moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Telefon zaufania dla weteranów

– Nie będziemy prowadzić telefonicznej terapii. Ale tym, którzy będą w potrzebie, będziemy mogli zaproponować konsultacje lub hospitalizację w naszej klinice – mówi płk dr Radosław Tworus, kierownik Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego. Weterani i ich rodziny mogą korzystać z ogólnopolskiego telefonu zaufania.

Numer  22 68 172 33 działał będzie od poniedziałku do piątku w godzinach od 17.00 do 20.00. Skąd pomysł na infolinię? – Sprawami weteranów zajmujemy się od wielu lat. Mamy swoje doświadczenia i wiemy, że w tym przypadku możliwości pomocy nigdy za wiele. Stąd nasza propozycja, która pozwoli nam lepiej monitorować sytuację żołnierzy, a w efekcie skuteczniej im pomagać – tłumaczy płk Tworus.

Dyżury przy telefonie pełnić będzie kilkunastu  studentów Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Wszyscy mają doświadczenie w  podobnej pracy, obsługiwali m.in. Niebieską Linię, skierowaną do ofiar przemocy w rodzinie. – Do obsługi naszego telefonu zostali dodatkowo przeszkoleni. Szczególną uwagę zwróciliśmy podczas szkolenia na specyfikę środowiska, na to, że dzwonić mogą żołnierze z całej Polski, z różnych środowisk, z różnymi problemami po powrocie z misji – wyjaśnia pułkownik.

Personel Kliniki podkreśla, że infolinia nie będzie alternatywą dla pomocy psychologicznej oferowanej przez specjalistyczne ośrodki. Telefon do Kliniki nie zastąpi też wizyty u specjalisty i regularnej terapii. – To chyba oczywiste, że przez telefon nie będziemy nikogo diagnozować i prowadzić terapii. A tym samym nie zapewnimy natychmiastowej pomocy osobie potrzebującej. Naszym zadaniem będzie wysłuchanie dzwoniącego i zaproponowanie mu rozwiązania problemu – podkreśla oficer. Jak dodaje, często osoby chore nie wiedzą, z jakich możliwości mogą jeszcze skorzystać, by móc sprawniej wracać do zdrowia. – W razie konieczności będziemy się starali zmotywować dzwoniącego do szukania odpowiedniej pomocy. A gdy sytuacja będzie poważna, będziemy proponować konsultację czy nawet hospitalizację w naszej Klinice – mówi płk Tworus.

Inicjatywę Kliniki chwalą weterani. – To taka forma pomocy, z której skorzystać może każdy. Może mieć rolę terapeutyczną o tyle, że anonimowość pozwala otwarcie mówić o swoich problemach, odczuciach i emocjach. Dzięki rozmowie chory nie będzie czuł się sam ze swoimi problemami. Taka możliwość kontaktu ma też istotne znaczenie dla rodzin weteranów. Oni sami często nie zauważają albo też nie przyznają się, że nadszedł już moment, w którym powinni zacząć szukać pomocy. Wtedy mogą im pomóc najbliżsi – przekonuje  mł. chor. Przemysław Wójtowicz ze Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju.

Płk Tworus podkreśla, że telefon nie będzie punktem informacyjnym: – Podejrzewam, że będziemy odbierać także telefony z pytaniami dotyczącymi np. kwestii odszkodowawczych, sprzętu rehabilitacyjnego itd. Takich spraw nie będziemy rozwiązywać, bo nie tym się na co dzień zajmujemy. Naszym priorytetem jest długofalowa pomoc psychologiczna dla weteranów. Tym bardziej że jak pokazują światowe badania, problem zaburzeń psychicznych wynikających z pobytu na wojnie nie kończy się wraz z powrotem do kraju, a trwa jeszcze wiele lat po nim.

*****

Klinikę Psychiatrii i Stresu Bojowego otwarto w 2005 r. Na fachową pomoc tej placówki mogą liczyć m.in. żołnierze z objawami zespołu stresu pourazowego oraz ich najbliżsi. Od 2005 roku w Klinice na Szaserów hospitalizowanych było ponad 290 misjonarzy, niektórzy z nich kilkakrotnie. Ogólna liczba hospitalizacji to ponad 440.

Według szacunkowych danych, stres pourazowy dotyka około 10 procent weteranów polskich kontyngentów wojskowych.

Zespół stresu pourazowego, nazywany także zaburzeniami po stresie traumatycznym – PTSD (posttraumatic stress disorder), jest zespołem specyficznych symptomów, które mogą pojawić się u ludzi po przeżyciu ekstremalnego zdarzenia. Główne objawy takiego stresu to nawracające wspomnienia, odrętwienie emocjonalne, nadwrażliwość, zachowania agresywne, depresja.

PG

autor zdjęć: st. chor. sztab. Adam Roik/ Combat Camera DORSZ.

dodaj komentarz

komentarze


Przyznano nagrody im. Rejewskiego
 
Ostre strzelanie artylerzystów
Wirtualna batalia w obronie sojusznika
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Peowiacy. Pretorianie Piłsudskiego
Szwedzki baypass przed „Orką”
Błyskawiczna reakcja
Żołnierze z „Błękitnej Brygady” w błękitnych beretach
Gotowi na misję
Gorące obrady NATO w Londynie
„Defender Europe 20”, czyli amerykańskie manewry w Europie
Morawiecki: harmonizujmy działania UE i NATO
NATO wzmocni obecność na wschodniej flance
„Paszporty Ładosia” ratowały życie
Święto pod znakiem „Ślązaka” i okrętów podwodnych
Dr Kostrzewa-Zorbas: NATO potwierdziło swoją jedność
Paczki dla kresowiaków
Plan ćwiczeń WOT dla pracodawców
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Błękitni” lecą do Afganistanu
Z archiwum „Szarego”
Razem się szkolą, razem walczą
Kto nie będzie rozmawiał z Ławrowem, będzie rozmawiał z Szojgu
Szpadzistki wygrały turniej o Puchar Świata w Tallinie
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Klasy wojskowe po nowemu
The Army Enters the Frame
Sojusznicy przy wigilijnym stole
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Polska pod kontrolą armii
Amunicja i miny dla armii
Wojsko na święta
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
Pierwszy poległy pilot Września ’39
AMW poleca się na święta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Leopardy na Podkarpaciu
Wojskowy śmigłowiec dyżuruje w Zakopanem
Terytorialsi za oceanem
Zbrojeniówka pod nowym nadzorem
Włosko-polski sojusz kosmiczny
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Artyleryjska interoperacyjność
Jak Polacy wyzwalali Bredę
Kto zostawia ślady w sieci
Wybory do gremiów przedstawicielskich
Defense Without Politics
Klucz do dobrych relacji
Minister Błaszczak u polskich żołnierzy w Libanie
Trudna droga
Los Polski naszym losem
16 Dywizja Zmechanizowana mistrzem wojska w futsalu
Nowe laboratorium WAT
Kpr. Danuta Dmowska-Andrzejuk ministrem sportu
Głosuj na wojskowego sportowca roku
Unwanted Treaty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO