moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rok opuszczenia Afganistanu i zakupów

Wycofanie polskich żołnierzy z Afganistanu, modernizacja techniczna armii oraz podnoszenie zdolności bojowych Sił Zbrojnych – to najważniejsze zadania, jakie czekają w tym roku Ministerstwo Obrony Narodowej. Mówił o nich dziś szef resortu Tomasz Siemoniak na konferencji w kancelarii premiera.

– Zdecydowanie najważniejszym zadaniem, jakie nas czeka w tym roku, jest bezpieczne wycofanie polskich żołnierzy oraz sprzętu z Afganistanu – podkreślił minister. Szef MON ujawnił także, że Polska jest gotowa przyspieszyć proces wycofywania wojska z Afganistanu. – Do końca maja nasz kontyngent zostanie zredukowany do 500 żołnierzy. Do tego czasu zostanie też wysłany do kraju ciężki sprzęt wojskowy, taki jak kołowe transportery opancerzone czy śmigłowce – dodał Siemoniak. W maju baza w Ghazni zostanie przekazana Afgańczykom, a nasi żołnierze przeniosą się do bazy Bagram. Sprzęt wojskowy wróci do kraju przez Pakistan.

Do najważniejszych zadań na ten rok minister Siemoniak zaliczył także kwestie związane z modernizacją polskiego wojska. Szczególny nacisk ma być położony na budowę systemu obrony powietrznej. Szef MON poinformował, że do dialogu technicznego na dostawę elementów systemu dopuszczono pięciu partnerów: francuską firmę Thales, amerykańsko-niemiecko-włoskie konsorcjum MEADS, amerykański koncern Raytheon, rząd Izraela oraz europejski koncern rakietowy MBDA z Polskim Holdingiem Obronnym.

Resort obrony chce, by proces modernizacji technicznej armii stał się impulsem dla polskiej gospodarki. Tomasz Siemoniak oraz wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński zapewniali, że będą prowadzić negocjacje w tej sprawie z potencjalnymi dostawcami sprzętu. – Zależy nam na tym, by miliardy przeznaczone na unowocześnienie armii chociaż w części wróciły do polskiego przemysłu – tłumaczył minister Siemoniak. – Liczymy też, że zwycięzcy przetargów przekażą nam know-how oraz będą współpracować z polskimi ośrodkami naukowymi.

MON i resort gospodarki chcą też, by polskie zakłady przemysłu obronnego skonsolidowały się, bo tylko w ten sposób będą mogły konkurować na europejskim rynku. Wicepremier Janusz Piechociński mówił, że Ministerstwo Gospodarki szuka nowych rynków zbytu dla produktów polskiego przemysłu obronnego. Dodał, że rząd będzie dbał o silną pozycję rynkową nie tylko państwowych zakładów zbrojeniowych, ale także prywatnych. Zapowiedział też przekazanie spraw związanych z offsetem za zagraniczne zakupy obronne z Ministerstwa Gospodarki do MON.

Szef MON liczy, że w tym roku zostanie uchwalona reforma szkolnictwa wojskowego oraz nowelizacja ustawy o Narodowych Siłach Rezerwowych. – Chcemy, aby służba w NSR była bardziej atrakcyjna, dlatego opracowaliśmy nowy system dodatków motywacyjnych dla żołnierzy NSR, uprościliśmy też procedury, jakie obowiązują pracodawców zatrudniających rezerwistów. Projekt tych zmian trafił już pod obrady Sejmu – dodawał Czesław Mroczek, wiceminister obrony.

JT

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko/DPI MON

dodaj komentarz

komentarze

~karolek
1389818280
a dalej nie wiadomo gdzie trafią leopardy... zapomnieli o nich?
99-B3-47-4F
~sorbi
1389800940
Kampania wyborczo-medilano-propagandowa PO-PSL nabiera rozpędu. POwinni zacząć konferencję od informacji , że zbrojeniówka spowalnia, bo zabrali MON-owi 3mld200ml i nie ma kasy na zamówienia
16-D5-C9-87

W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
 
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Sprawdzają Brutusa
Przez krew zdobyty Śląsk
Obrady Rady Unii Europejskiej
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Najpierw „Sonda”, później promocja
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Wozy amunicyjne do Raków
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Czarny odchodzi do cywila
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Rozdarty subkontynent
Śladami Pierwszej Pancernej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Wielofunkcyjny scyzoryk
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Spełniliśmy swój obowiązek
Wojna wywiadów
High Confidence Operations
Zielonka dla Patriotów
Jedna misja, jeden zespół
Desant z transportowca-giganta
Irańskie szachy
F-35 wylądowały w Powidzu
A Torn Subcontinent
Cienka niebieska linia
Kolejne NUR-y do modernizacji
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Śląskie obchody wojskowego święta
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Świętuj z wojskiem na piknikach!
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Rozpoczynamy nową erę
Rivalry on Closed Sea
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
A Wave of Alliances
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Piknik ze smakiem
Warszawa walczy, wracamy
Amerykańska przyszłość WZL
Przysięga śląskich terytorialsów
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
„Pułaski” wrócił do kraju

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO