moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jak promować wojsko i edukację obronności

Klasy mundurowe powinny mieć jednolity program nauczania. Dzięki temu ich absolwenci będą mieli większe niż inni szanse na pracę w wojsku – mówił płk Jerzy Gutowski z MON podczas posiedzenia sejmowej Komisji Obrony Narodowej. Posłowie wysłuchali m.in. informacji na temat współpracy resortu ze szkołami o profilu wojskowym.


Z informacji Ministerstwa Obrony Narodowej wynika, że 216 szkół prowadzi tzw. klasy mundurowe. Nie ma jednak jednolitego programu nauczania, zwykle jest on ustalany indywidualnie przez same placówki oświatowe. Zdaniem płk Jerzego Gutowskiego, dyrektora Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON, warto wprowadzić spójny system nauczania. Dzięki temu, absolwenci szkół o profilu wojskowym, którzy w ramach szkoły, odbywają zajęcia poligonowe, mogliby przechodzić miesięczne, a nie czteromiesięczne, szkolenie przed wstąpieniem do NSR. Być może byli uczniowie klas mundurowych będą także preferencyjnie traktowani przy przyjmowaniu do pracy w wojsku. Płk Gutowski zaznaczył, że są to dopiero propozycje zmian. W sprawie klas mundurowych MON musi także rozmawiać z resortem edukacji narodowej.

Klasy mundurowe to forma promocji obronności i możliwość kształtowania postaw patriotycznych wśród młodzieży. Dlatego resort pomaga szkołom o profilu wojskowym m.in. nieodpłatnie przekazuje im sprzęt wojskowy (np. legendarne An-2, czyli Antki, które zostały już wycofane z polskiej armii). Szkoły dostają także umundurowanie i wyposażenie żołnierskie, elementy uzbrojenia i sprzętu np. łączności, saperskiego i przeciwchemicznego. Z uczniami klas mundurowych chętnie współpracuje nie tylko wojsko (np. umożliwiając zajęcia na poligonach), ale także organizacje pozarządowe. To dzięki nim organizowane są np. kursy spadochronowe czy szybowcowe dla młodzieży.

Posłowie wysłuchali także informacji na temat współpracy MON z organizacjami pozarządowymi. – Głównymi celami tej współpracy jest zdobycie akceptacji społeczeństwa dla polityki obronnej państwa, kształtowanie pozytywnego wizerunku sił zbrojnych i służby wojskowej oraz promowanie nowego modelu służby żołnierzy w NSR – podkreślał płk Gutowski.

Z roku na rok zwiększa się liczba organizacji pozarządowych zainteresowanych współpracą z MON. Widać to chociażby na przykładzie wniosków o dofinansowanie działalności. W ubiegłym roku resort obrony podpisał 313 umów z 133 organizacjami. Do końca lipca tego roku do resortu wpłynęło blisko 600 podań z czego blisko 300 zostało zaakceptowanych. W sumie na dotacje MON przeznaczył blisko 9 mln zł.

Na komisji omawiane było także sprawozdanie z działalności edukacyjnej, promocyjnej i kulturalnej w siłach zbrojnych. Przy okazji poseł Paweł Suski (PO) pytał o szanse na reaktywowanie festiwalu piosenki żołnierskiej. – To nie tylko kwestia sentymentu. To przede wszystkim znakomita lekcja wychowania patriotycznego i budowania więzi wojska ze społeczeństwem – podkreślał Stanisław Wziątek (SLD), wiceprzewodniczący komisji.

Obecna na posiedzeniu komisji wiceminister Beata Oczkowicz poinformowała posłów, że jedno ze stowarzyszeń zwróciło się już do MON z propozycją zorganizowania konkursu piosenki żołnierskiej. Na razie nie zapadły w tej sprawie żadne decyzje.

JT

autor zdjęć: Stowarzyszenie Klas Mundurowych

dodaj komentarz

komentarze

~arekirak
1382709840
klasy wojskowe to FAKT. promowanie obronności również. Jednak należy uświadomić zafascynowaną marzeniami młodzież że ok 9 % z nich tylko trafi do Armii. Takie mamy realia że do szkolenia przygotowawczego trafią wybrani kandydaci a do słuzby w MON jeszcze mniej. Powodzenia. Młodzieży do słuzby daleka droga i wcale nie oczywista.
5A-6B-00-85
~scooby
1382601480
Widzę na zdjęciu dwóch Żołnierzy. Przysięga złożona no no no ... .
DB-A6-73-01
~Strzelec
1382601180
Czemu Polska zbrojna tak mało wspomina o Współpracy Naszej Armii Ze Związkami strzeleckimi ?
E4-3A-E3-23

Świętuj z wojskiem na piknikach!
 
Zielonka dla Patriotów
Blitzkrieg na stepach Mongolii
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Przez krew zdobyty Śląsk
Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
High Confidence Operations
Cienka niebieska linia
„Pułaski” wrócił do kraju
Wozy amunicyjne do Raków
Morska Bryza w pobliżu Krymu
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
A Wave of Alliances
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
Piknik ze smakiem
Warszawa walczy, wracamy
Przysięga śląskich terytorialsów
Amerykańska przyszłość WZL
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Obrady Rady Unii Europejskiej
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Łask ponownie z dyżurem bojowym
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Desant z transportowca-giganta
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
A Torn Subcontinent
Wielofunkcyjny scyzoryk
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
Kolejne NUR-y do modernizacji
Spełniliśmy swój obowiązek
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Wojna wywiadów
Śladami Pierwszej Pancernej
Rozpoczynamy nową erę
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Czarny odchodzi do cywila
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Rivalry on Closed Sea
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Najpierw „Sonda”, później promocja
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Sprawdzają Brutusa
Jedna misja, jeden zespół
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
Irańskie szachy
Śląskie obchody wojskowego święta

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO