moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Leopardy trafią do Żagania

119 zakupionych przez Polskę niemieckich czołgów otrzyma żagańska brygada pancerna. Tak zdecydował minister obrony narodowej. – Za lokalizacją przemawiały nie tylko tradycje pancernej stolicy Polski, ale też dobre zaplecze techniczne i szkoleniowe – tłumaczy ppłk Jacek Sońta, rzecznik MON. Pojazdy mają trafić do jednostki w tym i w przyszłym roku.


Umowę na dostawę 119 czołgów Leopard (105 sztuk w wersji 2A5 oraz 14 sztuk w wersji 2A4) podpisali pod koniec listopada 2013 roku w Poznaniu ministrowie obrony: Polski – Tomasz Siemoniak i Niemiec – Thomas de Maizière. Wtedy jednak nie wiadomo było, która z pancernych jednostek otrzyma sprzęt. W rozmowach o przyszłej bazie dla niemieckich czołgów oprócz 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu wymieniano też 1 Warszawską Brygadę Pancerną w Wesołej oraz 9 Brygadę Kawalerii Pancernej w Braniewie. Ostatecznie minister Siemoniak zdecydował, że Leopardy trafią do Żagania. Tamtejsza Brygada wraz z położoną niedaleko 10 Brygadą Kawalerii Pancernej tworzą trzon 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

– Za taką lokalizacją przemawiają konkretne argumenty. Sąsiedztwo z 10 Brygadą, która na razie jest jedynym użytkownikiem tych czołgów, pozwoli na korzystanie z jej doświadczeń. Nie bez znaczenia jest fakt, że niedaleko znajduje się Ośrodek Szkolenia Leopard, który przygotowuje personel do obsługi i użytkowania niemieckich wozów. Zdecydowały więc względy szkoleniowe, techniczne, logistyczne i ekonomiczne – tłumaczy ppłk Jacek Sońta, rzecznik prasowy MON.


Decyzja ministra ucieszyła władze Żagania. Jej przedstawiciele już bowiem od momentu podpisania umowy polsko-niemieckiej wyraźnie podkreślali, że zależy im na tym, by czołgi trafiły właśnie do miejscowej jednostki. Zainicjowali nawet obywatelską akcję „Leopardy dla Żagania”. Specjalnie przygotowane pocztówki z informacją o poparciu zakupu czołgów i wskazaniem, że najlepszą dla nich lokalizacją będzie Żagań, wysłali do ministra obrony narodowej, szefa Sztabu Generalnego, dowódcy Wojsk Lądowych oraz ponad 150 różnych organizacji działających w powiecie żagańskim i żarskim. Pod petycją w sprawie lokalizacji podpisywali się także sami mieszkańcy Żagania.

– Dla nas to historyczna chwila. By upamiętnić decyzję ministra, co roku każdy czwarty poniedziałek stycznia będziemy obchodzić jako dzień życzliwości. To pomysł nienowy, ale szukaliśmy pretekstu, by go obchodzić. Teraz już nie mamy z tym problemu – tłumaczy Daniel Marchewka, burmistrz Żagania.

Burmistrz nie ukrywa, że czołgi w mieście wpłyną na jego rozwój. – Ożywi się handel, usługi, znacząco poprawi się sytuacja na lokalnym rynku pracy. Dzięki wyposażeniu żagańskiej jednostki w nowy sprzęt, zatrudnienie będzie mogło znaleźć nawet 2500 żołnierzy i około 1000 osób cywilnych – dodaje Daniel Marchewka.

Dla przedstawicieli władz miasta ważne są także tradycje. – Cały region mentalnie i historycznie związany jest z armią. Tu wojsko było od zawsze, a żołnierze cieszą się dużym szacunkiem mieszkańców – dodaje burmistrz.

Ten argument uwzględnił też minister obrony narodowej. – Żagań nazywany jest pancerną stolicą Polski. I taką pozostanie – dodaje ppłk Sońta.

Niemiecki sprzęt ma być dostarczony do jednostki w dwóch transzach. Do końca tego roku do 34 Brygady trafi 91sztuk czołgów bojowych (77 sztuk Leopardów w wersji 2A5 oraz 14 sztuk w wersji 2A4). W 2015 jednostka otrzyma pozostałe 28 sztuk czołgów bojowych Leopard 2A5.

Umowa przewiduje też dostarczenie ok. 200 sztuk sprzętu wsparcia i zabezpieczenia, w tym m.in.: ciągniki pancerne, samochody ciężarowo-osobowe, zestawy do pokonania głębokich przeszkód wodnych do czołgu Leopard 2 i laserowe symulatory strzelań AGDUS do czołgu Leopard 2A5. Cały kontrakt wart jest ok. 180 milionów euro.

*****

34 Brygada Kawalerii Pancernej im. Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego stacjonuje w Żaganiu. W swoim wyposażeniu posiada m.in. czołgi PT-91 Twardy. Żołnierze jednostki aktywnie uczestniczą w ćwiczeniach międzynarodowych i misjach poza granicami kraju.
W tym roku wojskowi z Brygady wezmą udział w m.in. w ćwiczeniach dowódczo-sztabowych pk. „Borsuk-14” i „Bóbr-14” oraz dwóch treningach sztabowych pk. „Stradunia-14” i „Stoła-14”. W kwietniu i maju w Brygadzie będą się szkolić żołnierze rezerwy.

PG

autor zdjęć: Bartosz Bera/ RBSphotos

dodaj komentarz

komentarze

~luk
1391118720
A granica polsko białoruska najbardziej narażona na atak jest broniona przez t55 lub t72
87-A4-1F-67
~miro
1391017800
~scooby do Białegostoku 7 -8 dni naszymi kolejami ... coraz bardziej przekonuje mnie twierdzenie że będą one bronić wschodnie Niemcy ...
0C-E1-66-A7
~scooby
1390985640
~kolo - 7-8 godzin do Białegostoku koleją. Nie trzeba tego przenosić. W razie napięcia zdążymy przerzucić i rozlokować. Bliżej do Poznania - silniki . techniczni z Niemiec też blisko. Coraz większe zaufanie mam do Sztabu i UI.
DB-A6-73-01
~kolo
1390948320
Te czołgi mają bronić wschodnich Niemiec. Wesoła to też słaby pomysł ponieważ po prewencyjnym uderzeniu atomowym nie będzie co robić w Wesołej. Najlepiej było stworzyć jednostkę w woj Świętokrzyskim z OPL itp. lub w pobliżu Wisły (ale nie Wawy. Te jednoski które będą używać Leo są śmiesznie blisko siębie rozumiem oszczędności ale bez przesady.
BE-86-55-AB
~scooby
1390944360
~Warszawiak - nie będą bronić wawy ,bo nie mają karty wawiaka....
DB-A6-73-01
~scooby
1390897020
Przerzucić to nie jest problem IU ogłosił przetarg na specjalistyczne pojazdy. Przydałoby się im wsparcie Fly Eye z znacznikiem laserowym + pociski LAHAT po 4 sztuki dla czołgu.
DB-A6-73-01
~Warszawiak
1390868460
Czy tylko zwykli ludzie widzą, że to bezsensowny pomysł? Jak można większość wojska mieć przy granicy z Niemcami jak wiadomo, że jedynym zagrożeniem jest Rosja i Białoruś. Z Żegania do Warszawy 504km, a z granicy Białoruskiej do Warszawy 191km. Nie mówmy również o postawieniu armii w gotowości i przerzuceniu sił na wschód bo jeśli będzie już tak ostro to oni na to nie pozwolą. Już nawet nie upierając się na obronę Warszawy to bardziej sensowne byłoby ustawienie takiej ilości czołgów przy obwodzie kaliningradzkim gdzie postraszyły by troszkę. Zakładam, że wytłumaczeniem takiej decyzji była obawa utraty czołgów, ponieważ na 90% po zaatakowaniu nas sztab byłby sparaliżowany i potrzebowałby trochę czasu na dojście do siebie.
2C-CF-A8-62
~X-MEN
1390863900
Szkoda że w Polsce się czołgów nie produkuje. I w ogóle demontaż przemysłu ciężkiego postępuje.
5C-4E-95-B7
~Adresoo
1390855020
Mnie też ten pomysł nie przypadł do gustu. W przypadku konfliktu ze wschodem (Ros, Biał, coraz bardziej realna Ukr), to te czołgi będą musiały pokonać setki kilometrów otwartych przestrzeni prosząc się o naloty. Przecież nie zapewnimy skutecznego parasola powietrznego dla całego terytorium państwa. Te czołgi powinny tafić do Wesołej. Chroniąc przeciwlotniczo, przeciwrakietowo Warszawę jednocześnie chroniono by ten sprzęt. Po za tym zawsze jedna mniej, b. duża rzeka do przebycia w drodze na front.
80-D3-F9-FA
~mirek_rai
1390849920
Należy kupować dalej.Nie można na tym poprzestać.To jest ekonomia na czas pokoju.Jest zaplecze,logistyka,blisko Świętoszów. Trzeba mieć jednak świadomość, że jedna dywizja dobrze wyposażona to za mało.
E3-36-23-8B
~Karolek
1390841820
bardzo zły pomysł. decyzja ta została podjęta tylko po to żeby, po pierwsze ograniczyć koszty a po drugie po to żeby spełnić zachcianki czyjegoś lobby lub dziwnych ambicji dywizji lubuskiej żeby cala była wyposażona w najlepszy sprzęt. brak odzwierciedlania w realnych potrzebach strategiczno obronnych państwa polskiego. chyba że celem jest, w razie wojny ze wschodem utrzymanie przyczółku polski na zachodzie...
0C-C3-6B-01
~Wacha
1390836960
To był zły wybór.Te czołgi do niczego się tam nie przydadzą.Potencjalny przeciwnik nadejdzie z wschodu a nie z zachodu.To jest marnowanie potencjału.Czołgi te będą musiały pokonać wiele kilometrów by dotrzeć na linie frontu.No chyba że nową strategią będzie wpuszczenie przeciwnika w głąb kraju a potem próbować go wypchnąć z kraju?
E2-12-A2-5D

Warszawa – miasto nieujarzmione
 
Zapal światło dla ofiar Katynia
W Indiach mieli swój drugi dom
Iranian Chess Game
A Torn Subcontinent
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Klasy wojskowe po nowemu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Boxer, czyli waga ciężka na londyńskich targach
Cienka niebieska linia
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polskie firmy na targach w Londynie
W Pomiechówku pochowano ofiary hitlerowskich zbrodni
Zapal lampkę bohaterom Września’39
Cyberprzestrzeń priorytetem MON
GROM Challenge
Nowa misja i nowy sprzęt
Defendery 2019 – część 4
Historia Liberatora wyjaśniona
Kosmiczny gość
Umarły dla świata
Jedna misja, jeden zespół
Natowskie brygady pod polskim dowództwem
Sprawdzają Brutusa
Wiceprezydent USA o Polsce: jesteśmy rodziną
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Pomyślna certyfikacja PKW w Libanie
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Thin Blue Line
Stulecie 16 Dywizji Zmechanizowanej
Spadochroniarze walczyli o tytuł mistrza Wojska Polskiego
Głos (z) płonącej Warszawy
Samochód do desantowania
Wrzesień ’39 na południu Polski
Irańskie szachy
Cztery lata LITPOLUKBRIG
Walka i dyplomacja
„Robot” w akcji
Pięć medali żołnierzy w Mistrzostwach Polski w Półmaratonie
Zielone światło z USA na sprzedaż F-35
Wyspecjalizowany jak nurek, wszechstronny jak zwiadowca
Podchorąży mistrzem Wojska Polskiego w szachach
Defendery 2019 – część 3
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Śląskie sceny z życia
Z maratonu programowania do wojska
Warsaw Is Fighting, We Must Go Back
Oko na Europę
Nowy wiceminister w MON
Terytorialsi na wysokościach
Polska nie pozostanie osamotniona
Spotkanie szefa MON z doradcą prezydenta USA
Rozpoczynamy nową erę
„Polsce się poświęcam...” – generał znad Bzury
„Most współpracy”, czyli polska armia bliżej NATO
Chorwacki test polskich kadetów
Rok Żelaznej Dywizji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO