moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pieniądze na urlopy dla żołnierzy

Każdemu żołnierzowi, niezależnie od rodzaju urlopu, z jakiego będzie chciał skorzystać, będzie przysługiwała gratyfikacja urlopowa. Wniosek o jej wypłatę wojskowy będzie musiał złożyć nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż dwa tygodnie po jego zakończeniu. Przygotowany przez MON projekt zmian w przepisach trafił do uzgodnień międzyresortowych.


Mundurowi bez względu na dochody w rodzinie co roku otrzymują z budżetu MON dodatkowe pieniądze z tytułu urlopu wypoczynkowego. Wysokość gratyfikacji zawsze wynosi 35 procent najniższego wynagrodzenia zasadniczego żołnierza zawodowego, obowiązującego 1 stycznia danego roku kalendarzowego. W związku z tym, że tegoroczne pensje pozostają bez zmian, nie zmieni się także kwota, którą otrzymają żołnierze w związku z planowanym urlopem. Każdemu wojsko wypłaci 875 zł na osobę w rodzinie. W praktyce żołnierz, który ma żonę i dziecko, dostanie ponad 2 tysiące 600 złotych brutto.

MON planuje jednak zmiany dotyczące wypłat. – Gratyfikacja przysługuje żołnierzowi w przypadku co najmniej pięciodniowego urlopu wypoczynkowego. Były problemy, jak interpretować np. urlopy wychowawcze czy rodzicielskie. Projektowane zmiany mają poszerzyć katalog „dni wolnych”, za które żołnierzowi przysługiwałaby gratyfikacja – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

W odniesieniu do aktualnego stanu prawnego przewidziano, że wniosek o wypłatę gratyfikacji żołnierz będzie mógł złożyć bez względu na tytuł planowanej przerwy w służbie. Oznacza to, że pieniądze dostaną ci, którzy wybierają się nie tylko na urlop wypoczynkowy, ale także np. dodatkowy urlop wypoczynkowy, macierzyński, rodzicielski czy wychowawczy.

REKLAMA

Do planowanych zmian przygotowanych przez MON swoje uwagi na etapie uzgodnień międzyresortowych zgłosiło Ministerstwo Finansów. – Mając na uwadze aktualny stan prawny oraz fakt, iż w odniesieniu do innych służb mundurowych analogiczne świadczenie pieniężne określone jako „dopłata do wypoczynku” jest ściśle związane z nabytym w danym roku prawem do urlopu wypoczynkowego, proponuję pozostawienie dotychczasowego rozwiązania w tym zakresie – napisała Hanna Majszczyk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak tłumaczy pułkownik Babuśka, zmiana, którą zaproponowało MON, w żaden sposób nie zwiększy ponoszonych z tego tytułu przez budżet kosztów. – Każdy żołnierz otrzymuje taką gratyfikację tylko raz w roku. Nawet jeśli nie korzysta z urlopu w danym roku kalendarzowym, pieniądze i tak zostaną mu wypłacone – mówi przewodniczący konwentu.

Inne zmiany zaproponowane przez MON mają usprawnić wypłatę pieniędzy dla żołnierzy. By uniknąć składania wniosków ze znacznym wyprzedzeniem, resort zaproponował, by wniosek o gratyfikację urlopową żołnierz składał nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem urlopu i nie później niż 14 dni po jego zakończeniu.

Gratyfikacja będzie, jak dotąd, wypłacana na wniosek żołnierza w ciągu dwóch tygodni od złożenia dokumentów. Ci, którzy wniosku nie złożą, pieniądze otrzymają do końca stycznia roku następnego.

Zmiany przewidują także, aby żołnierzom zwalnianym ze służby zawodowej gratyfikacja była wypłacana razem z odprawą. Ma to pozwolić na zachowanie jednolitości terminu wypłat wszystkich należności z tytułu zwolnienia.

PG

autor zdjęć: www.dwwam.pl

dodaj komentarz

komentarze

~hye
1402868760
Do ,,jakiś,, A na poligony po miesiąc czasu jeździsz i śpisz pod mokrymi kocami i namiotami ?? 870zł - podatek cymbale. Idź do wojska jak Ci sie coś podoba !!
83-D5-D1-FD
~jakiś
1389913020
Ja też chcę na każdego członka rodziny 875 zł. W końcu to ja na takich wojskowych pracuję a dostaję tylko 700zł na rodzinę 4 osobową.
0D-F2-4B-22
~scooby
1389880860
Praca z bronią to stres. Należą się częstsze urlopy i więcej dni wolnego w roku.
DB-A6-73-01

Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
 
Obradowała Rada Gabinetowa
Poćwicz z mistrzami sportu wojskowego!
Kierunek: Drawsko Pomorskie
Pierwsze Leopardy 2PL odebrane
Polskie porty bardziej otwarte
„Anakonda ’20” – dzień marynarki wojennej
Prawdziwi wojownicy
Antydron poszukiwany, ale najpierw testowanie
Wojsko przeciw wirusowi
Agent w generalskich szlifach
„Spartan” znów na Mazurach
Ćwiczenia z torpedą
Wirtualne strzelanie w Błękitnej Brygadzie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Koniec kijowskiego snu
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Głos (z) płonącej Warszawy
Będą kolonie dla dzieci żołnierzy
Wirtualny bieg na Monte Cassino na ostatniej prostej
„Defender” na poligonie!
Gen. Andrzejczak na wschodniej granicy
MON podsumowuje walkę wojska z COVID-19
Święto żołnierzy służących na misjach
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Mercedes nie tylko do holowania
Dunkierka, czyli 80 lat od operacji „Dynamo”
Morskie początki „Anakondy”
Na misjach święta inne niż zwykle
Widzieć i nie być widzianym
Transportery płyną na drugi brzeg
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
10 mln zł na zapomogi dla żołnierzy
Online z mistrzami sportu
Trzeba rozbić to więzienie!
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
Rosyjskie zagrożenie w kosmosie
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Nowy wiceminister w MON
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
F-16 kończą misję w Estonii
Amerykanie odmładzają F-16
Białe noce podhalańczyków
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach
NATO walczy z koronawirusem
Polskie F-16 w ćwiczeniach „Ramstein Alloy 20”
„Harpun” do walki
„Ratownik” od nowa
Generał Haller przybył w sam czas
Motocykliści w hołdzie żołnierzom poległym na misjach
Nowa strategia z podpisem prezydenta
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Na wakacje z WOT
Poćwicz online z siedmioma sportsmenkami
Terytorialsi nie stracą dodatku
Co z tegorocznym MSPO?
„Anakonda” rusza na poligony
MON nie wycofuje się z MSPO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO