moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Na Powązkach stanie pomnik lotników

95 lat temu samolot oznaczony białymi i czerwonymi pasami wystartował z lwowskiego lotniska Lewandówka. Za sterami siedział por. pil. Stefan Bastyr. To był pierwszy lot bojowy w historii polskiego lotnictwa. Na pamiątkę tego wydarzenia na Powązkach Wojskowych stanie Pomnik Chwały Lotnikom Polskim. Prace nad nim właśnie się rozpoczynają.

Samolot, na którym por. pil. Stefan Bastyr (pierwszy od lewej) wykonał lot 5 listopada 1918 roku. Zdjęcie ze zbiorów Ośrodka Karta.

Jesień 1918 roku, trwają polsko-ukraińskie walki o Lwów. 5 listopada por. pil. Stefan Bastyr i por. obserwator Janusz de Beaurain z samolotu Hansa-Brandenburg C.I (lub Oeffag C.II s.52) zrzucają bomby i ostrzeliwują ukraińskich żołnierzy, którzy wycofują się po ataku na Dworzec Główny we Lwowie. Tak wyglądał pierwszy w historii Polski lot bojowy i początek walk powietrznych powstającej II Eskadry Bojowej. Jeszcze tego samego dnia por. Bastyr wzbił się w powietrze po raz drugi.

Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego, chcąc upamiętnić tamte wydarzenia, zaproponowało wybudowanie pomnika. Inicjatywę poparł dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski. Prace nad projektem właśnie ruszają. – Będzie on przypominał o heroizmie polskich lotników – mówi generał dywizji w stanie spoczynku Franciszek Macioła, przewodniczący stowarzyszenia. Generał Lech Majewski dodaje: – Budowa monumentu to żołnierski obowiązek braci lotniczej wobec poprzedników, którzy wpisali się w historię naszej ojczyzny i lotnictwa.

Nie wiadomo jeszcze, jak monument będzie wyglądał, wiadomo za to, że stanie na Powązkach Wojskowych, na wysokości kaplicy Kościoła Polskokatolickiego. Na tę lokalizację zgodziła się już prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Pomysłodawcy mówią, że pomnik będzie hołdem oddanym lotnikom poległym w działaniach bojowych, ale też tym, którzy zginęli w czasie pokoju. – W ten sposób upamiętnimy wszystkich lotników, którzy wypełniwszy dobrze obowiązki wobec państwa i społeczeństwa zostali powołani do „niebieskiej eskadry”. Nie ma znaczenia czas, miejsce służby czy indywidualne zasługi – mówi generał Franciszek Macioła.

Kamień węgielny pod pomnik ma zostać wmurowany w 2015 roku. Fundusze na budowę pochodzić będą ze zbiórki wśród organizacji i stowarzyszeń lotniczych, firm oraz sympatyków lotnictwa w kraju i za granicą.

W latach 1918–1920 polskie lotnictwo wojskowe dysponowało między innymi niemieckimi dwupłatowymi myśliwskimi samolotami Albatros (D.III, C.III, C.X., C.XII) i myśliwskimi Fokkerami (D. VII i D. VIII), francuskimi bombowcami Breguet 14 i Salmson 2 i myśliwskimi SPAD VII, brytyjskimi samolotami myśliwskimi Bristol F.2 Fighter i Sopwith 5F.1 Dolphin oraz włoskimi myśliwcami Ansaldo A.1. Balilla.

Z biało-czerwoną szachownicą obecnie latają wielozadaniowe F-16, myśliwce MiG-29, Su-22, transportowce: C-130 Hercules, C-295 M CASA, M-28 Bryza, ponadto PZL-130 Orlik, TS-11 Iskra. Śmigłowce: Mi-24, Mi-2, Mi-8/Mi-17 SH-2G, Mi-14 PŁ, W-3 Sokół (Głuszec/Anakonda), SW-4 Puszczyk.

Święto Lotnictwa od 20 lat jest obchodzone 28 sierpnia. Ustanowił je w 1993 roku minister obrony. Obecnie jest to wspólne święto lotnictwa cywilnego, wojskowego oraz przemysłu lotniczego.
mks, ek

autor zdjęć: Marcin Gil, Bartosz Bera, Damian Figaj, Artur Weber, st. chor. sztab. Adam Roik / Combat Camera DO SZ, Ośrodek Karta,

dodaj komentarz

komentarze

~AS
1383645600
To tak biorąc pod uwagę lata 1918-1920, a ostatnie dwa lata to chyba przepaść jeśli chodzi o flotę powietrzną. Tamta z początków XX wieku wydaje się być bardziej nowoczesna jak na swoje lata niż obecna.
7F-15-1B-77

Kampania wyborcza poza armią
Ostatnie pożegnanie red. Andrzeja Wernica
Fabryka dżihadystów
Rodziny cichociemnych spotkały się w Warszawie
ORP „Czajka” pomaga Łotyszom
Szpadzistki bezkonkurencyjne w zawodach o Puchar Świata
Wywiad AK w służbie aliantów
Mogiły bohaterów pod szczególną ochroną
Nie bądź głupi, nie daj się zabić
FENIXFS - ręczny inhibitor aerozolowy
Jelcze dla Wisły
W Polsce uczczono żołnierzy gen. Andersa
Tu się zadań nie wybiera
Ich zadanie – zdobyć informację
F-16 wracają do Polski
Uchylone wrota piekieł
Obrady Rady Unii Europejskiej
Śmigłowiec na „Ślązaku”
Zmiana warty na Mazurach
Medale dla uczestników walk w Karbali
Modernizacja bombowców
Unijny dyżur grupy bojowej V4 w 2023 roku
„Baltic Protector”
W Warszawie rozmawiano o pokoju na Bliskim Wschodzie
You Don’t Get to Choose Your Tasks Here
Grupa Bojowa gotowa do unijnego dyżuru
MON planuje zwiększenie pomocy dla weteranów
75 lat temu Polacy zdobyli Monte Cassino. Cześć i chwała bohaterom!
WOT pomaga na Lubelszczyźnie
Kierunek: Afganistan
Szef NATO w Warszawie
Dołącz do zawodowców
„Dragon ’19” na lądzie, morzu, w powietrzu i w cyberprzestrzeni
Czarna taktyka Agatu
Nowy batalion podhalańczyków
Don’t Be Stupid, Don’t Get Killed
Jihadist Mill
Ostatnie dni na oświadczenia żołnierzy
Polki najszybsze w sztafecie 4x400 m
22 maja 1919 – błękitna odsiecz Lwowa
Legionowo – kolebka polskiego spadochroniarstwa
Region Without a Key
St. szer. Radosław Zawrotniak drugi w Pucharze Świata
Być krok przed Bielikiem
My, Włosi zawsze będziemy kustoszami pamięci o polskich żołnierzach
Weterani 2 Korpusu przynieśli nam wolność
Specjalsi dołączyli do „Projektu Wojownik”
Zmiany w przepisach mundurowych
Modernizacja floty powietrznej
Bitwa o Monte Cassino we wspomnieniach Aleksandra Grobickiego
Wojownicy z 16 Dywizji Zmechanizowanej najlepsi w oktagonie
Pomóżmy bliskim żołnierza
Święto specjalsów
Targi Air Fair 2019
ORP „Lech” niósł pomoc ofiarom symulowanej kolizji na morzu
Bieg na Monte Cassino – coś więcej niż sport
Raport w sprawie reparacji od Niemiec
Generałowie i olimpijczycy z „Sokoła”
15 lat JFTC

Ministerstwo Obrony Narodowej Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Żandarmeria Wojskowa Inspektorat Uzbrojenia Inspektorat Implementacji
Innowacyjnych Technologii Obronnych
Dowództwo Garnizonu Warszawa

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO