moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wigilijne „Fakty” na żywo z Afganistanu

Dziesięcioosobowa ekipa, półtorej tony sprzętu, kilka miesięcy przygotowań. Dziś o godzinie 19. Kamil Durczok zaprosi widzów na specjalne wydanie „Fakty TVN z Ghazni”. To będzie ostatni w historii świąteczny program informacyjny poprowadzony na żywo z polskiej bazy wojskowej w Afganistanie.


– To ostatni dzwonek. W przyszłym roku nie będzie już polskiej bazy Ghazni – podkreśla Kamil Durczok, szef „Faktów”. Do wyprodukowania „Faktów” z polskiej bazy wojskowej TVN i wojsko przygotowywały się od ponad dwóch miesięcy. Najpierw transportem wojskowym przewieziono w ponad 40 skrzyniach sprzęt potrzebny do satelitarnej transmisji programu, zbudowania studia, a także oświetlenie i kamery. Łącznie półtorej tony.

Pierwsza część zespołu – reporterzy i operatorzy zameldowali się w Ghazni i Kabulu w drugim tygodniu grudnia. Od razu rozpoczęli przygotowywanie materiałów, a technicy opracowali wstępne warunki emisji. Prowadzący, reszta zespołu oraz kolejne kilkaset kilogramów sprzętu dotarło do Afganistanu tydzień później.

Budowa studia, przygotowanie oświetlenia, ustawianie kamer i sprzętu satelitarnego rozpoczęło się wczoraj rano. – Lubimy wyjazdowe „Fakty”. Te wydania są całkowicie inne – mówi Durczok. – Są jednocześnie bardziej przewidywalne i nieprzewidywalne. Przewidywalne, bo tematy przygotowujemy wcześniej, a program jest zazwyczaj jednotematyczny. Nieprzewidywalne, bo różnie to wychodzi z powodu uwarunkowań zewnętrznych, a tu, w Afganistanie, jest szczególnie – dodaje. Jednak jak podkreśla, doświadczona ekipa potrafi szybko się zebrać i przygotować program w dowolnych okolicznościach oraz z wielką swobodą improwizacji.

REKLAMA

– Niemal jak w wojsku – śmieje się reporter Dariusz Prosiecki. Wszyscy członkowie ekipy „Faktów” to ochotnicy, którzy tym razem spędzą bożonarodzeniowe święta z dala od rodzin. Nad świątecznym wydaniem pracuje dziesięć osób w Ghazni i Kabulu oraz reporterzy w Polsce, tu też powstaje część materiałów do programu. Szczegółów producenci i sam Kamil Durczok na razie nie ujawniają.

Bardziej rozmowny jest dowódca XIV zmiany PKW Afganistan, gen. Cezary Podlasiński. Jak mówi, wśród materiałów na pewno będzie coś o codziennych zadaniach żołnierzy, polskiej technice, która się świetnie sprawdza w Afganistanie oraz o tym, co Polacy pozostawiają w prowincji Ghazni po kilku latach misji ISAF. Materiały produkowane przez reporterów w Polsce będą opowiadać o trudnych chwilach rodzin oraz polskiej solidarności z Afgańczykami.

Całe wydanie „Faktów” będzie podsumowaniem misji polskich żołnierzy w Afganistanie. Od kwietnia przyszłego roku kończy się działalność operacyjna w prowincji Ghazni. Żołnierze przeniosą się do głównej bazy ISAF w Bagram, niedaleko Kabulu. Od tego momentu głównym ich zadaniem będzie zakończenie misji z końcem 2014 roku oraz powrót do kraju ludzi i sprzętu.

O wigilijnym wydaniu możesz też przeczytać na facebookowym profilu „Faktów”.

 

kmdr Janusz Walczak

autor zdjęć: Krzysztof Dynel, TVN

dodaj komentarz

komentarze

~vesek
1387827960
dziękuję za pomysł....nie wiem co będzie pokazane i kto zostanie uwidoczniony w przekazie,ale to że o nich pamiętacie jest wielkie....dzięki TVN...będziemy przy wigilijnym stole oglądać i podziwiać naszych odważnych...wśród nich jest NASZ ZIĘĆ...Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku twardziele...
A1-A1-E8-03

155 mm dla US Army
 
VIII zmiana PKW gotowa na misję
Armia Fight Night znów w akcji
Laserowa artyleria US Army
Wojsko walczy z COVID-19
Żołnierz po raz dziewiąty mistrzem Polski „błotniaków”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Powstali przeciw carskiej potędze
IBCS dla Polski
Kandydaci na nurków szkolą się w Gdyni
Symulator Orlika w Dęblinie
Pustynna burza wokół Husajna
Zmiana w unijnej misji we Włoszech
Nurkowie w głębinach
WBH upublicznia swoje archiwa
Kwalifikacja odbędzie się …
Najlepsi wśród „górali”
Amerykanie odmładzają F-16
Kutno w sieci LogHubs
Taktyka w Górach Izerskich
Trudny egzamin przed misją
Komandosi znad Garigliano
MMA w 23 Bazie Lotnictwa Taktycznego
Komisje sejmowe o umowie z USA
Będą zmiany w „Regulaminie ogólnym”
Szer. Hojnisz mistrzynią Europy w biatlonie
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Test gotowości obrony kraju
Bohaterowie z 5 Pułku Artylerii
Krok po kroku do cyberwojska
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Serca Legionu dla krwiodawców z WAT
Kuźnie oficerskich kadr
Jak 8 Dywizja Piechoty czyniła się elitarną
Meta podsumowała komandoskie biegi
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
Hartowanie spadochroniarzy
Otworzyli bramy Auschwitz
Na straży niebieskiej linii
Jest Warszawa
Remont ORP „Lublin” z poślizgiem. Są kary
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Komitet Wojskowy NATO o pandemii
Trudny rok na misjach
Jakie zmiany w mundurówce?
Kosmiczne inwestycje w Warszawie
Ukraiński kurs na Zachód
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
„Wisła” łączy na rzecz Patriotów
Treningi z gwiazdami zakończone, ale ćwiczcie dalej sami!
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
„Tarzan” wróci do domu
Obrady ministrów obrony NATO
Saperzy zimą otworzą ogień
Kolebka biathlonu w rozbudowie
Szpital tymczasowy na Okęciu jest już gotowy
Jakość jest dla mnie priorytetem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO