Złoto dla Słowacji, najlepsza Polka siódma

Anastazja Kuzmina jako pierwsza biatlonistka w historii zimowych igrzysk olimpijskich obroniła tytuł mistrzyni olimpijskiej. W Soczi powtórzyła w sprincie wynik z Vancouver. Srebro wywalczyła Rosjanka Olga Wiłuchina, a brąz Ukrainka Vita Semerenko. Najlepiej z Polek spisała się Weronika Nowakowska-Ziemniak, która zajęła siódme miejsce.

Reprezentantka włoskiej armii Dorothea Wierer przed rokiem wywalczyła ósmą pozycję w sprincie na II Zimowej Olimpiadzie Wojskowej – w Soczi zakończyła rywalizację na szóstej, tuż przed najlepszą z Polek Weroniką Nowakowską-Ziemniak.

W inauguracyjnym dla biatlonistek starcie na XXII Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi  z czterech Polek bezbłędna na strzelnicy była jedynie najmłodsza, Monika Hojnisz. Gorzej od niej wypadła na strzelnicy Weronika Nowakowska-Ziemniak, która podczas pierwszego strzelania trzecią próbę miała nieudaną. Mimo przebiegnięcia dodatkowych 150 metrów na mecie uzyskała o 17,5 s lepszy czas od Hojnisz. Nowakowska-Ziemniak znakomicie pobiegła i szkoda, że na strzelnicy nie wzięła przykładu ze swojej młodszej koleżanki, gdyż bezbłędne strzelanie zapewniłoby jej dzisiaj miejsce na podium.

Monika Hojnisz sklasyfikowana została na 21. pozycji i wyprzedziła obie reprezentantki wrocławskiego Wojskowego Zespołu Sportowego kpr. Krystynę Pałkę i st. szer. Magdalenę Gwizdoń. Wicemistrzyni świata w biegu pościgowym oddała jeden niecelny strzał podczas strzelania z pozycji leżącej. Z kolei triumfatorka sprintu podczas zeszłorocznych zawodów o Puchar Świata w sprincie, które odbyły się w Soczi, spudłowała dwukrotnie. Magda Gwizdoń po jednym razie nie trafiła do tarczy z pozycji leżącej i stojącej. Kapral Pałka zakończyła rywalizację na 33. miejscu, a jej koleżanka z WZS na 40. Wszystkie Polki zobaczymy więc pojutrze na trasie biegu pościgowego.

St. kpr. Anaïs Bescond na II Zimowej Olimpiadzie Wojskowej w 2013 roku zajęła szóste miejsce w sprincie, a dzisiaj w Soczi była piąta.

W przeciwieństwie do wczorajszego sprintu mężczyzn gwarancją medalu w sprincie u pań było bezbłędne strzelanie. Policjantka z Bańskiej Bystrzycy szybko i celnie strzelała oraz fantastycznie pobiegła. Dzięki temu Anastazja Kuzmina obroniła tytuł mistrzyni olimpijskiej. Pierwsza złota medalistka w biatlonie z Soczi jest siostrą czwartego zawodnika w sprincie panów na rosyjskich igrzyskach Rosjanina Antona Szipulina. 29-letnia Kuzmina od pięciu lat reprezentuje barwy Słowacji – wcześniej walczyła o medale dla Rosji, które zdobywała tylko w kategorii juniorów. Kuzmina o blisko 20 sekund wyprzedziła srebrną medalistkę Rosjankę Olgę Wiłuchinę. Trzecie miejsce na podium wywalczyła Ukrainka Vita Semerenko.

W Soczi dobrze pobiegły żołnierki z Włoch i Francji. Blisko medalu była st. kpr. Anaïs Bescond. Francuzka, która w tym sezonie wygrała sprint we włoskiej Anterselvie, zajęła piątą lokatę. Reprezentantka francuskiej armii rozdzieliła dwie przedstawicielki włoskiej armii. O dwie sekundy lepsza od Francuzki była Karin Oberhofer, a o 0,7 s z Bescond przegrała Dorothea Wierer. Oberhofer przed rokiem wywalczyła drugą pozycję w sprincie na II Zimowej Olimpiadzie Wojskowej w Annecy, a Wierer w tym samym biegu zajęła ósmą.