moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Rodzina rotmistrza odebrała jego awans

Pamięć o rtm. Witoldzie Pileckim jest żywa do dziś, a jego postać może być wzorcem dla wszystkich żołnierzy – mówił minister Tomasz Siemoniak wręczając rodzinie rotmistrza akt mianowania go na stopień pułkownika. Oficer w czasie okupacji dobrowolnie dostał się do obozu Auschwitz i wysyłał stamtąd raporty o niemieckich zbrodniach.


Odbierając nominację Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza, zaznaczyła, że jej ojciec był żołnierzem, który nigdy nie liczył sił, zdrowia ani życia dla Polski. − Jako jedyny poszedł dobrowolnie do oświęcimskiego piekła, wypełnił tam swoją misję i uciekł, aby dać świadectwo tamtejszym zbrodniom – mówiła.

Stwierdziła też, że wreszcie jej ojciec jest w Polsce doceniany, a szczególnie cieszy ją 25 szkół, które noszą jego imię. – Dzięki temu jestem spokojna, że powstanie nowo pokolenie Polaków, dla których najważniejsza będzie Ojczyzna – dodała.

– To dla mnie wzruszający moment i uważam, że decyzja o awansie rtm. Witolda Pileckiego, osoby niezwykle ważnej dla Polski, była całkowicie uzasadniona, wywołała też w wielu środowiskach mnóstwo pozytywnych głosów – podkreślał minister obrony Tomasz Siemoniak wręczając rodzinie rotmistrza pośmiertny akt mianowania oficera na stopień pułkownika.


Film: DPI MON

W rozmowie z portalem polska-zbrojna.pl syn rotmistrza Andrzej Pilecki podkreślił, że z siostrą cieszą ich wszystkie inicjatywy upamiętniające ich ojca. Jedną nich był kwietniowy rajd śladami jego ucieczki z Auschwitz, którym przeszli młodzi ludzie z zespołu „Forteca". – To była wspaniała inicjatywa i udało mi się dołączyć do nich w kilku miejscach – stwierdził Andrzej Pilecki.

Rodzeństwo wspominało też o mającym powstać w Warszawie pomniku pułkownika. – Rozważane są różne lokalizacje, ale dla nas jest istotne, żeby stanął w miejscu godnym i bezpiecznym, aby nikt go nie niszczył – mówili.

Oboje czekają też na odnalezienie i zidentyfikowanie szczątków ojca, zamordowanego przez komunistów w więzieniu na ul. Rakowieckiej w Warszawie. Pochowano go najprawdopodobniej na tzw. Łączce na Wojskowych Powązkach. – To byłby wspaniały moment, moglibyśmy wtedy pochować ojca w rodzinnym grobie obok mamy – podkreślali.

* * * * *

Płk Witold Pilecki, bohater wojny z bolszewikami, walczył w kampanii wrześniowej 1939 r., potem został żołnierzem Armii Krajowej. W czasie okupacji pozwolił się aresztować i dobrowolnie dostał się do obozu w Oświęcimiu. W trakcie ponad dwuletniego pobytu stworzył tam ruch oporu i przesyłał do dowództwa AK pierwsze raporty o niemieckich zbrodniach. Po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim. Dosłużył się stopnia rotmistrza (w kawalerii odpowiednik kapitana). Po wojnie został przez komunistów skazany na śmierć w pokazowym procesie, w którym oskarżono go o zdradę i szpiegostwo. Wyrok wykonano 25 maja 1948 r. Możliwe, że miejsce jego pochówku ustalą historycy prowadzący badania na warszawskich Wojskowych Powązkach. Na razie odnaleziono tam szczątki ok. 200 ofiar komunistycznego terroru i zidentyfikowano 16 z nich. Prace zostaną wznowione na wiosnę. Rotmistrz został zrehabilitowany w 1990 r. i pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego. Tomasz Siemoniak uznając zasługi Witolda Pileckiego pośmiertnie mianował go 5 września na stopień pułkownika.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: mjr Robert Siemaszko / DPI MON

dodaj komentarz

komentarze


Festyn Komandosa w Dziwnowie już w najbliższy weekend
 
Piknik ze smakiem
Święto Wojska Polskiego – relacja na żywo
Prezydent przedłużył misję „Sophia”
W NATO o zwiększeniu obecności militarnej USA w Polsce
Przez krew zdobyty Śląsk
Irańskie szachy
Pętla dla terytorialsów z Wielkopolski
Wozy amunicyjne do Raków
Wojna wywiadów
„Pułaski” wrócił do kraju
Rozpoczynamy nową erę
Kobiety w armii chcą mieć piłkarską reprezentację
Morska Bryza w pobliżu Krymu
Gen. Błazeusz na wysokim stanowisku w NATO
Sprawdzają Brutusa
Posłowie o kondycji polskiego przemysłu obronnego
„Operacja Wuhan”: Biegi na orientację
Kolejne NUR-y do modernizacji
„Operacja Wuhan”: Spadochroniarstwo
Szykują się zmiany w wojskowych emeryturach
Spełniliśmy swój obowiązek
Desant z transportowca-giganta
Najpierw „Sonda”, później promocja
Nominacje generalskie w Święto Wojska Polskiego
Nowelizacja ustawy o weteranach w Sejmie
„Operacja Wuhan”: Judo mężczyzn
Terytorialsi – ćwiczą i pomagają
Zmiana ustawy o weteranach trafiła do Sejmu
Polscy lekkoatleci mistrzami Europy
Śladami Pierwszej Pancernej
Łask ponownie z dyżurem bojowym
Zmiany emerytalne dla żołnierzy
Terytorialsi na poligonie w Wędrzynie
A Wave of Alliances
Czarny odchodzi do cywila
Śląskie obchody wojskowego święta
Zielonka dla Patriotów
„Agile Spirit”. Gruziński sprawdzian LITPOLUKRBRIG
Warszawa walczy, wracamy
Polscy żołnierze otworzą w Libanie nowy rozdział
Wielofunkcyjny scyzoryk
„Legia Akademicka” w cyberprzestrzeni
XV Bieg Katorżnika – najbardziej błotnista edycja
A Torn Subcontinent
High Confidence Operations
Cienka niebieska linia
Najkrwawsze starcie Powstania Warszawskiego
Przysięga śląskich terytorialsów
Jedna misja, jeden zespół
Amerykańska przyszłość WZL
Blitzkrieg na stepach Mongolii
Świętuj z wojskiem na piknikach!
Rivalry on Closed Sea
Obrady Rady Unii Europejskiej
W Polsce będzie więcej żołnierzy z USA

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO