moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jaka emerytura dla żołnierza?

Żołnierz, który zajmie niższe stanowisko, a potem będzie chciał odejść z wojska, otrzyma emeryturę lub rentę naliczoną według wynagrodzenia otrzymywanego na poprzednio zajmowanym stanowisku – wyjaśnia Departament Spraw Socjalnych MON. To odpowiedź na pytanie, jakie w związku z wejściem ustawy pragmatycznej często zadają żołnierze.


Ustawa pragmatyczna, która zacznie obowiązywać od stycznia 2014 roku, wprowadza, między innymi, możliwość wyznaczenia żołnierza na niższe stanowisko służbowe. Będzie to możliwe, na przykład, w sytuacji, gdy zajmowane przez żołnierza stanowisko ulega likwidacji. Warunkiem takiego przeniesienia będzie zgoda żołnierza.

– Z zasady przepisy mówią, że świadczenia emerytalno-rentowe wyliczane są na podstawie ostatnio zajmowanego stanowiska służbowego. Żołnierze zastanawiają się, czy odchodząc z wojska po objęciu niższego stanowiska, ta podstawa, zgodnie z zajmowanym stanowiskiem, będzie niższa. Codziennie odbieraliśmy w tej sprawie mnóstwo telefonów i maili. Dlatego postanowiliśmy wyjaśnić sprawę – tłumaczy płk Marian Babuśka, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP, który zwrócił się z oficjalnym pismem do Departamentu Spraw Socjalnych MON.

Jak poinformował płk Sławomir Filipczak, dyrektor DSS, podpisana przez prezydenta ustawa nie będzie skutkować obniżeniem podstawy wymiaru wojskowych świadczeń emerytalno-rentowych. W praktyce więc żołnierz, który zajmie niższe stanowisko, a potem będzie chciał odejść z wojska, otrzyma emeryturę lub rentę naliczoną według wynagrodzenia otrzymywanego na poprzednio zajmowanym stanowisku. Dlaczego? – Zgodnie z ustawą pragmatyczną, w której przepis ten się nie zmienił, żołnierz wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy zachowuje prawo do stawki wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymywał na poprzednim stanowisku – tak wątpliwości żołnierzy wyjaśnił płk Filipczak.

– Myślę, że ta informacja uspokoi wielu żołnierzy. Przecież niektórzy z nas, mając w perspektywie objęcie niższego stanowiska, przezornie, z powodu finansów, mogliby chcieć zrzucić mundur. Mając gwarancję zachowania dotychczasowej podstawy świadczeń, taki krok nie będzie już taki oczywisty – mówi jeden z oficerów z Warszawy.

Na wysokości emerytury nie stracą też żołnierze, którzy odejdą z armii w ciągu 12 miesięcy od objęcia wyższego stanowiska. Choć na etapie prac na ustawą pojawiały się propozycje zmian w tym zakresie, ostatecznie ich nie przyjęto. – W sytuacji jednak, gdy żołnierz awansuje i odejdzie w ciągu roku od objęcia wyższego stanowiska, straci na wysokości odprawy związanej z odejściem na emeryturę, na ekwiwalencie za urlop i na świadczeniu otrzymywanym przez rok po zwolnieniu ze służby. Należności te będą wyliczane według uposażenia z poprzedniego, niższego stanowiska – tłumaczy płk Babuśka.

Przyjęte rozwiązania mają ograniczyć liczbę żołnierzy odchodzących z wojska tuż po awansie.

PG

autor zdjęć: Ian Houlding

dodaj komentarz

komentarze

~firmbiuro
1388651280
Zgodnie z ustawą pragmatyczną, w której przepis ten się nie zmienił, żołnierz wyznaczony na stanowisko służbowe zaszeregowane do niższej grupy zachowuje prawo do stawki wynagrodzenia zasadniczego, które otrzymywał na poprzednim stanowisku – tak wątpliwości żołnierzy wyjaśnił płk Filipczak.Czy tak jest? Do tej pory zachowywał tak długo, aż się nie zrównały wynagrodzenia. Czyli niby zachowuje, ale jak długo? Czy kolejne "podwyżki" obejmą tego żołnierza, czy też nie otrzyma żadnej podwyżki aż do czasu, kiedy wynagrodzenie na niższym stanowisku bedzie wyższe niż na poprzednim wyższym. Nie przewiduję aby do końca służby pobierał uposażenie z wyższego, na którym już nie jest. tak więc w sumie to traci.
66-B4-32-1E
~scooby
1386065580
1,5 średniej krajowej dla Szeregowego.
DB-A6-73-01

High Confidence Operations
 
Rozpoczynamy nową erę
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Jedna misja, jeden zespół
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Spełniliśmy swój obowiązek
Wozy amunicyjne do Raków
Sprawdzają Brutusa
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Pułaski” wrócił do kraju
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Czarny odchodzi do cywila
Zielonka dla Patriotów
Wojna wywiadów
Kolejne NUR-y do modernizacji
Piknik ze smakiem
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Warszawa walczy, wracamy
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
A Torn Subcontinent
Przysięga śląskich terytorialsów
Śladami Pierwszej Pancernej
Cienka niebieska linia
Przez krew zdobyty Śląsk
Amerykańska przyszłość WZL
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Śląskie obchody wojskowego święta
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Najpierw „Sonda”, później promocja
Wielofunkcyjny scyzoryk
A Wave of Alliances
Irańskie szachy
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Rivalry on Closed Sea
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Obrady Rady Unii Europejskiej
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Desant z transportowca-giganta
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO