moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ukraina wrze. Jak zachowa się armia?

 Wojsko nie słucha Wiktora Janukowycza, gdyby było inaczej już zostałoby użyte do walki z ludnością cywilną – mówi Miron Sycz, poseł PO i członek specjalnego zespołu ds. sytuacji na Ukrainie. W czwartek do zgromadzonych na Majdanie w Kijowie ogień otworzyli snajperzy i specjalne oddziały milicji tzw. Berkutu.


W środę wieczorem Wiktor Janukowycz, odrębnym dekretem zwolnił ze stanowiska szefa sztabu generalnego sił zbrojnych generała Wołodymyra Zamanę. Nowym został  admirał Jurija Iljina, dotychczasowy dowódcę marynarki wojennej. Niemal w tym samym czasie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało funkcjonariuszom milicji ostrą broń. Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że przygotowuje  ogólnokrajową operację antyterrorystyczną. W czwartek rano do zgromadzonych na Majdanie w Kijowie ogień otworzyli snajperzy i specjalne oddziały milicji tzw. Berkutu. – Są to bardzo niepokojące informacje. Pierwsza mówiąca o tym, że władza chce przeprowadzić operację antyterrorystyczną. Zgodnie z tamtejszym prawem do takiej operacji może zostać użyte wojsko. Niepokojące są tez zmiany w sztabie generalnym. Te wszystkie ruchy pokazują, że władza zastanawia się nad rozwiązaniem siłowym – mówi Janusz Zemke, były wiceminister obrony narodowej.

Miron Sycz, poseł PO z mniejszości ukraińskiej w Polsce twierdzi, że Janukowycz już dawno użył by wojska, ale nie ma w nim posłuchu. – Prezydent Ukrainy może liczyć tylko na oddziały Berkutu i to te ze wschodniej części Ukrainy. Zwykłe wojsko stanie po stronie ludzi. Pokazują to ostatnie informacje mówiące o tym, że niektórzy dowódcy przechodzą na stronę protestujących – ocenia Sycz.

Podobnie sytuację ocenia gen. Waldemar Skrzypczak, były wiceminister obrony narodowej. - Przypuszczam, że wojsko w swoich sympatiach jest, jak cała Ukraina, jest podzielone. Wschód sprzyja władzy, zachód protestantom. Apogeum konfliktu może nastąpić, gdy przeciw sobie staną regularne jednostki wojskowe. Piłeczka jest teraz po stronie polityków, dyplomatów – mówi gen. Skrzypczak.

Protesty na Ukrainie trwają od jesieni 2013 roku. Wtedy Janukowycz mimo wcześniejszych zapowiedzi nie podpisał traktatu stowarzyszeniowego z UE. W proteście na centralny plac Kijowa – Majdan wyszło tysiące Ukraińców. Janukowycz kilkakrotnie zapewniał, że jest gotów do rozmów z opozycją. Wszystkie obietnice kończyły się jednak zawsze tak samo. Jednego dnia prezydent Ukrainy mówił, że jest za pokojowym rozwiązaniem protestów, a następnego milicja ruszała do szturmu na protestujących skupionych na Majdanie. Dwa dni temu do rozpędzenia zgromadzonych w stolicy cywilów Berkut użył ostrej broni. Władze Ukrainy zapowiedziały, że do kijowa zostaną skierowane specjalne oddziały szturmowo – desantowe. Oficjalnie do obrony znajdujących się w mieście magazynów broni. – To nie jest zwykłe wojsko. To ludzie wyszkoleni do zabijania i oni jeśli tylko dostaną rozkaz będą strzelać do cywilów – ocenia Sycz.

Według danych z 2013 roku liczące ponad 130 tys. żołnierzy siły zbrojne Ukrainy uznawane są za dwudziestą armię świata. W większości złożone są z żołnierzy poborowych.

mk

autor zdjęć: YANNIS BEHRAKIS

dodaj komentarz

komentarze


AZOR – podwodny specjalista
 
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
Raki dla podhalańczyków
Saper robi przejście
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Szczury Torbuku
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
Course on Diplomacy
Ogień na alpejskich szczytach
Wilk na poligonie
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
KFOR: wyższy stopień gotowości
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Inwestycje Stoczni Wojennej
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Polityka nie znosi próżni
Dron dla hydrografów
Ciemne strony Facebooka
Wybierz się na wojskowe studia
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Szef MON odwiedził USA
W jedynym słusznym kierunku
Star Army
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Emerytura wypłacana w … karmie
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Time for Miecznik
Żołnierze bez testów z WF-u
Legia Akademicka po raz piąty
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Zbrodnia bez kary
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Czy będą podwyżki?
Kobiety a pokój
Kraby dla podhalańczyków
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Duch Invictus jest, czas na formę
Afganistan. Czas wracać do domu
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
UE o wspólnym bezpieczeństwie
O bezpieczeństwie państw NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO