Z szeregu wystąp

Czerwcowy szczyt NATO w Madrycie można uznać w wielu kwestiach za przełomowy. Przede wszystkim przyjęto na nim nową koncepcję strategiczną, która określa Rosję jako główne, bezpośrednie źródło zagrożenia. Zdecydowane stanowisko Sojuszu w tej kwestii jest konsekwencją rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Z kolei z punktu widzenia Polski bardzo ważne są szczególnie dwie decyzje NATO: zaproszenie do Sojuszu Szwecji i Finlandii, co w efekcie znacząco wzmocni możliwości obronne wschodniej flanki, oraz ulokowanie w naszym kraju stałego dowództwa V Korpusu wojsk lądowych USA. Co więcej, decyzje paktu są zbieżne z działaniami podejmowanymi przez polski rząd. Trwa bowiem intensywna rozbudowa i modernizacja Sił Zbrojnych RP. Jak podkreśla wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w myśl maksymy „si vis pacem, para bellum”, jeśli chcemy pokoju, musimy być przygotowani do wojny, aby odstraszyć agresora. O nowym rozdziale w historii Sojuszu Północnoatlantyckiego i podejmowanych przez polski rząd decyzjach szczegółowo piszemy w bieżącym numerze „Polski Zbrojnej”.

Bezpośrednie źródło zagrożenia dla europejskiego ładu dostrzegał w państwie rosyjskim już wiek temu marszałek Józef Piłsudski. „Rosja jest zaciekle imperialistyczna”, zauważał. „Jest to zasadniczy rys jej charakteru politycznego. Mieliśmy imperializm carski, widzimy dzisiaj imperializm czerwony – sowiecki”. Zagrożenie to udało się odeprzeć 102 lata temu na przedpolach Warszawy, kiedy to w dniach 13–15 sierpnia rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej. Polska w zasadzie sama zatrzymała rosyjską nawałę. Na pamiątkę tego wydarzenia właśnie 15 sierpnia obchodzimy Święto Wojska Polskiego.

Z tej okazji redakcja „Polski Zbrojnej” wszystkim żołnierzom życzy wytrwałości i siły w dążeniu do zagwarantowania ojczyźnie bezpieczeństwa, zapewniamy jednocześnie o wdzięczności za wszelkie trudy na tej wymagającej poświęceń drodze.

REKLAMA

Izabela Borańska-Chmielewska, redaktor naczelny „Polski Zbrojnej”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO