moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Przekazanie dowodzenia OSŻW w Warszawie

Pułkownik Tomasz Połuch został komendantem Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Przekazanie dowodzenia jednostką odbyło się 23 stycznia.


Pełniący obowiązki komendanta Oddziału Specjalnego ŻW w Warszawie ppłk Tomasz Szoplik przekazał dowodzenie jednostką płk. Tomaszowi Połuchowi, dotychczasowemu komendantowi Oddziału Specjalnego ŻW w Mińsku Mazowieckim.

Przekazanie obowiązków odbyło się w obecności komendanta głównego ŻW gen. dyw. dr. Mirosława Rozmusa. Uroczystość zaszczycili również byli komendanci jednostki, przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, zaprzyjaźnionych służb, instytucji i jednostek wojskowych, władz samorządowych i duchowieństwa oraz kierownicza kadra Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej i mazowieckich jednostek formacji.

Po odczytaniu decyzji Ministra Obrony Narodowej komendant główny ŻW przedstawił przebieg służby przyjmującego dowodzenie Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie płk. Tomasza Połucha i podziękował za rzetelną i pełną zaangażowania służbę na stanowisku komendanta warszawskiego Oddziału Specjalnego ŻW ppłk. Tomaszowi Szoplikowi. Kulminacyjnym momentem uroczystości było przekazanie sztandaru jednostki i złożenie meldunku o przyjęciu dowodzenia Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Warszawie komendantowi głównemu Żandarmerii Wojskowej.

Następnie głos zabrał żegnający się z jednostką ppłk Tomasz Szoplik. Oficer podziękował wszystkim za wspólną pracę i służbę, podkreślając, że czas służby w warszawskim oddziale specjalnym jest dla niego wyjątkowy i ceni sobie zarówno sukcesy, jak i porażki. – Uczyliśmy się nawzajem i ze zrozumieniem istoty służby wojskowej w tej szczególnej jednostce Żandarmerii Wojskowej i nie boję się stwierdzić, że ta jednostka jest w skali sił zbrojnych szczególna. Oddział ten to zwarte grono ludzi – żołnierzy i pracowników wojska, którzy w pełni identyfikują się ze służbą i stawiają dobro jednostki, Żandarmerii Wojskowej i Sił Zbrojnych RP na pierwszym miejscu. Dlatego też jako zastępca pełniący obowiązki komendanta przekazuję dowodzenie oddziałem płk. Połuchowi ze spokojem i pewnością, że dotychczasowe tradycje, jak również charakter oddziału będą kontynuowane.

Z kolei płk Tomasz Połuch podziękował za zaufanie, jakim było wyznaczenie go na stanowisko komendanta tak prestiżowej jednostki Żandarmerii Wojskowej i zapewnił, że zrobi wszystko, by stanąć na wysokości zadania. – Będziemy kontynuować dzieło budowane przez 10 lat wytrwale i z wielką determinacją przez płk. Baranowskiego i płk. Fitasa. Niemałą cegiełkę dołożyli do tej budowy ppłk Szoplik, jak również płk Hajkowicz – akcentował zasługi byłych komendantów i ich zastępców nowy dowódca Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. – W swoich działaniach postaram się kierować maksymą wielkiego Rzymianina Owidiusza „Cokolwiek czynisz, czyń roztropnie i patrz końca” – podkreślił płk Połuch. Na zakończenie oficer, zwracając się do gości, wyraził nadzieję na owocną współpracę ze służbami i instytucjami, z którymi jednostka współpracuje na co dzień i podziękował za dotychczasowe współdziałanie.

Po uroczystości goście uczestniczący w ceremonii przekazania dowodzenia warszawską jednostką specjalną ŻW, żołnierze i pracownicy wojska udali się na wspólny posiłek.

**********
Pułkownik Tomasz Połuch jest absolwentem Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Pierwsze stanowisko służbowe – dowódcy plutonu – objął w 1996 roku w 14 Brygadzie Zmechanizowanej, gdzie następnie zajmował stanowiska dowódcy kompanii i oficera sztabu. W 2004 roku, po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej, objął stanowisko szefa Wydziału Dowodzenia w Oddziale Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. W 2006 roku został wyznaczony na stanowisko szefa sztabu w Oddziale Żandarmerii Wojskowej w Elblągu, następnie starszego specjalisty w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej, a w 2008 roku – zastępcy komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie. Od 1 września 2012 roku dowodził Oddziałem Specjalnym Żandarmerii Wojskowej w Mińsku Mazowieckim. 22 stycznia 2014 roku Minister Obrony Narodowej wyznaczył płk. Tomasza Połucha na stanowisko komendanta Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej w Warszawie.
Pułkownik Tomasz Połuch za wieloletnią nienaganną służbę był wielokrotnie wyróżniany. Prezydent RP Bronisław Komorowski odznaczył oficera Medalem Brązowym za Długoletnią Służbę, z minister obrony narodowej – srebrnym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Tekst: Sylwia Guzowska

red. PZ

autor zdjęć: Sylwia Guzowska

dodaj komentarz

komentarze


Jakie podwyżki dla żołnierzy?
 
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Trudna droga
Terytorialsi za oceanem
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Razem się szkolą, razem walczą
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Los Polski naszym losem
The Army Enters the Frame
Z archiwum „Szarego”
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Gorące obrady NATO w Londynie
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Szwedzki baypass przed „Orką”
Kto zostawia ślady w sieci
Klasy wojskowe po nowemu
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Unwanted Treaty
Artyleryjska interoperacyjność
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Nowe laboratorium WAT
Ostre strzelanie artylerzystów
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Defense Without Politics
Studia MBA na wojskowej uczelni. Jedyne takie w Polsce
Sierż. Artur Pelo i Patrycja Bereznowska najlepsi w Maratonie Komandosa
Pierwszy poległy pilot Września ’39
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Błyskawiczna reakcja
Paczki dla kresowiaków
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
Amunicja i miny dla armii
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Przyznano nagrody im. Rejewskiego
Polska pod kontrolą armii
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Gotowi na misję
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
Klucz do dobrych relacji
Leopardy na Podkarpaciu
Kontenery dla Wisły

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO