moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie dowodzenia OSŻW w Warszawie

Pułkownik Tomasz Połuch został komendantem Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Przekazanie dowodzenia jednostką odbyło się 23 stycznia.


Pełniący obowiązki komendanta Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie ppłk Tomasz Szoplik przekazał dowodzenie jednostką płk. Tomaszowi Połuchowi, dotychczasowemu komendantowi Oddziału Specjalnego ŻW w Mińsku Mazowieckim.

Przekazanie obowiązków odbyło się w obecności komendanta głównego ŻW gen. dyw. dr. Mirosława Rozmusa. Uroczystość zaszczycili również byli komendanci jednostki, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, zaprzyjaźnionych służb, instytucji i jednostek wojskowych, władz samorządowych i duchowieństwa oraz kierownicza kadra Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i mazowieckich jednostek formacji.

Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej komendant główny ŻW przedstawił przebieg służby przyjmującego dowodzenie Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie płk. Tomasza Połucha i podziękował za rzetelną i pełną zaangażowania służbę na stanowisku komendanta warszawskiego Oddziału Specjalnego ŻW ppłk. Tomaszowi Szoplikowi. Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru jednostki i złożenie meldunku o przyjęciu dowodzenia Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie komendantowi głównemu Żandarmerii Wojskowej.

Następnie głos zabrał żegnający się z jednostką ppłk Tomasz Szoplik. Oficer podziękował wszystkim za wspólną pracę i służbę, podkreślając, że czas służby w warszawskim oddziale specjalnym jest dla niego wyjątkowy i ceni sobie zarówno sukcesy, jak i porażki. – Uczyliśmy się nawzajem i ze zrozumieniem istoty służby wojskowej w tej szczególnej jednostce Żandarmerii Wojskowej i nie boję się stwierdzić, że ta jednostka jest w skali sił zbrojnych szczególna. Oddział ten to zwarte grono ludzi – żołnierzy i pracowników wojska, którzy w pełni identyfikują się ze służbą i stawiają dobro jednostki, Żandarmerii Wojskowej i Sił Zbrojnych RP na pierwszym miejscu. Dlatego też jako zastępca pełniący obowiązki komendanta przekazuję dowodzenie oddziałem płk. Połuchowi ze spokojem i pewnością, że dotychczasowe tradycje, jak również charakter oddziału będą kontynuowane.

Z kolei płk Tomasz Połuch podziękował za zaufanie, jakim było wyznaczenie go na stanowisko komendanta tak prestiżowej jednostki Żandarmerii Wojskowej i zapewnił, że zrobi wszystko, by stanąć na wysokości zadania. – Będziemy kontynuować dzieło budowane przez 10 lat wytrwale i z wielką determinacją przez płk. Baranowskiego i płk. Fitasa. Niemałą cegiełkę dołożyli do tej budowy ppłk Szoplik, jak również płk Hajkowicz – akcentował zasługi byłych komendantów i ich zastępców nowy dowódca Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. – W swoich działaniach postaram się kierować maksymą wielkiego Rzymianina Owidiusza „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca” – podkreślił płk Połuch. Na zakończenie oficer, zwracając się do gości, wyraził nadzieję na owocną współpracę ze służbami i instytucjami, z którymi jednostka współpracuje na co dzień i podziękował za dotychczasowe współdziałanie.

Po uroczystości goście uczestniczący w ceremonii przekazania dowodzenia warszawską jednostką specjalną ŻW, żołnierze i pracownicy wojska udali się na wspólny posiłek.

**********
Pułkownik Tomasz Połuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pierwsze stanowisko służbowe – dowódcy plutonu – objął w 1996 roku w 14 Brygadzie Zmechanizowanej, gdzie następnie zajmował stanowiska dowódcy kompanii i oficera sztabu. W 2004 roku, po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej, objął stanowisko szefa Wydziału Dowodzenia w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. W 2006 roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w Oddziale Żandarmerii Wojskowej w Elblągu, następnie starszego specjalisty w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej, a w 2008 roku – zastępcy komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Od 1 września 2012 roku dowodził Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. 22 stycznia 2014 roku Minister Obrony Narodowej wyznaczył płk. Tomasza Połucha na stanowisko komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.
Pułkownik Tomasz Połuch za wieloletnią nienaganną służbę był wielokrotnie wyróżniany. Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył oficera Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę, z minister obrony narodowej – srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Tekst: Sylwia Guzowska

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
 
Zielonka dla Patriotów
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Rivalry on Closed Sea
Warszawa walczy, wracamy
Sprawdzają Brutusa
High Confidence Operations
„Pułaski” wrócił do kraju
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rozpoczynamy nową erę
Irańskie szachy
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Cienka niebieska linia
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Wojna wywiadów
Śladami Pierwszej Pancernej
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Przysięga śląskich terytorialsów
Przez krew zdobyty Śląsk
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
A Torn Subcontinent
A Wave of Alliances
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Piknik ze smakiem
Obrady Rady Unii Europejskiej
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Śląskie obchody wojskowego święta
Spełniliśmy swój obowiązek
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Czarny odchodzi do cywila
Desant z transportowca-giganta
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Najpierw „Sonda”, później promocja
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Wozy amunicyjne do Raków
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Jedna misja, jeden zespół
Amerykańska przyszłość WZL
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Kolejne NUR-y do modernizacji
Świętuj z wojskiem na piknikach!

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO