moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Muzeum wojennych losów Podkarpacia

Niemiecki pojazd półgąsienicowy „Kettenkrad", fragment śmigła polskiego samolotu RWD-8, schron z czasów II wojny światowej, a nawet suknia ślubna uszyta ze spadochronu. To eksponaty z Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Założone w Krośnie przez pasjonatów militariów, przedstawia zbiory z ostatnich dwóch wojen.


– Nasze muzeum ma pomóc zrozumieć historię Podkarpacia i walk, które toczyły się tu w latach 1914–1945. Ma także upamiętnić wszystkich poległych tutaj żołnierzy – mówi Piotr Kiełtyka, dyrektor Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych. Niedawno razem z żoną Dorotą i Lesławem Wilkiem otworzyli w Krośnie prywatną militarną ekspozycję.

Dyrektor podkreśla, że muzeum to efekt ich wieloletniej pasji poszukiwania przedmiotów związanych z historią regionu. Eksponaty znajdowali w różnych zakątkach Podkarpacia, na strychach czy w gospodarstwach. Zbiory liczące teraz około 1500 eksponatów zostały przez nich poddane konserwacji, opisane i skatalogowane.

Na wystawach zorganizowanych w domu państwa Kiełtyków można obejrzeć przedmioty dotyczące działań wojennych w Karpatach oraz żołnierzy, którzy tutaj walczyli. Są tu m.in. mundury, broń, wyposażenie, kolekcja łopatek saperskich, mapy czy odznaczenia.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest zrekonstruowany przez założycieli muzeum niemiecki pojazd półgąsienicowy „Kettenkrad" typ HK-101. – To jedyny egzemplarz tego typu w polskich zbiorach muzealnych – podkreśla Piotr Kiełtyka. Rdzewiejący fragment nadwozia „Kettenkrada" znalazł 13 lat temu w pobliskich lasach. Zrekonstruowano go w oparciu o zakupione lub uzyskane od kolekcjonerów oryginalne części i podzespoły do tego pojazdu.

Ten najmniejszy na świecie pojazd półgąsienicowy produkowany był od końca 1939 roku do początków 1945. W sumie powstało 7817 egzemplarzy „Kettenkrada”. Jako lekki ciągnik przeznaczony był głównie dla wojsk powietrznodesantowych, ale wykorzystywały go wszystkie rodzaje wojsk niemieckich.

Wśród unikatowych eksponatów z Krosna jest także mundur austro-węgierskiego strzelca jednostek górskich, walczącego w Karpatach w czasie I wojny światowej. Odzyskano też tablicę z bramy hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Szebniach pod Jasłem. Uwagę zwraca także śmigło polskiego samolotu RWD-8. Maszyna została zniszczona w czasie pierwszego bombardowania lotniska w Krośnie 1 września 1939 roku. – To unikat. Z tego okresu zachowało się niewiele przedmiotów, bo oficerowie Luftwaffe zabierali je sobie jako wojenne trofea – mówią twórcy muzeum. Wyjątkowa jest także suknia ślubna uszyta z jedwabnej czaszy spadochronu. Pochodził on z największego alianckiego zrzutu dla Armii Krajowej w lipcu 1944 roku w miejscowości Lubla.

Część zbiorów muzealnych znajduje się w graniczącym z posesją schronie przeciwlotniczym z czasu II wojny. Bunkier sam w sobie jest atrakcją dla zwiedzających. – Wybudowali go Niemcy do ochrony kadry i dyrekcji odbudowywanego i rozbudowywanego lotniska w Krośnie – opowiada Piotr Kiełtyka.

Zobaczyć w nim można m.in. wystawę poświęconą Szkole Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich. Utworzona w Krośnie pod koniec 1938 roku była drugą po Dęblinie najważniejszą uczelnią lotniczą w kraju. Przygotowywała przyszłych pilotów i innych specjalistów lotnictwa.

– To bardzo ciekawe muzeum, szczególnie dla osób zainteresowanych historią naszego regionu – ocenia Leszek Wójcik, pasjonat militariów z Rzeszowa.

Część ekspozycji można obejrzeć na YouTube.

AD

autor zdjęć: Prywatne Muzeum Podkarpackich Pól Bitewnych

dodaj komentarz

komentarze


Sowieci w lodowej pułapce
 
Dyplomatyczne szachy, czyli Polska wraca nad Bałtyk
Gen. Piotrowski: zagrożenie w Iraku nie wzrasta
Krwawe walki o Monte Cassino
Nowy wiceminister w MON
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Iran uderza w USA
Noc deportacji
Jastrzębie przechwyciły rosyjskie myśliwce
O Patriotach na WAT
„Polski Czołg”, czyli żołnierz niepokonany w oktagonie
We Are All Darfur
F-35 – polska Harpia
Nowy pilot F-16 Tiger Demo Team
Rok pod znakiem kondycji i zdrowia
Defense Without Politics
Iskra – dama polskiego lotnictwa
Umowa na Harpie podpisana!
Jakie zmiany dla chętnych do służby za granicą?
Chciałem walczyć z Niemcami
„Brilliant Jump” – gotowi na sygnał
Podziemna potęga
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
„Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” konieczna do rozwoju marynarki wojennej
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
„San 2020” – międzynarodowy trening na mapach
Klasy wojskowe po nowemu
Żołnierze najlepsi na festiwalu sztuk walki
Zagłada Parośli
„Leonidas”, czyli szkolenie dowódców WOT
Chcę zadbać o sprawy wszystkich żołnierzy
Arsenał Iranu
Czerwoni w odwrocie
Lotnicy pomagają chorej dziewczynce
Obradowała Rada Gabinetowa
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
Gen. Kukuła: jesteśmy w połowie drogi
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
They Train Together, They Fight Together
Polska świętuje powrót nad Bałtyk
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Laureat Buzdygana znów najlepszy!
Double Eagle po nowemu
Ściana zachodnia też ma już swoich terytorialsów
Centrum dla Viperów w Łodzi?
Klasy wojskowe – MON czeka na wnioski szkół
Żyj zdrowiej
USA nie zacznie wojny z Iranem
Żołnierze w dziesiątce najlepszych sportowców Polski
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Jak gra dowódca, grają wszyscy
Jałta była zdradą naszych sojuszników
Operacja „Adolphus”, czyli pierwszy skok
Szturmani na Lipie
Własne interesy Europy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO