moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Żagań walczy o Leopardy

„Leopardy dla Żagania” – to obywatelska akcja władz i mieszkańców miasta. Jej pomysłodawcy chcą, żeby kupione przez armię niemieckie czołgi trafiły do brygady pancernej w Żaganiu. Mieszkańcy wysłali już w tej sprawie ponad 3 tysiące specjalnie przygotowanych kartek, część trafiła m.in. do ministra obrony narodowej.


Umowa, którą kilka dni temu podpisali ministrowie Polski i Niemiec, zakłada, że nasze wojsko otrzyma 119 czołgów Leopard. Na razie jednak nie wiadomo, do której jednostki wojskowej trafi sprzęt. Decyzję w tej sprawie niebawem ma podjąć minister obrony Tomasz Siemoniak.

– Postanowiliśmy pokazać, że zależy nam, by Leopardy trafiły do 34 Brygady Kawalerii Pancernej – mówi Daniel Marchewka, burmistrz Żagania. Dlatego radni na październikowej sesji Rady Miasta jednogłośnie opowiedzieli się za obywatelską akcją „Leopardy dla Żagania”. – Zabiegamy o poparcie naszej inicjatywy u parlamentarzystów i wojskowych. Przygotowaliśmy też specjalną pocztówkę ze wskazaniem, że najlepszą lokalizacją dla Leopardów będzie nasze miasto – tłumaczy Tomasz Kwarciński, wiceprzewodniczący Rady Miasta.

Kartki z wydrukowanymi adresami ministra obrony narodowej, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i dowódcy Wojsk Lądowych zostały rozesłane do ponad 150 różnych organizacji działających w powiecie żagańskim i żarskim. Pomysł poparło m.in. Stowarzyszenie 42 Pułku Zmechanizowanego i 11 Brygady Zmechanizowanej. Podczas ostatniego weekendu swoje podpisy na kartkach składali też mieszkańcy Żagania. – Odzew był bardzo pozytywny. Już wysłaliśmy do Warszawy ponad 3000 kartek – mówi burmistrz. Specjalne kartki ozdobione wojskowymi rysunkami przygotowali też uczniowie i przedszkolaki z Żagania.

Inicjatorzy akcji zapewniają, że mają mocne argumenty za swoim pomysłem. – Za lokalizacją przemawia dobre zaplecze techniczne i szkoleniowe. Mamy blisko do producenta Leopardów, do jednego z największych ośrodków szkolenia poligonowego w kraju, sąsiadujemy z 10 Brygadą Kawalerii Pancernej, która użytkuje te czołgi i z której doświadczeń żagańska Brygada mogłaby korzystać – przekonuje burmistrz Marchewka.

Władze miasta nie ukrywają, że utworzenie bazy dla czołgów właśnie w Żaganiu znacznie poprawiłoby sytuację na lokalnym ryku pracy. Dzięki wyposażeniu żagańskiej jednostki w nowy sprzęt pracę mogłoby znaleźć nawet 1200 osób.

Ale to wcale nie kwestia finansowa jest dla miasta najważniejsza. – Żagań bywa nazywany pancerną stolicą Polski, a cały region mentalnie i historycznie jest związany z armią. Tu wojsko było od zawsze, a żołnierze cieszą się dużym szacunkiem mieszkańców – dodaje burmistrz Marchewka.

34 Brygada Kawalerii Pancernej, która stacjonuje w Żaganiu, nosi imię Hetmana Wielkiego Koronnego Jana Zamoyskiego. Wchodzi w skład 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego. 34 Brygada posiada w swoim wyposażeniu czołgi PT-91 Twardy. Żołnierze jednostki uczestniczą w ćwiczeniach międzynarodowych i misjach poza granicami kraju.

PG

autor zdjęć: Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~scooby
1386060840
~james - czołg jest do walki ale nie z bezrobociem.
DB-A6-73-01
~james
1386004200
Bardzo dobry pomysł z Żaganiem. Niestety, ale w zachodniej części Polski jest największe bezrobocie w Polsce i niewątpliwie zakup i umieszczenie czołgów w Żaganiu polepszy katastrofalny poziom życia w powiatach zachodnich. Umiejscowienie czołgów obok Warszawy czy na Mazurach będzie mijał się z gospodarczym celem i również militarnym. Lepiej umocnić siły w jednym miejscu, a przestarzały sprzęt przenieść do Warszawy. Szkolenia nie będą aż tak drogie, gdyż już w szkołach prowadzi się zajęcia w oparciu o PT-91, więc nie pieprzcie farmazonów. Tak będzie lepiej dla narodu, bo po co mamy bronić tych pasibrzuchów z wiejskiej? Zapewnijmy lepsze życie POLAKOM i utrzymajmy jakoś pozostałości po dawnym wojsku polskim.
65-31-41-79
~scooby
1385984220
~aaa - 1. Czołg jest już bronią schodzącą. dzez 2013 pokazał , że rządzi 30 mm . 2. mosty mają Niemcy pontonowe- rozumiem, że nie potrafimy zrobić, polskiej rakiety, telewizora ale mostu pontonowego ? Amunicja zdecyduje w pierwszych dniach i tu jest źle. 3. Zamiast podwodnych łódek kupić Tigery. 4. OPL to dla mnie F-15 se. 5. Zrobić z jelcz, KDE 35 m , radar loara, pociski Aster -polskiego pancira. 6. Rozpoznanie frontowe - DB-110 wystarczy.
DB-A6-73-01
~aaa
1385981400
Gdziekolwiek trafią to jeszcze wiele trzeba zrobić by mogły stanowić w pełni efektywny oręż, a nie jedynie efektowną atrapę np. odpowiedni pakiet logistyczno-inżynieryjny . Nie ma mostów dla ciężkich leopardów (zakup rodzimych konstrukcji o nośności ponad 60 ton ma nastąpić dopiero w najbliższych latach). Czy jest nowoczesna amunicja pozwalająca niszczyć nie tylko przestarzałe T-72 i ich mutacje? Czy jest taka amunicja dla Twardych? bo o tym pisano, że nie za bardzo więc jak jest z Leośkami? czy lepiej? Musi być wsparcie szturmowe ze strony śmigłowców (staruszki Mi-24 podobno nie mają pocisków rakietowych, ostatnio wspomniano o naszym zainteresowaniu pociskami ukraińskimi dla Mi-24, czy coś z tego wyniknie?), potrzebne dobre efektywne rozpoznanie, które dopiero się tworzy w bólach (bez tego ślepa dywizja nic nie znaczy). Konieczna efektywna obrona p.lot. i p.rakietowa na większy dystans niż tylko2-5km, która to dopiero w planach, bo to co jest to skromna obrona na najkrótszy dystans ale na pewno nie przed pociskami w szczególności nie przeciwko pociskom manewrującym, a bez tego każda dywizja ciężka czy lekka to zbiór plansz na strzelnicy.
FB-51-0B-54
~scooby
1385979120
~Zbyszek - "argument szkolenia" nie przechodzi dla dorosłego człowieka.
DB-A6-73-01
~Gustaw
1385878020
Tia, 23 lata po rozwiązaniu Układu Warszawskiego, nadal koncentrujcie najlepsze jednostki na zachodzie.
1C-9B-6A-0F
~Karolek
1385837100
Bardzo zły pomysł z tym żaganiem. uważam ze powinny pójść gdziekolwiek tylko nie do żagania. z punktu strategiczno-operacyjnego dwie duże jednostki o identycznym profilu w jednym miejscu to bardzo zły pomysł. Te czołgi powinny chronić naszej granicy wschodniej a nie zachodniej.
95-B9-0A-10
~Zbyszek
1385825280
Czemu wybieracie między Żaganiem a Wesołą? Pierwotnie mówiono o Żaganiu lub Braniewie i uważam tą lokalizację za dużo lepszą. Umieszczając czołgi w Żaganiu pogłębi się podział na dobrze wyposażoną armię A i gorzej wyposażoną B. Do tego Twarde z Żagania trafiłyby pewnie do Braniewa i trzeba by szkolić nie jedną a dwie jednostki z obsługi nowego sprzętu.
0E-62-EE-D0
~noname
1385818620
Czemu niby wszystkie leopardy maja byc na naszej poludniowo zachodniej granicy, skoro najwieksze zagrozenie jest of polnocnego wschodu. Przeciez to bez sensu.
F8-F8-F1-EB
~Wacha
1385817000
Leopardy powinny trafić do 9 Brygady Kawalerii Pancernej. W Żaganiu się nie przydadzą bo mają daleko do ewentualnych przeciwników np. Białorusi z Braniewa będzie bliżej.Jeśli leopardy twożą miejsca pracy to w Warmińsko-Mazurskim będą bardziej potrzebne niż w Lubuskim.
84-D5-92-13
~Tom
1385816220
Ciekawy pomysł P. Malickiego to Brygada Zmechanizowana ze Złocieńca.
A3-FB-C4-3E
~scooby
1385814420
Mariusz Swiadek - Zapad 2013 to Niemcy robili . Po to też robią nam promocję , by stacjonowały pod Ich granicą. Dać do krabów lub przy Białymstoku.
DB-A6-73-01
~zzz
1385814360
A ja sie nie zgodzę. W ten sposób pogłębi się tylko podział na armię A i B. W ten sposób zgromadzimy najlepszy sprzęt tylko w jednym miejscu kraju. Dlatego w 2A5 powinny trafić do Braniewa lub Wesołej.
74-C5-FE-E7
~scooby
1385812080
A ja chcę 3 w Poznaniu.
DB-A6-73-01
~Jolly Roger
1385811660
A np czołgiści w Żurawicy czy Braniewie czy w innych pododdziałach pancernych to mają jeździć na furmankach czy pożyczyć t-34 z muzeum? O tym do jakiej jednostki trafią leopardy powinny zadecydować gdzie te czołgi będą najpotrzebniejsze. Obecnie granica zachodnia nie jest granicą jakiegokolwiek paktu do jakiego polska należy, ale granica wschodnia. Więc uważam że inne jednostki powinny być też wyposażone w nowoczesny sprzęt pancerny a nie tylko żołnierze z czarnej dywizji.
3E-70-99-AF

Morze niezgody
Komandosi z Agatu na Kaukazie
Powrót lekkich czołgów w US Army
Antoś, symbol Lwowa
Zabytkowe czołgi w nowej siedzibie
Niemcy i Brytyjczycy połączyli siły. Powstał zbrojeniowy gigant
Wojownik w Kłodzku
Pułkownik, który stworzył „Wojownika”
Spadochroniarze na kanadyjskich szlakach
Dzieląc się tym, co najcenniejsze
Szturmani pojadą na zawody w Kanadzie
Jedenaście lat od katastrofy pod Mirosławcem
Szef MON-u z wizytą w Chorwacji
Playing the World
Wojsko pomaga w gaszeniu pożaru
Szer. rez. Justyna Święty-Ersetic czwartym sportowcem w kraju
W Sejmie o formowaniu nowej dywizji
Klątwa czarnego złota
Franciszek Jach – pilot z fantazją
ORP „Drużno” po nowemu
„Sophia” do końca marca
Minister Błaszczak u żołnierzy w Bośni i Hercegowinie
Poszukiwana Harpia
Pamiętajmy o grobach bohaterów Niepodległej
Kolejna zmiana PKW „Orlik” już na Litwie
Wynagrodzenia podchorążych po nowemu
Gdynia gościła polsko-szwedzkie forum
Józef Dowbor-Muśnicki: generał potrzebny od zaraz
Album na urodziny „Łuka”
Patagonia Does not Forgive Mistakes
See You On The Mat
„Strzelnica w powiecie” po raz drugi
13 Desperadoes
Formowanie Żelaznej Dywizji
Tysiące osób pożegnały prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza
Programy NATO dla ukraińskich saperów
Czarter samolotów dla VIP-ów
Plutony podhalańczyków gotowe do szpicy
Pierwsze pomruki nadciągającej „Burzy”
Militaria z morskiego dna
W Brukseli o bezpieczeństwie
Testament geopolityczny prezydenta
Panie bez taryfy ulgowej
Ogniowy sprawdzian zmotoryzowanych
Szpadzistki drugie w Pucharze Świata, a szpadziści tuż za podium
IV zmiana PKW Rumunia rozpoczyna misję
„Poszli nasi w bój bez broni”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy
Ogień przez 48 godzin
„Jastrzębie” przechwyciły rosyjski samolot
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Zrobiłem to, co do mnie należało
Granice są po to, by je przekraczać
Centrum w zawieszeniu
Pilot z precyzją chirurga
Curse of the Black Gold
Cel – bezpieczna Europa
Cybernetyczna foka lustruje dno
Proobronna „Anakonda”
Więcej ochotników zasili szeregi WOT-u
Pożegnanie generała Surawskiego
Buzdygan Internautów – rusza głosowanie
Widzimy się na macie
Polskie święta na misjach
Pamięć o powstańcach styczniowych jest elementem polskiej tożsamości

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO