moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Podoficerowie zgodni z ustawą

Ponad 350 podoficerów otrzymało z rąk gen. bryg. Ryszarda Szczepińskiego zastępcy szefa Inspektoratu Wsparcia SZ – szefa sztabu awanse dostosowujące stopnie wojskowe do obecnie obowiązujących w Siłach Zbrojnych.


Dziesięć lat temu zapisami ustawy pragmatycznej zniesiono stopnie wojskowe: starszego plutonowego (starszego bosmanmata), sierżanta sztabowego (bosmana sztabowego), starszego sierżanta sztabowego (starszego bosmana sztabowego), młodszego chorążego sztabowego (młodszego chorążego sztabowego marynarki) oraz chorążego sztabowego (chorążego sztabowego marynarki). Wprowadzono jednak przepisy przejściowe, które zakładały, że żołnierze utrzymają stopnie do momentu awansu.

– Od dawna oczekiwane znowelizowane zapisy ustawy pragmatycznej są bardziej racjonalne – mówił podczas uroczystości mianowania podoficerów generał Szczepiński i dodał, że dostosowano je do dzisiejszych realiów służby. Dzięki temu żołnierze będą mieli większe możliwości rozwoju i awansu zawodowego.

Według danych Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej do końca 2013 roku „martwe” stopnie wciąż posiadało około 24 tysięcy podoficerów, w tym niemal 5 tysięcy w służbie czynnej. Przyjęta przez Sejm RP i podpisana przez Prezydenta RP w październiku 2013 r. nowelizacja wojskowej ustawy pragmatycznej ostatecznie zlikwidowała stopnie, których formalnie nie powinno już być. Tym samym od 1 stycznia starszy plutonowy został automatycznie awansowany na stopień sierżanta, sierżant sztabowy i starszy sierżant sztabowy otrzymali stopień młodszego chorążego, a młodszy chorąży sztabowy i chorąży sztabowy zostali starszymi chorążymi sztabowymi. Analogicznie też na wyższy stopień będzie mianowanych blisko 19 tysięcy podoficerów rezerwy.

Pułkownik Eugeniusz Szajbel w imieniu dyrektora Departamentu Kadr Ministerstwa Obrony Narodowej pogratulował podoficerom awansów i jednocześnie życzył im powodzenia w służbie i w życiu osobistym.

Według przedstawiciela Departamentu przyjęte rozwiązania gwarantują nie tylko stabilizację warunków pełnienia zawodowej służby wojskowej, ale także zapewnienie możliwości rozwoju zawodowego w obrębie tego samego stanowiska służbowego, bez konieczności zmiany jednostki wojskowej lub garnizonu.  

– Dzisiejszym mianowaniem na wyższe stopnie wojskowe czujemy się zmotywowani – dziękował w imieniu awansowanych starszy chorąży Krzysztof Kwaśnik z IWsp SZ. – Dołożymy wszelkich starań, aby swoją postawą potwierdzić, że nie zawiedziemy zaufania, a realizowane przez nas zadania będą dawały powody do dumy i satysfakcji z dobrze wypełnionego żołnierskiego obowiązku – dodał.

Mianowania podoficerów czynnej służby wojskowej zaplanowano w 20 jednostkach (największa grupa w Inspektoracie Wsparcia SZ) do końca stycznia 2014 r.

Od 1 stycznia 2014 roku korpus podoficerski składa się z trzech grup: podoficerów młodszych (kapral, starszy kapral i plutonowy), podoficerów (sierżant, starszy sierżant i młodszy chorąży) oraz podoficerów starszych (chorąży, starszy chorąży i starszy chorąży sztabowy).

Tekst: Katarzyna Portianko-Gaca/Wydział Prasowy IWsp SZ

REKLAMA

red. PZ

autor zdjęć: chor. Sławomir Mrowiński/Wydział Prasowy IWsp SZ

dodaj komentarz

komentarze


Komandosi znad Garigliano
 
„Tarzan” wróci do domu
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Daglezje na większe przeprawy
Trudny egzamin przed misją
WBH upublicznia swoje archiwa
Pancerniacy ćwiczyli z niemiecką armią
Komisje sejmowe o umowie z USA
Trudny rok na misjach
Żydzi od Andersa
Agenci wywiadu na bobslejach
(Nie)olimpijski sezon udany dla żołnierzy
Kolejny dzień walki z koronawirusem
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Dama odeszła do historii
Meta podsumowała komandoskie biegi
Symulator Orlika w Dęblinie
Jakie zmiany w mundurówce?
Kuźnie oficerskich kadr
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Hartowanie spadochroniarzy
Laserowa artyleria US Army
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Ukraiński kurs na Zachód
Wojsko walczy z COVID-19
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Ferie z gwiazdami sportu
Saperzy zimą otworzą ogień
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Pustynna burza wokół Husajna
Co musi umieć kierowca czołgu
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Amerykanie odmładzają F-16
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Wojsko – plan na życie
Najlepsi wśród „górali”
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Powstali przeciw carskiej potędze
Na straży niebieskiej linii
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Kutno w sieci LogHubs
Nurkowie w głębinach
Jest Warszawa
Kwalifikacja odbędzie się …
Niebawem ruszą szczepienia żołnierzy
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
18 Dywizja z Wielonarodową Brygadą
Armia Fight Night znów w akcji
Na rozgrzewkę – zapasy
155 mm dla US Army
IBCS dla Polski
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Dołącz do zawodowców
Polak w służbie Jej Królewskiej Mości
Obrady ministrów obrony NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO