie protestujących z Majdanu – Prawy Sektor, który zapowiedział, że nie opuści barykad. Jednym z punktów podpisanego porozumienia było przywrócenie konstytucji z 2004 roku, która ograniczała władzę prezydenta. Ten postulat został spełniony jeszcze w piątek. Na Ukrainie ma powstać rząd jedności narodowej, mają się też odbyć przedterminowe wybory prezydenckie.

Czy to oznacza, że groźba użycia wojska przez Janukowycza się oddaliła? Zdaniem Krzysztofa Liska, eurodeputowanego i członka delegacji UE–Ukraina, prezydent Ukrainy nie miał posłuchu w wojsku. – Przypomina to sytuację z Pomarańczowej Rewolucji. Kuczma ustąpił, kiedy zdał sobie sprawę z tego, że nie ma poparcia w armii. To samo spotkało Janukowycza – ocenia Krzysztof Lisek.

Bardziej sceptyczny jest Tadeusz Iwiński, poseł SLD i członek sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. – To jest kruche porozumienie. Podpisane między przedstawicielami Brukseli, Janukowyczem a opozycją. Polityka Kijowa opiera się jednak na trójkącie – Bruksela, Waszyngton i Rosja. I te dwa ostatnie wierzchołki dla Janukowycza są najważniejsze – podkreśla Iwiński.

Protesty na Ukrainie trwają od jesieni 2013 roku. Wtedy Wiktor Janukowycz, wbrew wcześniejszym deklaracjom, nie podpisał umowy stowarzyszającej z Unią Europejską. Na ulice Kijowa wyszło tysiące mieszkańców. Protesty szybko rozlały się na inne miasta. Kilka dni temu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przygotowuje  ogólnokrajową operację antyterrorystyczną. Umożliwiała ona użycie wojska do stłamszenia protestów. W czwartek rano do zgromadzonych na Majdanie w Kijowie ogień otworzyli snajperzy i specjalne oddziały milicji tzw. Berkutu. W starciach według różnych i wciąż niepotwierdzonych informacji zginęło od 70 do 100 osób, a ponad 1000 zostało rannych.

mk

autor zdjęć: Ministerstwo Obrony Ukrainy

dodaj komentarz

komentarze


Course on Diplomacy
 
Dron dla hydrografów
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Duch Invictus jest, czas na formę
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Żołnierze bez testów z WF-u
Star Army
Legia Akademicka po raz piąty
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Time for Miecznik
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
AZOR – podwodny specjalista
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Szczury Torbuku
Szef MON odwiedził USA
Inwestycje Stoczni Wojennej
Czy będą podwyżki?
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ogień na alpejskich szczytach
O bezpieczeństwie państw NATO
Afganistan. Czas wracać do domu
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Wilk na poligonie
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Ciemne strony Facebooka
W jedynym słusznym kierunku
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Wybierz się na wojskowe studia
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Kobiety a pokój
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Kraby dla podhalańczyków
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Saper robi przejście
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Polityka nie znosi próżni
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
„Ramstein Alloy” nad Litwą
KFOR: wyższy stopień gotowości
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Raki dla podhalańczyków
Emerytura wypłacana w … karmie
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Zbrodnia bez kary

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO