moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum wojennych losów Podkarpacia

Niemiecki pojazd półgąsienicowy „Kettenkrad", fragment śmigła polskiego samolotu RWD-8, schron z czasów II wojny światowej, a nawet suknia ślubna uszyta ze spadochronu. To eksponaty z Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Założone w Krośnie przez pasjonatów militariów, przedstawia zbiory z ostatnich dwóch wojen.


– Nasze muzeum ma pomóc zrozumieć historię Podkarpacia i walk, które toczyły się tu w latach 1914–1945. Ma także upamiętnić wszystkich poległych tutaj żołnierzy – mówi Piotr Kiełtyka, dyrektor Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Niedawno razem z żoną Dorotą i Lesławem Wilkiem otworzyli w Krośnie prywatną militarną ekspozycję.

Dyrektor podkreśla, że muzeum to efekt ich wieloletniej pasji poszukiwania przedmiotów związanych z historią regionu. Eksponaty znajdowali w różnych zakątkach Podkarpacia, na strychach czy w gospodarstwach. Zbiory liczące teraz około 1500 eksponatów zostały przez nich poddane konserwacji, opisane i skatalogowane.

Na wystawach zorganizowanych w domu państwa Kiełtyków można obejrzeć przedmioty dotyczące działań wojennych w Karpatach oraz żołnierzy, którzy tutaj walczyli. Są tu m.in. mundury, broń, wyposażenie, kolekcja łopatek saperskich, mapy czy odznaczenia.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest zrekonstruowany przez założycieli muzeum niemiecki pojazd półgąsienicowy „Kettenkrad" typ HK-101. – To jedyny egzemplarz tego typu w polskich zbiorach muzealnych – podkreśla Piotr Kiełtyka. Rdzewiejący fragment nadwozia „Kettenkrada" znalazł 13 lat temu w pobliskich lasach. Zrekonstruowano go w oparciu o zakupione lub uzyskane od kolekcjonerów oryginalne części i podzespoły do tego pojazdu.

Ten najmniejszy na świecie pojazd półgąsienicowy produkowany był od końca 1939 roku do początków 1945. W sumie powstało 7817 egzemplarzy „Kettenkrada”. Jako lekki ciągnik przeznaczony był głównie dla wojsk powietrznodesantowych, ale wykorzystywały go wszystkie rodzaje wojsk niemieckich.

Wśród unikatowych eksponatów z Krosna jest także mundur austro-węgierskiego strzelca jednostek górskich, walczącego w Karpatach w czasie I wojny światowej. Odzyskano też tablicę z bramy hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Szebniach pod Jasłem. Uwagę zwraca także śmigło polskiego samolotu RWD-8. Maszyna została zniszczona w czasie pierwszego bombardowania lotniska w Krośnie 1 września 1939 roku. – To unikat. Z tego okresu zachowało się niewiele przedmiotów, bo oficerowie Luftwaffe zabierali je sobie jako wojenne trofea – mówią twórcy muzeum. Wyjątkowa jest także suknia ślubna uszyta z jedwabnej czaszy spadochronu. Pochodził on z największego alianckiego zrzutu dla Armii Krajowej w lipcu 1944 roku w miejscowości Lubla.

Część zbiorów muzealnych znajduje się w graniczącym z posesją schronie przeciwlotniczym z czasu II wojny. Bunkier sam w sobie jest atrakcją dla zwiedzających. – Wybudowali go Niemcy do ochrony kadry i dyrekcji odbudowywanego i rozbudowywanego lotniska w Krośnie – opowiada Piotr Kiełtyka.

Zobaczyć w nim można m.in. wystawę poświęconą Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Utworzona w Krośnie pod koniec 1938 roku była drugą po Dęblinie najważniejszą uczelnią lotniczą w kraju. Przygotowywała przyszłych pilotów i innych specjalistów lotnictwa.

– To bardzo ciekawe muzeum, szczególnie dla osób zainteresowanych historią naszego regionu – ocenia Leszek Wójcik, pasjonat militariów z Rzeszowa.

Część ekspozycji można obejrzeć na YouTube.

REKLAMA

AD

autor zdjęć: Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
 
Komisje sejmowe o umowie z USA
Orzeczenia lekarskie żołnierzy będą ważne dłużej
„Kaper” przeciw terrorystom
Rozstrzygająca bitwa o Niemen
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Marynarski Katyń
Kraby kontra okręt
20 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w biegu na orientację i łucznictwie
Amerykanie odmładzają F-16
W MON o polsko-słowackiej współpracy
Szybciej do wojska
Druga kariera byłych żołnierzy
To kolarze rozpoczęli współczesną historię polskiego wojskowego sportu
McCarthy: Żołnierze USA w Polsce zwiększają bezpieczeństwo całego regionu
To nie gwiazdki czynią z oficera dobrego dowódcę
Brąz kajakarza, 10 medali biegaczy i badmintonistów
Market Garden, Sosabowski wkracza do gry
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Zaplecze dla Rosomaków
„Aviation Detachment” w Łasku
Wojskowe uczelnie w dobie wirusa
Lekarz – oficer to brzmi dumnie
Ukraiński kurs na Zachód
W tej służbie jak w żadnej innej najważniejsi są ludzie
Bohaterowie na wakacjach w Ryni
Polsko-amerykańska współpraca
Jak komuniści odebrali obywatelstwo polskim oficerom
Leopardy i Raki na podkarpackim poligonie
Pełne wynagrodzenie za kwarantannę
Dowódcy NATO w Szczecinie: o odstraszaniu i obronie Sojuszu
Sonary dla śmigłowców ZOP
Sukcesy wojskowych lekkoatletów
Święto terytorialsów
Nowe sanitarki dla wojska
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
Polak z Medalem NATO
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
„Astral Knight” – integracja na polskim niebie
Ogień w natarciu
Laserowa artyleria US Army
Kłopoty z odprawą mieszkaniową
Jak Berling szedł na odsiecz Warszawie
16 Dywizja najlepsza!
Mordercza obrona Warszawy
Agencja Uzbrojenia nabiera kształtów
Nadlecą Ważki, czyli mikrodrony dla wojska
F-16 kończą misję w Estonii
Medycy po unitarce
Wojsko przeciw wirusowi
Wybuchowa edukacja
Niepokorni Niezłomni Wyklęci po raz 12.
Dodatki dla specjalsów po nowemu
Na WF-ie dokładniej ocenią wytrzymałość żołnierzy
Ochotnik do Auschwitz

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO